Büyük Pasaj tanıtım istiyor

Gaziantep’in tarihi 300 yıllık Büyük Pasajı, yerel yönetimlerden tanıtım desteği istiyor. 300 civarında iş yeri bulunan ve esnafın kepenk kapatma noktasına geldiği pasajın da turizme kazandırılması istendi.

Büyük Pasaj tanıtım istiyor
Okan Çelik
7 Ağustos 2018 / 21:55

Büyük Pasajı’nın en eski esnaflarından olan ve yönetim kurulu başkanlığı da yapan Halil Zer, pasajın üvey evlat muamelesi görmemesini istedi. Biran önce yerel yönetimlerin pasajla ilgili tanıtım yapması gerektiğine dikkat çeken Zer, “Pasajımız bir zamanlar dışarıdan gelen yerli turistlerin ilgi odağı idi. Çevre illerden alışveriş turları düzenlenirdi. Ancak eski günlerdeki yoğunluğumuz kalmadı. Büyük Pasaj iyi bir tanıtımla çok iyi bir hale gelebilir. Böylesine tarihi bir mekan mutlaka turizme kazandırılmalı. Geçmiş yıllara yönelik hafızanızı zorlayın. Pasaj içi yerli turistlerle dolardı. Pasajlara yönelik turlar düzenlenirdi. Ancak şu anda kaderine terk edilmiş durumda. Esnaf tek tek kepenk kapatıyor” diye konuştu.

Zer, ‘Gaziantep’e gitme zamanı’ projesi ile turizme büyük ivme kazandıran Büyükşehir Belediyesi’nin Büyük Pasaj’a da el atmasını istedi. Zer, “Gaziantep pasajları ile ünlü bir kenttir. Çok sayıda tarihi ve büyük pasajları var. Bunların iyi bir tanıtım ve turizm hamlesi ile büyük atılım yapacağına inanıyoruz. Gerekirse çevre illerden pasaj turları bile düzenlenebilir. Türkiye’nin dört bir tarafından kent pasajları için gelirlerdi. Ama şu anda tanıtım eksikliği ve sahipsizlik nedeniyle sinek avlıyoruz. Yerel yönetimlerimiz pasajlara sahip çıkmalı. Eskiden olduğu gibi yine kentimize sırf pasajları geçmek için yerli turist akını olacaktır. Katmerciler, yemeniciler, nasıl ki bu kenti temsil ediyor ve destekleniyorsa, pasajımız da mutlaka desteklenmelidir. Büyükşehir Belediyemiz bu konularda çok duyarlı. Umarım pasajımıza da el atarlar” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz