Panorama müzesi görücüye çıktı

Turizm Derneği ve Panorama 25 Aralık Müzesi TarihKurulu Başkanı Bekir Sıtkı Severoğlu ve Tarih Kuruluüyesi Dr. Samet Bayrak inşaatı devam eden Panorama Müzesi’ni gazetecilere gezdirdi.

Panorama müzesi görücüye çıktı
Okan Çelik
5 Temmuz 2019 / 21:11

Turizm Derneği ve Panorama 25 Aralık Müzesi TarihKurulu Başkanı Bekir Sıtkı Severoğlu, inşaatı devameden Panorama Müzesi’ni gazetecilere gezdirdi. Gezisırasında çok çarpıcı açıklamalarda bulunan Severoğlu, “Gaziantep’in tarihinin M.Ö 4 bin yıllarına dayandığıbilinir. Ancak biz inşaat çalışmaları sırasında 10 bin yıllık taş eşyalar bulduk. Bunlar müzeye teslim edildi. Şuanda müzede incelendi. Bu eşyaların 10 bin yıl öncesinedayandığı belirtiliyor. Yani Gaziantep 10 bin yıllık birkent” dedi. Tarih Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi SametBayrak ise, Gaziantep Savunması şehitleri ile ilgiliaçıklamalarda bulundu. Verilen şehit sayısının 6 bin 317 değil 10 bin olduğunu savunan Bayrak, “FransızlarKadın ve çocuk demeden öldürdüler. Şehit sayımız da 10bin civarındadır” diye konuştu.

Severoğlu, müzenin faaliyete girmesiyle Gaziantep Saunmasına yönelik çok önemli bilgilerin de ortayaçıkacağını dile getirdi. Severoğlu, bu müzeyi gezinceFransızların bile özür dileyeceklerini söyledi. Severoğlu, ”Fransız hükümetini Gaziantep halkından özür dilemeyedavet edecek bir takım sonuçlar var. Bu müze buçağrıları yapacak ve inşallah sonuç alacak. Bu müzedegördüğünüz herşey gerçektir. Vahşet içeren görüntülerebu müzede yer verilmemiştir” şeklinde konuştu.

Severoğlu,  Müze Müdürü Murat Dağ, kurul üyesiDr.Samet Bayrak ve arkeologlarla birlikte basın mensuplarına yapımı son hızla devam eden Panorama Müzesini gezdirirken taptığı açıklamada “Projenintasarımında Gaziantep Kalesi ile Panorama Müzesiarasında bulunan Seferpaşa Mahallesi’nin SokakRestorasyon Çalışmalarının devamında açılacak olan ikisokağın turizme kazandırılacak olması çok önemli. Panorama Müzesi’nde 280 kişilik bir konferans salonuyer alacak. Geçmişte Gaziantep Savunmasına katılmışSemt Reislerinin aileleri, ellerinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün ıslak imzasının bulunduğu İstiklalMadalyası Beratları, madalyalar, silahları, kılıçlar, kamalar sergilenmek üzere müzeye veriliyor. Sadece bumüzeyi görmek için insanlar Gaziantep’e gelecek.Müzenin her yerinde başka bir hikaye var. Bu müzeninkapısından çıktığınız zaman o dönemde Antep nasılGaziantep olmuş onu öğrenecekler” ifadelerini kullandı

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz