Gaziantep kazanacak

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, hayata geçirecekleri projelerle Gaziantep’in geleceğini şekillendireceklerini söyledi.

Gaziantep kazanacak
Cihat Öztürk
6 Ağustos 2018 / 08:35

Yıldırım, hedeflerinin dış pazarlara açılıp Gaziantep ismini dünyaya duyurmak olduğunu söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve yönetim Kurulu üyeleri basınla buluşarak 4 ayda yaptıkları icraatları ve ileriye yönelik projeler hakkında bilgi verdiler. İhracat Koçluğu Projesi’nden Lojistik Köy Projesine, dış pazarlar kazandıracak projelerden fuarlara kadar müjdeleri peş peşe sıralayan Yıldırım, hedeflerinin dünyaya açılmak olduğunu söyledi. GTO’nun 120 yıllık kültürüne, gelenek ve göreneklerine göre hareket ettiklerini söyleyen GTO Başkanı Yıldırım, yeni projelerle ve yeni bakış açıları ile üyelerine hizmet ettiklerini, Ticaret Odasının 120 yıllık tarihi boyunca biriktirdiği kurum hafızasını, kültürünü sahiplendiklerini ifade etti. Ekip olarak ajandalarında Gaziantep’in geleceğini şekillendirecek projeler olduğunu belirten Yıldırım, bu doğrultuda işlerine kendilerinden önceki yönetimlerin başlattığı projelere sahip çıkarak başladıklarını söyledi.

İHRACAT KOÇLUĞU PROJESİ

İhracat yapmak isteyen veya ihracat hacmini arttırmak isteyen GTO üyelerinin ihracatta koçu olacaklarını kaydeden Yıldırım, "Başvuru yapan üyelerimize 2 gün sürecek uygulamalı bir eğitim verilecek. Eğitim sonrasında belirlenen 10 firmaya Eylül 2018-Ocak 2019 arasında GTO uzmanları ve dış ticaret danışmanları aracılığıyla; Hedef pazar belirleme, müşteri bulma ve satış konularında aktif danışmanlık hizmeti verilecek" dedi.

ANTEP FISTIĞI VE KURUYEMİŞ SEKTÖRÜ DIŞ PAZARLARA AÇILIYOR

Antep fıstığı ve kuruyemiş sektörünü dış pazara açacak olan projelerinin Ticaret Bakanlığı destekli olduğunu kaydeden Yıldırım, "Antep Fıstığı ve Kuruyemiş Sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın dış pazarlara açılmasına destek olmak amacıyla başlattık" dedi. Ana faaliyetlerinin eğitim, danışmanlık, hedef pazarlara yönelik yurt dışı heyet programları ve alım heyeti organizasyonları olacağını belirten Yıldırım, Gaziantep'in özellikle de 'Yeşil Altın' olarak tabir edilen Antep fıstığıyla bu noktada çok ciddi bir ivme yakalayacaklarını vurguladı.

HAZIR GİYİM SEKTÖRÜNE MÜJDE

Yıldırım, "2019 yılının Nisan ayında Polonya, Ukrayna ve Rusya’dan triko alımı yapan firmaları Gaziantep’e getirerek firmalarımızla görüşmelerde bulanacakları bir organizasyon düzenleyeceğiz. Bu projemizin en önemli amacı bu sektörlerde ciddi bir üretim payına sahip olan şehrimizin İstanbul’daki firmalar aracılığıyla yaptığı dolaylı ihracatı azaltmak ve firmalarımızı direk ihracat yapacak şekilde dönüştürmek olacak, “dedi.”

SEKTÖRLERE YURTDIŞINDA FUAR İMKANI

İş dünyasını yurt dışı gezi ve fuarlarına da götüreceklerini kaydeden Yıldırım, gezi ve fuarların ticarette en önemli unsurlardan biri olduğuna dikkat çekti. Temmuz ve Eylül aylarında hazır giyim sektörü için İngiltere ve Rusya'da ziyaretler yapacaklarını söyleyen Yıldırım, "Ekim'de gıda sektörümüz Fransa'da olacak. Metal-demir sektörümüz Ekim'de Almanya'da, ayakkabı-terlik sektörümüz Kasım ayında Çin'de ve inşaat sektörümüz de Çin'de olacak" dedi.

LOS ANGELES’A TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ

Los Angeles'a 'Türkiye Ticaret Merkezi' oluşturmayı da hedeflediklerini belirten Yıldırım; "İhracatımızın olmadığı ya da yoğun olmadığı bölgelerde temsilcilik açarak ihracat faaliyetlerini geliştirmek istiyoruz. Merkezin kurulu olduğu bölgelerde lobi imkânlarını genişletmek. Amacımız 2023 yılı ihracat hedeflerinde stratejik bölgelerde söz sahibi olmak” diye konuştu.

LOJİSTİK KÖY PROJESİ

Yıldırım, büyük çaba sarf ettikleri Lojistik Köy Projesi ile ilgili de şu açıklamalara yer verdi: “Geçmiş dönemde başlatılan ve hayata geçmesi için büyük çaba sarf ettiğimiz bir proje de bildiğiniz gibi Lojistik Köy Projesi. Odamızın Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde hayata geçirmeye çalıştığı bu proje ile bölgede iç ve dış ticarette tedarik zinciri yönetiminde verimliliği sağlayacak, Gaziantep bölgesini tercih edilir bölgesel bir lojistik üs haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef ile hazırlanan sürdürülebilir Lojistik Köy konsepti ayrıca, il genelinde ve bölgede sürekli artmakta olan lojistik faaliyetlerin şehrin ve bölgenin istihdamına, yaşam şartlarının iyileştirilmesine ve artan lojistik faaliyetlerin şehir yaşamına ve sosyal yaşama olan olumsuz etkisinin azaltılmasını sağlayacaktır. Odamız bu doğrultuda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı işbirliği ile 2016 yılında Gaziantep Lojistik Köy Projesi fizibilite çalışmalarını tamamlamıştır. Gaziantep’in böyle bir projeye ihtiyacı var mı derseniz. Cevabımız kesinlikle evet olacaktır. Ekranda da kısaca bunun nedenlerini sıraladık. Lojistik Köy arazisinin mera vasfından çıkarılması talebimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı.

Artık Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa projenin hayata geçirilmesi kapsamında ulusal ve uluslararası kaynaklardan faydalanılmaya çalışılmakta, yatırım finansmanı vb. konularda hazırlıklarımız devam etmekte.”

GÜL VE SOYLU’YA DESTEK

Yıldırım ayrıca, ABD’nin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik yaptırım kararına tepki gösterdi. Yıldırım,” Gaziantep Ticaret Odasının her zaman yanında duran şehrimizin evladı Abdulhamit Gül beyin yanında dimdik duracağız. Bir kez daha bu yapılanları kınıyoruz” dedi. Türk mahkemesinin Rahip Brunson’a ev hapsi vermesi üzerine, ABD’nin Türkiye İçişleri ve Adalet bakanlarına yaptırım uygulayacaklarını açıklamasının ardından GTO Başkanı Yıldırım, her iki bakana da destek olduklarını söyledi.

Yıldırım,” Şehrimizin evladı olan Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül ve İç işleri Bakanımız Süleyman Soylu beye ABD’nin yapaya kalkmış olduğu yaptırım kararı ile ilgili şaşkınlığımızı ve çok kıymetli iki bakanımız üzerinden ekonomik yaptırımlar ve siyasal baskılar uygulanması bizleri derinden üzmüştür. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin sağ duyu ve politik çalışmalar ile diplomasiyi kullanmak suretiyle ABD ile karşılıklı istişareler ile bu krizin aşılacağı yönündeki temennimiz ve ümidimiz tamdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti hiç kimsenin baskısına boyun eğecek bir ülke değildir. Tarihte dik durduğu gibi şimdi de dik duracaktır” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz