Bu kez olsun

Daha önce defalarca ertelenen ve bir kez de ihalesi iptal edilen Gaziantep Havalimanı’nda yeni apron ve terminal binası çalışmaları 1,5 ay içinde başlayacak.

Bu kez olsun
Hasan Akpınar
12 Mart 2018 / 13:00

Artık Gaziantep’e yetmeyen Gaziantep Havalimanı için çalışmalar başlıyor. Ana terminal binası ve apron ve otopark yapımı için düzenlene ihale 283 milyon 270 bin TL rakam veren EMT İnşaat - Arıkan İnşaat’ta ortaklığında kaldı. Çalışmalar askı süreci içerisinde eğer bir itiraz olmazsa 1,5 sonra başlayacak. Milletvekilleri Ahmet Uzer Uzer ve Mehmet Erdoğan, Gaziantep Havalimanı Terminal Binası'nın yapılacağı alanı inceledi.

Uzer yaptığı açıklamada, “İhalesi geçtiğimiz günlerde yapılan Gaziantep Havalimanı Terminal Binası'nın yapılacağı alanı Milletvekili Erdoğan ile beraber inceledik. Şehrimize yakışır bir havalimanının temeli inşallah 1,5 ay içinde atılacak” dedi.

Erdoğan ise, “İhalesi yapılan Gaziantep Sazgın Havalimanı’nın Körük, Pist ve Apron alanlarında incelemelerde bulunduk” ifadelerini kullandı.

HAVALİMANI TRAFİĞİ ETKİLENMEYECEK

İlk etapta 5 körüklü olan proje daha sonra 8 körüklüye çıkınca projede değişiklikler olmuştu. Yapılacak olan yeni terminal ile yolcu kapasitesi 5 milyona çıkacak. 600 iş günü sürede tamamlanması planlanan çalışmalar ile Gaziantep Havalimanı körük sistemine sahip yeni iç hatlar terminaline ve yenilenmiş dış hatlar terminaline sahip olacak.

YOLCU KAPASİTESİ ARTACAK

Gaziantep Havalimanı Terminal Binası ile Apron yapımı proje kapsamında, 67.000 m2’lik terminal binası, 54 bin 400 m2’lik apron, 2064 araçlık katlı otopark yapılması planlanıyor. Yeni terminal binası bitince iç hatlar, mevcut terminal binası ise dış hatlar olarak kullanılacak.Mevcut havalimanı’nda 3 binx48 m ebadında 1 adet pist, 10 adet uçak parK yeri olan 1 adet apron, 3 bin x30 m ebadında 1 adet taksirut ile 4 milyon yolcu yıl kapasiteli 22.790 m2 iç ve dış hatlar terminal binası ve 520 araçlık otopark bulunuyor. Yeni terminal binası ve apron yatırımı ile yolcu kapasitesinin 10 Milyona dayanması hedefleniyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz