BİLFENLE Evde Teknoloji ile Kal

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından dolayıuzmanlar “Evde Kal” çağrısı yaparken okullarda da online eğitim modeline geçildi.

BİLFENLE Evde Teknoloji ile Kal
Telgraf Haber Merkezi
13 Mayıs 2020 / 12:43

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından dolayıuzmanlarEvde Kal” çağrısı yaparken okullarda da online eğitim modeline geçildi. Bu dönemde Bilfen Okulları dahilpek çok okul tüm alt yapı çalışmalarını tamamlayıpöğrencileri ileDijitalplatformlarda buluştu. Yine budönemde okullarda her yıl mayıs ayının ilk haftası kutlananBilişim Haftası kapsamında pek çok etkinlik de online ortama taşındı. Bilfen İlköğretim Kurumları BilişimTeknolojileri Bölümü öğrencilerin ebeveynleriyle birlikteyapabilecekleri 99 farklı etkinlik hazırladı. Onları teknolojiyiüretmeye teşvik eden ve gerçek yaşamla buluşturan, aynızamanda farklı ilgi alanlarında merak uyandırarakyaratıcılıklarını göstermelerine ve geliştirmelerine fırsatveren içerikler kurguladılar. Bu içerikleri farklı yaşgruplarına özel etkinliklerde yaratıcılık, bilişimsel düşünmeve kodlama, mühendislik ve tasarım, üretkenlik temalarıaltında bir araya getirdiler.

Salgın bir hastalığın hepimizi evlere kapatacağını duymakbilimkurgu filmlerinde olabilirdi. Şimdi çocuklarımız okulagidemiyorlar, uzaktan eğitim alıyor, ne arkadaşlarıyla biraraya gelebiliyor ne de başka bir etkinliğe katılabiliyor. Bilfenİlköğretim Kurumları Bilişim Teknolojileri Bölümü de busüreci çocukların daha etkili olabilecek bir hale getirmek içinBilişim haftası kapsamında 99 farklı etkinlik hazırladı.

Dijital teknolojilerin katlanarak geliştiği dijital dönüşüm diyeadlandırdığımız bir yüzyıldan geçiyoruz. Bu yüzyılda yaşamave öğrenme biçimlerimiz, çalışma biçimlerimiz, sosyalleşmemiz tamamen yeniden şekilleniyor. Dünyanın bukadar hızlı bir dönüşüm içindeyken gelecekte dijital mimar, sanal çevre tasarımcısı, avatar tasarımcısı, alternatif araçgeliştiricisi gibi mesleklere sahip olacak çocukları değişendünyaya adapte olacak esneklikte ve becerilerleyetiştirmemizin çok önemli olduğunu belirten Bilfenİlköğretim Kurumları Bilişim Teknolojileri BölümBaşkanı Celale Esra ALGAN;Öncelikle çocuklarımızınteknoloji ile geçirdikleri zamanda teknolojiyi nasılkullandıklarının farkında olmalıyız.  Yani buradaçocuğumuzun teknolojyi hangi amaçla kullanarak vakitgeçirdiği önem kazanıyor. Tüketim amaçlı değil üretim amaçlıteknolojiden yararlandıklarında teknolojiyle geçirdiklerizaman da kaliteli hale geliyor. Çocuğumuz kodlamayaptığında veya dijital bir hikaye, animasyon, web sitesi, grafik tasarladığında, teknolojiyi kullanarak müzik yaptığında, film çektiğinde, bir rapor hazırladığında, elektronik tablolarlaanaliz ve hesaplamalar yaptığında üretiyor. Yani tüm buetkinlikleri yaparken çocuğumuz cihaz başında aktif ve aktifolduğu kadar onları geleceğe hazırlayacak olan yaratıcılık, eleştirel ve analitik düşünme becerilerini de geliştirmişoluyor.dedi.

Bilfen İlköğretim Kurumları Bilişim Teknolojileriöğretmenlerinin hazırladığı örnek çalışmaları aşağıdabulabilirsiniz.

Evde ebeveynler ile birikte yapılabilecek etkinlikler :

- Hızlandırılmış Zamanlar

Bir kuru bakliyat çimlendirelim. Nasıl büyüdüğünühızlandırılmış olarak görmek ister misin?

Nasıl ?

Bakliyatı diktiğiniz ilk günden başlayarak 30 gün boyunca her gün aynı açıdan aynı ışıkla fotoğrafını çek. Çektiğinfotoğrafları tabletinde Stop Motion animasyon uygulaması ilehızlandırılmış bir video haline getir. Değişimi farklı bir açıdankeşfet!

- Ağır Çekim ile Heyacan Verici Sahneler

Bir buz nasıl eriyor veya bir mürekkep suda nasıl dağılıyor? Zamanı yavaşlatarak görmek ister misin?

Nasıl ?

Tabletinin kamera modunu ağır çekime al ve kayıda başla. Gördüklerine inanamayacaksın! 

- Fotoğraflar Konuşuyor

Bir hayvanı, bir tenis topunu, bir sebzeyi hatta ünlü bir bilimadamını veya tarihten bir kişiyi konuşturmak ister misin?

Nasıl ?

Konuşturmak istediğin kişinin veya nesnenin fotoğrafınıçekebilirsin. Dilersen internetten de fotoğraf indirebilirsin. Tabletine yükleyeceğin ChatterPix uygulamasında fotoğrafıaçtıktan sonra bir ağız çizip sesini kaydet. İşte animasyonunhazır!

- Geri Dönüşüm Robotları

Evde geçirdiğin her gün ne kadar çok çöp çıktığını fark ettinmi? Peki bazı bozulan oyuncakların da bu çöplere dahil oluyormu? Hiçbirini atma! Şimdi seninle onları kullanarak çokeğlenceli bir robot yapacağız.

Nasıl ?

Ailenle birlikte evde geri dönüşüm için kullanılabilecekmalzemeleri bulmaya başla. Artık yazmayan bir kalem, çalışmayan bir fare, eski bir CD, bozulmuş oyuncaklar, plastikşişe kapakları evde bulabildiğin ve artık işe yaramayan ne varsa toplama zamanı. Makas, yapıştırıcı ve boya kalemlerineihtiyacın olacak. Haydi robotunu tasarla!

- Kaleci Motor

Sahanı hazırla! Tasarlayacağın kaleci bakalım kaç top kurtaracak?

Nasıl ?

DC motorun kısmına bir abeslang takılır.

DC motorun ucundaki abeslang yere temas edecek fakatrahatça dönebilecek şekilde sabitlenir.  

Ardından bir saha düzeni kurulur ve DC motor kaleci olur.

Oyuncu bir top yardımıyla kaleye gol atmaya çalışır.

- Mini Elektrik Süpürgesi

Ben mucit olmak ve evimde de kendi yaptığım icatlarıkullanmak istiyorum diyorsan mini elektrik süpürgesiyleserüvenine başlayabilirsin.        

Nasıl ?

Malzemeler: İçecek kutusu, ince kumaş, kapak, tül, DC motor, anahtar, yapıştırıcı, maket bıçağı.  Kolları sıva, işte başlıyoruz!

- 3B Kitap Kapağı Tasarımı

En sevdiğiniz kitabın kapağını yeniden tasarlamak istersiniz? Yoksa yazdığınız bir hikâyenin kapağını ?

Nasıl ?

Paint programını açtıktan sonra Paint 3B ile Düzenlekomutuna tıklayın ve çizime başlayın. Kitabın konusunukapakta yansıtın, kitabın adını ve yazarını kapağa yazın. Çizimini önce bir kâğıda kalem ve boya kullanarak yapabilirve sonrasında elindeki görseli kullanarak bilgisayardan çizimebaşlayabilirsin. Kapağın eminim ki çok dikkat çekici olacak!

- Evin İçindeki Şekiller

Evin içinde gizlenmiş pek çok saklı şekil var.  Onları bulmayahazır mısın? Hatta bu şekillerden farklı figürler de oluşturabilirsin.

Nasıl ?

Tabletinin kamerasıyla gizlenmiş şekilleri bul ve fotoğraflarınıçek. Çektiğin fotoğrafları tabletinde galeri uygulamasından ve çektiğin fotoğrafları düzenle. Kalem ve filtre özelliklerinikullanarak farklı renkler verebilir, belki de bir pinpon topunuyapacağın çizimle bir insan yüzü haline çevirebilirsin. 

- 3B Bilim Kurgu Hikayesi

Bilim kurgu hikayesine var mısın?  Hikayende sen de oynayabilirsin veya 3 boyutlu olarak hikayenin karakterlerinikendin de tasarlayabilirsin.

Nasıl ?

https://toontastic.withgoogle.com/ adresine git veya tablet uygulamasını indir. Senaryonu hazırla, karakterlerini tasarla. Animasyonlar ve müzik ekleyerek dijital hikayenitamamlayabilirsin.

- Solidworks Kids ile Evcil Hayvanını 3 Boyutlu Modelle

En sevdiğin hayvanın veya varsa kendi evcil  hayvanının  üçboyutlu modelini çizmeye ne dersiniz?

Nasıl ? 

www.swappsforkids.com adresine giderek bir hesap .  Haydibaşlayalım.  Benim en sevdiğim evcil hayvanım balığım Moli. 3 boyutlu modelini birlikte oluşturalım ? 

- Mutfakta Biri mi Var?

Limonata yapmaya var mısın? Yoksa kek mi? ​Tost mu dedi biriniz? Mutfağa gir, istediğin bir tarifi ebeveynlerinden yardım alarak yap ve resimlerle adım adım nasıl yaptığını anlatan algoritmanı oluştur.

Nasıl mı?

Seçtiğin tarifi yaparken adım adım her aşamanın fotoğrafını çek. İşe malzemelerin fotoğrafını çekerek başlayabilirsin. Tabletinde Book Creator web veya tablet uygulamasını aç, çizgi roman sayfa düzenlerinden birini seç ve çektiğin resimleri ekle. Konuşma balonlarını ekle ve algoritmanı sırasıyla numaralandırarak yazmayı unutma! Yemek tarifi algoritmana dilersen ses ve video da ekleyebilirsin.

- Algoritma Avcısı

Korsanların hazineleri bulabilmek için kullandıkları haritaları düşünün. Harita olmadan hazineye ulaşamazlar. Bu etkinlikte evinizin farklı odalarını ve seçtiğiniz farklı eşyaları kullanabilirsiniz.

Nasıl mı?

Evinizde seçtiğiniz bir odaya bir eşyanızı saklayın. Daha sonra farklı bir odayı başlangıç noktası olarak belirleyin. Bu noktadan itibaren sakladığınız eşyaya ulaşmak için hangi adımların izlenmesi gerektiğini bir algoritma şeklinde kâğıda yazın. Algoritma haritanızı birkaç farklı parçadan oluşturup her aşamada bir parçanın bulunmasını sağlayarak oyunu zorlaştırabilirsiniz. Ailenizden kâğıtta yer alan talimatları kullanarak hazineyi bulmalarını isteyin. Ailenin her üyesi birer harita hazırlayabilir ve bu şekilde oyunu geliştirebilirsiniz. 

- Ardunio: Sosyal Mesafe Uyarısı 

“Sosyal mesafe kuralına insanlar ne kadar uyuyor?  Mesafe sensörünü kullanarak sosyal mesafe uyarı sistemi geliştirmeye ne dersin?

Nasıl mı?

https://www.tinkercad.com/ adresine git ve Circuits seç.  Tasarlayabileceğin bu devre için bir adet arduinoultrasonic mesafe sensörü ve bir adet buzzera ihtiyacın var. Market kasasına yerleştirilecek devre, müşterinin 2 m’den daha fazla yaklaşması ile buzzer devreye girecek ve uyarıda bulunacak.  

- Scratch: Çarkıfelek

İngilizceni geliştirdiğin bir kodlama oyunu geliştirmeye var mısın?

Nasıl mı?

https://scratch.mit.edu/  adresine git ve yeni bir proje oluştur. Çarkı çevir butonuna bastığında çarkıfeleğin dönecek ve  gelenresimli nesnenin ingilizce karşılığını doğru işaretlemen gerekecek. Her doğruda çarkta verilen puanı kazanacaksın. Dilersen çarklara matematik işlemleri yazabilir çarkı çevirince gelen soruları arkadaşlarınla birbirinize sorabilirsiniz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz