Bayramı Gaziantep kültürüyle yaşadılar

Gaziantep’te eğitim gören Kongo, Gana, Cezayir, Hindistan, Pakistan gibi çok sayıda ülkeden Müslüman öğrenciler Ramazan Bayramını Gaziantepli ailelerin evinde geçirdi.

Bayramı Gaziantep kültürüyle yaşadılar
Telgraf Haber Merkezi
5 Mayıs 2022 / 04:52

Gaziantep’te eğitim gören Kongo, Gana, Cezayir, Hindistan, Pakistan gibi çok sayıda ülkeden Müslüman öğrenciler Ramazan Bayramını Gaziantepli ailelerin evinde geçirdi. Bayrama Gaziantep geleneği gereği yuvarlama yemeğiyle başlayan öğrenciler, misafir oldukları evlerde Ramazan Bayramını Gaziantep kültürüyle yaşadı.

Gaziantep Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı uyruklu Müslüman öğrenciler, Ramazan Bayramı’nı Ramazan ayı boyunca misafir oldukları evde Gaziantepli ailelerle birlikte karşıladı. Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Uluslararası Öğrenci Ofisi ile Gaziantep Kent Konseyi ortaklığında düzenlenen proje çerçevesinde Gaziantepli ailelerle buluşan yabancı öğrenciler, Ramazan Bayramı’nın havasını misafir oldukları evlerde tattı. Ramazan ayı boyunca belirli aralıklarla ailelerin iftar sofrasına oturan öğrenciler, Ramazan Bayramı’nı da kendi ailelerinden uzakta Gaziantepli ailelerin evinde geçirdi.

Bayrama yuvarlamayla başladılar

Gaziantep’te bayram sabahlarının vazgeçilmez yemeği olan yuvarlama yemeği için tekrardan ailelere misafir olan öğrenciler Gaziantep’e has yuvarlama yemeğini tattı. Yuvarlama’nın ardından öğrencilere Gaziantep’e has kahke, kerebiç ve fıstıklı kurabiye ikram edilirken öğrenciler Ramazan Bayramı’nı Gaziantep geleneklerine göre kutladı.

Bu öğrencilerin belki 30 yıl sonra bile Gaziantep’te yaşadıkları bayramı anlatacaklarını söyleyen Kent Konseyi Tarih Komisyonu Başkanı Tarihçi Yazar Asım Mıhçıoğlu, “Birçok aileden güzel dönüşler oldu. Çocukların aileleri bizim Antepli aileleriyle tanışmışlar. Yani bu ilişkiler devam edecek” dedi.

“Ramazan Bayramında 200 öğrenci ailelere misafir oldu”

Gaziantep’te hısım, akraba ve komşunun dışında yabancı birilerinin sofrada oturmasının evin bereketini arttırdığına inanıldığını aktaran Mıhçıoğlu, Gaziantep Kent Konseyi ve GAÜN olarak bu projeyi hazırladıklarını belirtti. Kent Konseyi’nin diğer komisyonlarının da bu projeyi desteklediğini ifade eden Mıhçıoğlu, “Hem aileler hem de öğrenciler çok memnun oldu. Projeye yaklaşık 200 öğrenci katıldı. Ramazan boyunca 150 öğrencimiz ailelere iftara gitti. Ramazan Bayramında ailelere misafir olan öğrenci sayısı 200’e çıktı. Herkes kendi durumuna göre iftarda 3-5 öğrenci misafir etti. Bu çocukların hepsi burada yurtta kalıyorlar. Bunların aile ortamına girip aile sofrasına oturmaları gerekiyor. Hele de memleketin o kadar uzaktayken iftarda yalnız kalmamaları lazım. İçlerinde Hindistan’dan, Pakistan’dan, Orta Asya’dan gelmiş olanlar var” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz