Caiz değil

Gaziantep’te son zamanlarda taziye yemeklerinin abartılması ve cenaze sahiplerinin mağdur olması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Caiz değil
Okan Çelik
5 Ağustos 2019 / 07:15

MİL-Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tahiroğlu, taziye yemeklerinin dinen caiz olmadığını açıkladı. Yakınlarını kaybedenlerin mağdur edildiğini belirten Tahiroğlu, “Dinimizde taziyelere yemek götürme tavsiye edilmiştir. Bizde ise yemek yemeye gidiliyor. Caiz değil” dedi.

Gaziantep’te son zamanlarda taziye yemeklerinin abartılması ve cenaze sahiplerinin mağdur olması tartışmaları da beraberinde getirdi. Bazı cenaze sahiplerinin 3 gün boyunca taziye evine gelenlere yemek hazırlamak için borçlandığını, kredi çektiğini ve mağdur olduğunu belirten Ahmet Tahiroğlu, “Dinimizce taziye yemekleri yemek caiz değildir. Hadis’i Şerif’te yakınlarını kaybedenler meşguldür. Ev halkına yemek hazırlayın ve götürün demiştir. Yani yemek yemeye değil, yemek götürmeyi tavsiye etmektedir. Yakınlarını kaybedenler, acılarını dahi yaşayamıyor. 3 gün boyunca yemek derdine düşüyor. Kredi çekenler var, borçlananlar var. Bu işe dur denilmeli ve o insanların acıları paylaşılmalı. Onlara yük olunmamalı” ifadelerini kullandı.

HUTBELERDE ANLATILMALI

Tahiroğlu, “Gaziantep’te özellikle Cuma hutbelerinde taziye yemeklerine gidip yemek yemenin caiz olmadığı sürekli anlatılmalıdır. Gaziantep Valiliği ve Müftülüğümüz bu konuda harekete geçmeli ve bu işe dur demelidir. Çünkü çok yanlış biliniyor. Cenaze sahipleri yakınları mezarlıkta gömüldükten hemen sonra cemaate taziye evinde yemek var diye davette bulunuyor. Bunların caiz olmadığı ve yapılmaması gerektiği anlatılmalı. Çünkü büyük mağduriyet oluşturuyor. Benim şahit olduğum olaylar var. Taziye yemekleri için kredi çekip ödeyemeyenler var” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP’TE ÇOK ABARTILIYOR

Gaziantep’te işin çok abartıldığına dikkat çeken Tahiroğlu, “İnsanlar sanki tatile veya bir yemeğe gider gibi kalkıp öğlen vakti taziyeye gidiyor. Gidip yemeğimizi cenaze evinde yiyip para vermeyelim diyenler var. Bir baklava geliyor, cenaze sahibi dağıttığında kalmadığı zaman almayanlara cebinden harcayarak baklava almak zorunda bırakılıyor. İnsanlar yakınları öldüğü için zaten acı çekiyor, bir de icralık mı olsunlar?” dedi.

KAMPANYA BAŞLATILSIN

Gaziantep Valiliği ve Müftülük öncülüğünde bir kampanya başlatılabileceğine dikkat çeken Tahiroğlu, “Taziyeye gidenler ya yemek götürsün, ya da öğlen vakti orada yemek beklemesin. Belediyelerimiz taziye sahiplerine yemek gönderererek çok güzel bir uygulama yapıyor. Bu tür işler yapılmalı. Bu işi halka iyi anlatarak ve cenaze sahiplerinin yaşadıkları mağduriyete son vererek büyük bir sorunu çözmüş oluruz” diye konuştu.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz