Atay: Gaziantep’in hakkı haram olsun

Atay: Gaziantep’in hakkı haram olsun
Okan Çelik
20 Ocak 2021 / 11:55

Gazintep’te saatler süren elektrik kesintileri isyan ettirdi. Öğrenciler online derslere giremedi. Kombiler çalışmadı, vatandaşlar soğuk havada mağdur oldu. Vatandaşlar Enerjisa’ya sert tepki gösterdi. En sert tepki ise ‘Hakkımı helal etmiyorum. Haram olsun’diyen MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay’dan geldi. 

Gaziantep’te son günlerde yaşanılan elektrik kesintileri vatandaşları isyan ettirdi. Dün de 03:00’te kesilen ve saatler süren elektrik kesintileri sonrasında binlerce öğrenci mağdur oldu. Eğitimlerine online devam eden öğrenciler, elektrik kesintileri nedeniyle derslerine giremediler. Dondurucu soğuk havaların kendisini gösterdiği günde vatandaşlar kaloriferlerini yakamadılar. Kesintilerin bir türlü sona ermemesi vatandaşları da çileden çıkarırdı. En sert tepki ise, Telgraf’ı ziyaret eden MHP Gaziantep milletvekili Sermet Atay’dan geldi. Atay, ‘Ben hakkımı helal etmiyorum. Haram olsun. Fatura ödenmese hemen kesiyorlar. Para kazanmak için az eleman çalıştırıyorlar. Vatandaşları mağdur ediyorlar. Gaziantep’i rezil ettiler. Enerjisa ya gereken yatırmlarıyapmalı, ya da sözleşmesi fesh edilmeli” dedi. Gaziantep Valisi Davut Gül de kesintilerle ilgili olarak, “Soğuk kış günlerinde elektrik kesintisinin yol açtığı sıkıntıları tahmin ediyorum ve üzüntünüzü anlıyorum. İlgili elektrik şirketine sorduğumuzda kesinti sebebinin yaklaşık 20 yerde iletşimhatlarının üzerine devrilen ağaçlardan kaynaklandığını söylediler” açıklaması yaptı. 

TRAFOLAR YAPILMALI, HATLAR YERALTINA ALINMALI

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, şehir içerisindeki elektrik nakil hatlarının biran önce yeraltına alınması ve büyük trafoların yapılması gerekdiğini söyledi. Atay, “Şehir içindeki elektrik hatları yeraltına alınmalı. Ama almıyorlar. Bu da bir maliyet. O maliyet karşılamamak için almıyorlar.. Bari ana artellerdekini alın. Şimdi de sokak lambalarını gösteriyor. Ben bunların maliyetini karşılıyorumk diyor. Onu da yatırımlardan kesiyor. Şimdi Devle onları da ödeyecek. Onlarda yatırım yapmak zorunda kalacak. Gaziantep’te yıllardır elektrik nakil hatları da yer altına almalı diyoruz. Bük trafolar yapmıyorlar ve enerji nakil hatlarını yeraltına çekmiyorlar. Ben şahsen verdiğim parayı helal etmiyorum. İş fatura ödemediğinde hemen kesiyorlar, yatırıma gelince de yapmıyorlar. Ortak akıl burada lazım. Gaziantep’te Enerjisa hak ettiği yatırımları yapmalı. Yapmıyorsa bu işi alsın başakasına versinler” dedi.

SOKAK LAMBALARINI BAHANE EDİYORLAR

Atay, konuşmasınıa şu şekilde devam etti: “ Gaziantep’te de Türkiye genelinde olduğu gibi enerji sektörü özel şirketler var. Enerjisa bunu alırken Gaziantep’e her yıl belirli bir yatırım yapma şartıyla aldı. Yatırımların yanı sıra elektrik kesintilerini de biran önce gidermek zorunda. Gidermezse cezai müeyyideleri var. Bunlar parayı alıyor ama yatırım yapmıyor. Arıza 45 dakikada giderilecekse, geciken her dakika için ceza ödemek zorunda. Beykent’te 10 bin kişi iken şu anda 50 bin kişi oturuyorsa, o trafo kaldırmıyor. 10 bin kişi de aynı trafodan enerji alırken 50 bin kişi de aynı trafodan elektrik alıyor. Biran önce büyük trafolar yapmalılar.”

DOĞALGAZ DA AYRI BİR SORUN

Gaziantep’te doğalgazın da ayrı bir sorun haline geldiğine dikkat çeken Atay, “Doğagaz sorunu da başka bir sorun. Adam gaz açtırmak için başvuruyor. 3 hafta sonraya günveriyolar. Sonra gaz açtırmak isteyenlere 3 hafta ileriye günveriyorsun. Az adam çalıştırıp az masraf etmek için Gaziantep’i rezi ediyorlar. İkisi de sanki Gaziantep halkına eziyet etmek için kurulmuş. Enerjisa ve Gazdaş, insanların rahatını değil, cebini düşünüyor. Bir vatandaş başvuruyorsa 48 saat içinde sen o vatandaşın azgını açacaksın. Enerjisa sen saatlerce insanları rezil ediyorsan, GAZDAŞ sen insanları rezil ediyorsan aldığın para haramdır. Biran önce GAZDAŞ ve Enerjisa Gaziantep için gerekeni yapmalı. Eğer zulüm etmeye devame diyrlarsa sözleşmeleri feshedilmeli.” Şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz