Bir direnişin anatomisi: Panorama Müzesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Panorama 25 Aralık Müzesi yoğun çalışmanın ardından açıldı.

Bir direnişin anatomisi: Panorama Müzesi
Telgraf Haber Merkezi
26 Aralık 2021 / 02:39

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Panorama 25 Aralık Müzesi yoğun çalışmanın ardından açıldı. Yaklaşık 1 yıldır açılan müze bu yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla resmi açılışı yapılacak. Dünya’nın en prestijli müzeleri arasında yer alan müze, tarihi Antep savunmasına hayat veriyor.

Antep’i efsaneleştiren, yürekleri yurt sevgisiyle dolu bir avuç Anteplinin kahramanlıklarını yaşatan Panorama 25 Aralık Müzesi’nin yapımında atılan her adımı yakından izleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hizmete alınan müzeyle tarihe vefa borcunu ödedi. Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini yakan Antep savunmasını gelecek nesillere aktarmak amacıyla yapılan müze, Dünya’da eşi benzeri olmayan bir müze oldu. Müze, şehrini, milletine, bayrağına olan bağlılığın verdiği güç ve azimle işgal kuvvetlerinden kurtaran kahramanların mücadelesi yeniden can verdi. 

TEMELİ 2017 YILINDA ATILDI

Büyükşehir, tarihçiler, tüm oda temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları ile birlikte düşünerek geliştirilen Panorama 25 Aralık Müzesi için “Araştırma Komisyonu” kurdu. Antalya’da Anıtkabir’i çizen ünlü Rus Ressam Aleksander Samsonov’un çizimlerini yakından inceleyen komisyon, müzenin yağlı boya görseline yönelik çalışmaları Samsonov’un yapmasına karar verdi, çizilen görseller, müzeye yerleştirildi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan müzenin temeli 9 Aralık 2017 tarihinde görkemli bir törenle atıldı.

 

ANTEP KALESİNİN YANINA ÇOK YAKIŞTI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Anteplilerin 100 yıl önce, “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım, kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım; yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım” diyerek yedi düvele meydan okuduğunu hatırlattı.

 

Şahin, “Tanklarıyla tüfekleriyle güçlü ordularıyla gelen düşmanlara karşı aklımızla imanımızla cesaretimizle halkımız çok sağlam durdu. Bu duruş karşısında çok önemli bir zafer elde ettik. Bizim için 25 Aralık, ikinci bir Çanakkale Zaferi, ikinci Plevne Deniz Zaferi, ikinci bir kurtuluş mücadelesidir. Bu yüzden şanlı şerefli tarihi iyi oluşturmamız lazım. 25 Aralık Panorama Müzesi, Gazi şehrimize çok yakıştı. Belediye bünyesinde bir tarih kurulu oluşturduk. Nedir bizi farklı kılan, nedir bizi gazi yapan, nedir bize İstiklal Madalyası verdirten güç? Bu gücü ortaya çıkartmak için büyük bir çalışma başlattık. Tam bir sivil toplum mantığıyla güzel bir çalışmanın alt yapısını oluşturduk. Panorama Müzesi Fetih 1453 ofset baskı, ancak Panorama 25 Aralık Müzesi yağlı boya. Bu eşsiz eserle, 11 aylık mücadele geleceğe taşınacak tarih bilinci sanatla birleşecek. Kefenden yapılan Türk bayrağının dalgalandığı Antep kalesinin yanına çok ama çok yakıştı” dedi. 

MÜZENİN YAPIM AŞAMASI BELGESEL OLDU

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Panorama 25 Aralık Müzesi’nin yapım aşamalarını anlatan belgesel filmi çektirdi. TRT ekipleri, hem Antalya’daki yağlı boya atölyesinde hem de Kültür Yolu’nda kurulan müzenin yapım çalışmalarını aşama aşama anlattı. Müze, bitmeden belgeselleşti.

SAVUNMANIN KAHRANMANLARI BU MÜZEDE

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluş mücadelesine katılan kahraman gazilerin yakınları, yıllardır özenle sakladığı, tarihi belge ve eşyayı, Panorama 25 Aralık Müzesi’ne bağışladı. Özel bir bölümde sergilenen Mustafa Kemal Atatürk imzalı beratlar, Mareşal Fevzi Çakmak imzalı takdirnameleriyle istiklal madalyalarının bulunduğu çok sayıda eser, müzeye ayrı bir hava kattı. Yıllardır özenle saklanan eşsiz eserler, gerçek yerini buldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HAYRAN KALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Mart 2019 tarihinde Gaziantep ziyareti kapsamında Panorama 25 Aralık Müzesi’ni gezdi. Erdoğan’a, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve önceki dönem Mimarlar Odası Başkanı Sıtkı Severoğlu, Gazi şehrin düşman işgalinden kurtuluşunu anlatan 25 Aralık savunmasına ait hatıraların sergilendiği müzeyle ilgili bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzeye hayran kaldı.

PANORAMAYA GİRİŞ

Gaziantep Kalesi yakınlarında, yıkılan askeri lojmanların yerine kurulan müze, panoramik bir yağlı boya çalışması oldu. Müzede diorama kısımlarıyla sosyal donatılardan oluşan bölümler yer aldı. Gaziantep’in yaşadığı zulmü ve gösterdiği kahramanlığın sergilenmesinin yanı sıra sanatsal bir değere sahip panoramanın içi, yağlı boya tekniğiyle düzenlendi. 12 dönüme kurulan panoramada, 12 metre yüksekliğinde, 113 metre uzunluğunda kademeli geçişlerle 1133 metrekare maket alanı, 32 metre çapıyla adeta tarih canlandı. Panoramaya giriş, Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı’nda da etkili bir rol üstlendiği mağara ve livaslarla sağlandı. Panoramaya ulaşana dek, hazırlık bölümüyle görsel ve işitsel anlatım teknikleri panorama sahnelendi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz