Şizofreni hastalarını dışlamayın

Gaziantep Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği Başkanı Serpil Acıoğlu, şizofreni hastalarının topluma zarar veren ve şiddet uygulayan kişiler olarak lanse edildiğini söyledi.

Şizofreni hastalarını dışlamayın
Okan Çelik
12 Ocak 2018 / 08:35

Gaziantep Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği Başkanı Serpil Acıoğlu, şizofreni hastalarının topluma zarar veren ve şiddet uygulayan kişiler olarak lanse edildiğini söyledi. Acıoğlu, “Bu yanlış algıya kapılmayın. Şizofreni hastalarını dışlamayın” çağrısında bulundu.

5 BİNE YAKIN ŞİZOFREN VAR

Acıoğlu, 9 yıldan bu yana ayakta tutmaya çalıştıkları dernekleri ile toplumu şizofreni hastalarına karşı bilgilendirmek ve yanlış algıyı kırmak istediklerini söyledi. Toplumun şizofreni hastalarına hep, “Asıp kesen, şiddet uygulamaya meyilli kişiler olarak gösteriliyor. Yani bir öcü gibi görülüyorlar. Bu yanlış algı nedeniyle toplum da şizofreni hastalarını dışlıyor. Toplumun binde 5’i şizofren hastası. Yani Gaziantep’te 5 bin şizofren olduğunu düşünüyoruz. Bunlar aileleri ile birlikte 30 bin kişiye hitap ediyor. Yani siz 30 bin kişiyi dışlayarak üzüyorsunuz. Şizofren hastaları saldırgan olarak görülmemeli. Desteklenip topluma kazandırılmalı. Biz de dernek olarak bu amaç uğruna kurulduk. Hedefimiz şizofreniye karşı bir bilinç oluşturmak” diye konuştu.

SALDIRGAN ALGISI KIRILMALI

Kendisinin de kardeşinin şizofren hastası olduğunu ve yıllardır hiçbir zarar vermeden toplum içerisinde yaşadığını belirten Acıoğlu, “Herkes soruyor. Nerede bu şizofrenler diye. Onlar her yerde. Aramızda dolaşıyorlar. Gaziantep’te 5 bine yakın şizofren olduğunu düşünürsek, hangisinin bir zararını gördünüz. Hiç kimseden arkları yok. Sadece desteğe ihtiyaçları var. Öncelikle yapmamız gereken de şizofren zarar verir algısını kırmak olmalı. Bu algıyı kıramazsak, maalesef dışlamaya devam ederiz. Ben de bir şizofren ailesi olarak çok üzülüyorum. Kardeşim de normal bireyler gibi her yere gidiyor. Umarım bu yanlış algı düzelir ve biz de rahatlarız” şeklinde konuştu.

DESTEK BEKLİYORUZ

Şizofren hastaları ve yakınları olarak özellikle yerel yönetimlerden destek beklediklerini belirten Acıoğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin, engelliler konusunda çok duyarlı. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu ile Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu da aynı duyarlılıkta. Onların desteğini bekliyoruz. Biz şu anda gerçekten sahipsiziz ve ne yapacağımızı bilmiyoruz. Dernekleşmeye mecbur kaldık. Sesimizi duyurup farkındalık oluşturmak istiyoruz. Şizofrenlerin psikolojik desteğe ihtiyacı var. Üzerlerinde oluşturulan yanlış algıyı kırmaya ihtiyaçları var. Dernek olarak çok zor ayakta duruyoruz. Yerel yönetimlerimize buradan sesleniyoruz, bize destek olun” dedi.

Gaziantep Zihinsel Engelliler Koruma Derneği Başkanı Kemal Küçükcan ise şizofren hastaları derneğine mutlaka destek olunması gerektiğini dile getirdi. İlgili kurumların engelliler konusunda ilgisiz kaldığını belirten Küçükcan, “Biz tüm engellilerimizi kucaklayıp destek olmalıyız. Buradan yerel yönetimlerimiz de şizofren hastaları ve yakınlarının sesini duymalı. Bu topluluğa destek olmalı. Destek olursak, bu insanları topluma daha kolay kazandırırız. Biz dernek olarak elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz