Bu çağrıya kulak verin

Gaziantep Kent Konseyince, Yesemek Açık Hava Heykel Atölyesinde yapılan çalışmalarla ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Bu çağrıya kulak verin
Telgraf Haber Merkezi
2 Eylül 2021 / 08:00

Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Yesemek yakınlarında yapımına başlanan barajın, tarihi ve kültürel değerlere zarar vermesinden endişe duyduklarını belirterek Vali Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ‘Bir daha gözden geçirin’ çağrısı yaptı.

Gaziantep Kent Konseyince, Yesemek Açık Hava Heykel Atölyesinde yapılan çalışmalarla ilgili basın toplantısı düzenlendi.  Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Sıtkı Severoğlu, kurulan komisyonun incelemeleri sonunda tespitlerini açıkladı. Severoğlu, ‘Arkeolojik alanlardaki yapı yasağına rağmen verilen kusurlu izinler ve ihmaller, müze denetiminde yapılan çalışmalarda arkeolojik eserlere zarar verilmesine göz yumulması ve  peyzajın tahrip edilmesi! Doğru planlamaya dayanmayan sulama göleti yatırımının yol açtığı büyük israf! 1.Derece deprem bölgesinde: Tabi afetlerle çıkabilecek büyük riskler! İstenmeden de olsa UNESCO sürecine ve Gaziantep Turizmine  zarar verilmesi gözlemlenmiştir’ dedi ve kararın bir daha gözden geçirilmesini istedi.

Severoğlu, ‘Yesemek’te Gölet için yapılmış ve yapılabilecek yanlışlardan  dönülmelidir. Bölgede bir deprem ve sel gibi tabi afet yaşanırsa Yesemek Köylülerinin can güvenliğinde kim sorumlu olacaktır?’ diye sordu.

Severoğlu yaptığı açıklamalarda şu bilgileri verdi:

‘Yapılan incelemeler sonunda;  bütün yanlışları ve risklerine rağmen, yapılan yanlışların nasıl düzeltileceği, Kültürel peyzaja verilen zararın nasıl düzeltilebileceği yerine yapılan harcamalardan söz edilerek; gölet yapılabilmesi sevdasının devam ettiğini görüyoruz.Özellikle kurul kararları ve inşaat çalışmaları sırasında eserlere verilen zararlar 27 Ağustos 2020 tarihinde öncelikle Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği ile paylaşılmış, durdurulmuş olan Yesemek  Gölet inşaatının tekrar başlatılmasına kesinlikle izin verilmemesi ve 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’nı tahrip eden kişiler hakkında 2863  Sayılı Kültür Varlıkları Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan soruşturma başlatılması talep edilmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun cevaben yazısı olayın önemini ve çok daha fazla hassasiyet gösterilmesinin gereğini gözler önüne serici nitelikte olmuştur. Söz konusu cevabi yazıda ; “ Bu çalışmalar sırasında mevsim koşullarından dolayı toprak kaymalarının olduğu ve sit alanının zarar görmemesi için boru hattının kenarına bir istinat duvarı yapımı talebi kurulumuzun 30.05.2017 tarih ve 2272 sayılı kararı ile uygun bulunmuştur. Gaziantep Müzesi denetiminde yapılan bu çalışmalar sırasında arkeolojik verilere rastlandığı ifade edilerek Gaziantep Müzesince gerekli çalışmalar yapılmıştır.” İfadesine yer verilmiştir. Bu cevap bizi daha da kaygılandırmıştır. Zira Yesemek 1. Derece deprem bölgesindedir. Mevsim koşulları nedeniyle toprak kayması olabilecek 1. Derece deprem bölgesine nasıl gölet inşaatı yapılacaktır? Herhangi bir deprem veya sel taşkını halinde Yesemek Mahallesinde yaşayan insanların can güvenlikleri açısından herhangi bir simülasyon çalışması yapılmadığı, bunun çok büyük bir eksiklik olduğu gözlemlenmiştir. İstinat duvarı çalışması sırasında Sit alanı içerisine girildiği ve arkeolojik verilere rastlandığı tespit edildiyse neden sorumlular hakkında işlem yapılmamış olması endişe vericidir. Fotoğraf incelemeleri ve eserlerdeki tahribatlara bakıldığında bu olay “Müze gözetiminde iş makinaları ile arkeolojik eser çıkarılması” olarak tarihe geçmiştir.

Gaziantep Valimiz Sayın Davut Gül’e, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin’e, Gaziantep Milletvekillerimize, İslahiye bölgesinden Eski Milletvekilimiz Şamil Tayyar’a  Öneri, beklentilerimiz ve  ve açık çağrımız:

Alanda onlarca Kültür varlığı çıkmasına rağmen 2863 sayılı kanun ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu ilke kararlarına aykırı olarak çalışmalara devam edilmiş, suç oluşturan bu durumla ilgili neden herhangi bir işlem yapılmamış, suç duyurusunda bulunulmamıştır? Bu sorunun cevabı aranmalıdır.  Yesemek ile ilgili Büyükşehir Belediyemizin yürüttüğü UNESCO kalıcı listesine dahil olma çalışmasının kararlılıkla yürütülmesi gerekmekte ve her Gaziantepli bu çabaya destek vermelidir.  UNESCO kalıcı listedine Yesemek girmez ise sorumlu kim olacaktır. DSİ, İslahiye bölgemizde sulama kanalları ve boruları tamamlanmadığından dolayı sulama yapılamayan 350 bin hektarlık alanın eksiklerini tamamlamalıdır. Tahta köprü İslahiye ilimizde olup buradan İslahiye tarımsal alanları neden yararlanamamaktadır?  Bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonrada konunun hassasiyetle takipçisi olacağız’ dedi.

Toplantıya, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Samet Bayrak, İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Gaziantep Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Özgür Girişken, Gaziantep Turizm Derneği Başkanı Tarık Aytekin, Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı-GAMOB Sekreteri Aslı Tezel, Gaziantep Müze Dostları Derneği Başkanı Dinçer Uğurluer, Gaziantep Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Erkan Özsavaş, GAFSAD Başkanı Hasa Yelken ile diğer ilgililer katıldı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz