Başarı ekip işi

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, üniversitede sona eren eğitim öğretim dönemini değerlendirdi. Başarılı bir yıl geçirdiklerini vurgulayan Gür, her kararı yoğu istişareler neticesinde aldıklarını söyledi.

Başarı ekip işi
Cihat Öztürk
30 Haziran 2018 / 08:55

Her yılın sonunda kendilerini check ettiklerini belirten Gür, basının gözüyle kendilerini yeniden değerlendirdiklerini, üniversitenin eksiklerini bu şekilde giderdiklerini söyledi.

Yapılan araştırmalarında Gaziantep Üniversitesi’nin, basında yer alma ve yaptığı işleri kamuoyuyla paylaşma hususunda üniversiteler arasında ilk on içerisinde yer aldığını ifade eden Rektör Gür, bununda kendilerini mutlu ettiğini vurguladı. Çok başarılı bir dönem geçirdiklerini söyleyen Gür, bu başarının sırrının ne olduğunu soracak olursanız, başarının sırrı takım çalışması dedi. Ekibimizle yoğun istişareler neticesinde karar alırız diyen Gür, bu alınan kararları da sahada uygulamaktan hiçbir zaman tereddüt etmediklerini belirtti.

Gür; “Gaziantep’te FETÖ - PKK yandaşları algı oluşturmaya çalıştı. Bu kadar öğretim görevlisi ayrılmasına rağmen hastanemizin kalitesi çok daha fazla arttı. Hoca kalmamış diye söylentiler oluyor. Üniversitemizin kesinlikle hoca eksiği yoktur. Şu anda bütün branşlarda mükemmel hizmetler sunuluyor. Özellikle dışarıdaki bazı hastanelerin üniversite hastanesi hakkında algı oluşturmasını etik bulmuyorum” dedi.

İLK GÖÇ ENSTİTÜSÜ GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNDE KURULDU 

Türkiye’nin ilk Göç Enstitüsü’nün Gaziantep Üniversitesinde kurulduğunu açıklayan Rektör Gür, “Ülkemizde ilk defa Göç Enstitüsü, Gaziantep Üniversitesinde kuruldu. Bunu çok önemsiyoruz. Çünkü bu kadar göçün kavşağında yaşayan bir ülkede Orta Doğu’dan Kafkaslar’a, Balkanlar’dan Uzak Doğu’ya bütün göç merkezi, İpekyolu’nun geçiş güzergahındaki Türkiye’de ve Anadolu’da. Anadolu her zaman göçlere bağrını açmış kadirşinas bir coğrafyadır. Geçmişte ve gelecekte göçe böylesine ev sahipliği yapmış ve yapacak olan ülkede bunun altyapısını oluşturacak akademik, gelecek vizyonu oluşturacak, dünya coğrafyasını doğru bilgilendirme yapacak bir akademik saha lazımdı. Bunu Cumhurbaşkanımızla paylaştığımda hemen gerekli olan talimatı verdi ve Bakanlar Kurulumuzun kararıyla da Göç Enstitüsü kuruldu. İnşallah 1 yıl içerisinde yüksek lisans ve doktora programlarıyla bölgeye vizyon oluşturacak çalışmaları gerçekleştireceğiz” dedi.

ÜÇ DİLDE EĞİTİM YAPAN TEK ÜNİVERSİTE

Gür, Türkiye’de 3 dilde eğitim yapan tek üniversiteyiz. Bunu önemsiyoruz. Mühendisliğimiz çok kaliteli. Bununla iftihar ediyorum. Uzay Bilimi İngilizce, Mühendislik İngilizce, Mimarlık İngilizce ve Tıp Fakültemizin biri İngilizce. Türkiye’de 9 tane üniversiteye bu hak verilmişken sadece Gaziantep Üniversitesi’nin uygulama başarısı ile 450 tane öğrencimizle Arapça lisans eğitimimiz devam ediyor. Ülke dışında açılan tek okul Cerablus Meslek Yüksek Okulumuzdur. Bu sorumluluğu da üniversitemiz devraldı. YÖK bu yetkiyi bize verdi. Bu yıl Cerablus’ta da eğitime başlayacağız. Kısmetse buraya gelmelerini değil sınırın ötesinde Suriyeli öğrencileri konuşlandırıp eğitim vermek istiyoruz.

AYAKKABI TEST MERKEZİ BÖLGEYE HİZMET EDECEK

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde ilk ve tek ayakkabı test merkezini kurduklarını aktaran Rektör Gür, “Yakında analizler yapılacak. Gaziantep, ayakkabı sektöründe çok öndedir. Ama maalesef fiziksel ve kimyasal testlerin tamamı İstanbul’a gönderiliyor. İstanbul’daki 12 firmanın yabancı sermaye olduğunu biliyoruz. Gaziantep Üniversitesi öncülüğünde İpekyolu Kalkınma Ajansının da desteğiyle kurulan bu ayakkabı test merkezi yerli, milli ve en önemlisi sanayicimizin anlık çözüm üretmesi açısından çok önemli” şeklinde konuştu.

İLK PALYATİF BAKIM SERVİSİ

Gür, Türkiye’de ilk defa bir üniversite hastanesinde palyatif bakım servisi açıldı. Kanser hastası olup artık tedavi açısından yapılacak bir şey kalmayan kişiler için bu servisimiz. Şu anda 36 yakında 52 yatakla bölgeye hizmet vereceğiz. Ülkemizde ilk defa bir üniversitenin spor merkezi TSE belgesi alıyor. Sporium Merkezimiz her açıdan Türkiye’de tek TSE belgeli spor merkezi olmuştur.

DOĞURGANLIK ORANI BİZİ MUTLU EDİYOR 

Gür, Doğurganlık oranı bu kadar yüksek bir şehirde yaşıyoruz ki açıkçası bu durum bizi mutlu ediyor. Genç nüfusumuzu korumamız gerekiyor. Çocuklarımızın sağlıklı bir şeklide büyüyebilmesi için daha ana karnındayken bile çok kaliteli bir şekilde denetlenmeleri gerekiyor.

İLERİ TEKNOLOJİNİN ALTYAPISINI OLUŞTURUYORUZ

İleri teknolojinin altyapısını oluşturduklarının altını çizen Rektör Gür, “İleri teknolojide Endüstri 4.0’ın altyapısını oluşturacak kurum üniversitelerdir. Endüstri 4.0’ı aşıp Japonya başta olmak üzere Uzak Doğu ekonomisinde Endüstri 4.0’ın topluma yansımaları ve toplumdaki reel çıktıları açısından artık Endüstri 5.0’ı konuşuyoruz. Bizim ürünlerimiz şuanda toplum tarafından kabul edilip marka değeri oluşturuyor. Dolayısıyla bu konuda teknoloji ve sanayi işbirliği açısından iyi bir bilim teknoloji merkezine ihtiyacımız vardı. Şuanda Uluğbey İleri Teknoloji ve Araştırma Merkezimiz kuruldu ve aktif faaliyet gösteriyor. Bölgenin bütün analiz ihtiyaçları döner sermaye kapsamında burada yapılacak” ifadelerini kullandı.

UZAKTAN EĞİTİM ALTYAPISI HAZIR

Uzaktan eğitim konusunda altyapının hazır olduğunu ifade eden Rektör Gür, “Üniversitemize bağlı olarak Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Erzurum Üniversitesinin açık öğretim ve uzaktan eğitim merkezi gibi Gaziantep Üniversitesinde uzaktan eğitim merkezinin altyapısını oluşturduk. Yakın zamanda aktif olarak faaliyete geçecek. Bizim amacımız, biz uzaktan eğitim kapsamı içerisinde Orta Doğu başta olmak üzere ülkemiz sınırlarını aşan eğitim profili açısından uzaktan eğitim programlarıyla sertifikalar ve diplomalar vererek uluslararası alanda büyük katkı sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

GAÜN HASTANESİNİN HİZMETİ ARTTI

Hastane hizmetlerinin arttığını ifade eden Rektör Gür, “En küçük problem anında yansır. Üniversite hastaneleri birçok problem yaşarken Gaziantep Üniversitesi döner sermaye girdilerinin kontrolü, şeffaf harcama, öğretim üyelerine ödenen performans karşılığı ve en önemlisi hukuki çerçevede yapılması açısından rol modeldir. Üniversite hastanemizde 2016 yılında 792 yatak sayısı varken, 2018’de 840’a yükseldi. Üniversite hastanesinde 2016 yılında aylık ortalama 2 bin 650 iken, 2018’de 3 bine dayandı. Poliklinik sayımız 62 bindi, bu yıl 87 bine ulaştı. Karaciğer nakli 2016’da yıllık 4 iken, 2018’in ilk 6 ayında 9 nakil gerçekleşti. Hastanemizin 2016 yılındaki aylık ortalama geliri 17 milyon 300 bin TL iken, 2018 yılında tahmini 23 milyon 500 bin TL olarak gözlemliyoruz” diye konuştu.

HOCA EKSİĞİMİZ YOK FETÖ VE PKK YANDAŞLARI ALGI OPERASYONU YAPIYOR 

Gür, tüm üniversite hastaneleri içinde öğretim üyelerine en fazla ödeme yapan tek üniversiteyiz. Günü gününe ödeme yaparız. Bütün branşlar için geçerli bu hassasiyetimiz. Bu yüzden üniversitemize gelmek isteyen o kadar çok akademisyen var ki. Sadece kardiyolojiden bahsetmek istiyorum. Kardiyoloji alanına bugün Prof, Doç, Dr, 289 isim elimizin altında bekliyor. Ama biz her geleni alamayız. Halkımıza ne vereceğine bakıyorum. Yatak sayısı, yatan hasta sayısı, poliklinik sayısı bu kadar hızla artıyor. Gaziantep’te FETÖ PKK yandaşları bir takım algı oluşturmaya çalıştı. Bu kadar öğretim görevlisi ayrılmasına rağmen hastanemizin kalitesi çok daha fazla artmıştır. Hocalar kalmamış diye söylentiler oluyor. Üniversitemizin kesinlikle hoca eksiği yoktur. Tam aksine ben hoca sayılarını kısıtlıyorum. Kontrolsüz güç güç değildir. İyi koordine edemezseniz akademisyenler birbiri ile çekişmekten üretimi de baltalarlar. Şu anda bütün branşlarda mükemmel hizmetler sunuluyor. Özellikle dışarıdaki bazı hastanelerin üniversite hastanesi hakkında algı oluşturmasını etik bulmuyorum.

UÇAKTA PROBLEM YOKTU BAKIMI YENİ YAPILDI

Eskişehir ve Samsun’la birlikte Sivil Havacılıkta eğitim veren üç üniversiteden birinin de Gaziantep Üniversitesi olduğunu ,söyeleyen Gür, Adıyaman’ın Besni ilçesinde düşen Gaziantep Üniversitesi Eğitim Uçağıyla ilgili de bilgi verdi. Üniversiteye ait eğitim uçağının kaza raporlarının henüz hazırlanmadığını ancak kırım ekibinin uçakla ilgili problem olmadığını söylediğini vurgulayan Rektör Gür, "Bu uçağımızın bakımı kazadan 1 hafta önce Samsun'dan gelen ekip tarafından yapıldı. "3 uçağımız var, 2'si tek motor, 1'i çift motor. Bunlar eğitim uçağı oldukları için çok ileri düzey teknoloji ile teşkilatlandırılmıştır. Bu uçağımızın da bakımı kazadan 1 hafta önce Samsun'dan gelen ekip tarafından yapılmıştır. Bu konuda hiçbir sıkıntımız yok. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan görevlendirilen kırım ekibi geldi ve incelemesini yaptı.

Şu anda resmi rapor henüz elimize geçmedi ama uçakla ilgili bir sorun olmadığı kanaatleri var. Fakat resmi rapor gelmeden bir şey diyemiyorum. Diğer taraftan, bu eğitim uçaklarında paraşüt yoktur. Bunlarda güvenlik üst düzey sistemde olduğu için otomatik plak kavramı vardır. Pilot herhangi bir şekilde panik atak, kalp veya bir rahatsızlık yaşadığı anda otomatik pilot tuşuna basarsa, uçak daha önceden tanımlanmış havaalanına otomatik iniş yapar. Bu uçağımızda da o sistem vardı. Gönül isterdi ki böyle bir şey olmasın ama oldu. İkincisi, uçakla ilgili rapor gelmedi ama gelecek ve bize şu an bildirilen uçakla ilgili bir sorun olmadığı. Arkadaşlar, pilotun 25 kilometre önceden atladığı kesin ama neden atladı, şu anda onun nedenini bulmaya çalışıyorlar, dedi.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz