Catering sektörüne kadın eli

Gaziantep’te catering sektörünün tek kadın patronu Didem Zencirci zor bir sektör olsa da tedarikini sağladıkları ürünlerden duyulan memnuniyetin en büyük mutluluk olduğunu söyledi.

Catering sektörüne kadın eli
Telgraf Haber Merkezi
12 Ağustos 2017 / 17:30

“Çocuğuma yedirmediğim hiçbir ürünü müşterilerime sunmam” diyen Didem Zencirci;sebze ve meyve, et ve süt ürünleri, kuru gıda, bakliyat, temizlik malzemeleri, kırtasiye, kahvaltılık, Ramazan paketi ve kırtasiye ürünlerine kadar firmaların tüm beklentilerine cevap verebildiklerini kaydetti.

İşin mutfağında yetişmenin önemine işaret eden Didem Zencirci, bu amaçla tüm süreçleri sebze ve meyve halinde kurduğu ofisinden yönetiyor.

Halde işlerin gün ağarmadan başladığını dile getiren Zencirci, “İş hayatında öğrendiğim en önemli ilke çıraklığını yapmadığın işin ustası olamayacağınızdır.İşimin her aşamasına hakim olmak bana başarıyı getiriyor” diyor.

Didem Zencirci’yi sektöründe öne çıkaran en önemli unsur ise galiba erkek egemen sektörde tüm ürünleri birebir kadın titizliği ile seçiyor olması.

Kısacası ürün seçiminden, teslimine kadar her sürece bir kadın eli değiyor ve bu da başarıyı getiriyor.

ArmisCatering Kurucusu Didem Zencirci iş yaşamını ve catering sektöründe sunmuş oldukları hizmetleri BOSS okurları için anlatıyor.

Didem Hanım okul yıllarınız ve iş yaşamıyla ilk tanıştığınız günleri kısaca bizimle paylaşır mısınız?

Gaziantep doğumlu olup ilk, orta ve lise eğitimimi Gaziantep’te tamamladım. Gaziantep Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde okurken Mercek Holding’de yapmış olduğum bir senelik staj iş hayatımın kapısını araladı. Mezuniyetimin ardından yine Mercek Holding’e bağlı Abbate Mağazası’nda müdür olarak göreve başladım. 3 yıl bu görevi yaptıktan sonra Gaziantep’te büyük bir firmanın özelleştirilmiş yemekhanesinin satın alma sorumlusu olarak çalıştım.

Faaliyet gösterdiğiniz sektör özellikle bayanlar için gerçekten zor olsa gerek. Bu işi kurmaya nasıl karar verdiniz?

Son çalıştığım firmada gıda sektörünü yakından tanıma fırsatım oldu. Alımını yaptığım ürünlerin kalitesi, çeşitliliği, sofraya gelme süreci oldukça ilgimi çekti. Tam bu noktada “neden kendim bu işi yapmıyorum ki” dedim. “Ürünleri yerinde görüp en tazelerini, en kalitelilerini seçip sürecin tamamını neden kendim yönetmeyeyim ki” diye düşündüm. Yaklaşık 7 yıl önce ailemin desteğiyle şirketimi kurduktan sonra Armis Catering’in hizmet yolculuğu başlamış oldu.  

Hizmet ağınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dedim ya, işin mutfağında olmayı kafama koymuştum. Bunun içinde öncelikle sebze halinde bir işyeri kiraladım. Böylelikle ürünleri ilk elden daha uygun fiyat ve daha taze bir şekilde müşterilerime ulaştırmayı hedefledim. Armis’in sebze ve meyve satışıyla başlayan yolculuğu organize sanayi bölgesindeki işletmelerin artan talepleri doğrultusunda; bakliyat, et ve süt ürünleri, kuru gıda, kahvaltılık ürünler, temizlik ürünleri, sarf malzemeleri, kırtasiye ürünleri,içecek grupları gibi A’dan Z’ye bir işletmenin ihtiyaç duyacağı ürünlerin tedarikini sağlayan büyük bir çözüm ortaklığına dönüştü.Firmamızdan talep edilen ürünlerin zamanında ve eksiksiz şekilde temin edilmesinden dolayı artan müşteri memnuniyeti işimize olan motivasyonumuzu daha da artırdı.

İşinizden büyük keyif aldığınızı görebiliyorum, bu süreçte ne gibi tecrübeler edindiniz?

İş hayatında öğrendiğim en önemli ilke, çıraklığını yapmadığınız işin ustası olamayacağınızdır. İşimin her aşamasına hakim olmak bana başarıyı getiriyor. Ürün seçiminden, teslimine kadar her süreci birebir takip ediyor olmamda bana olan güveni arttırıyor. Beni esas mutlu eden ise, tedarikini sağladığımız ürünler ile yapılan yemeklerin işçisinden patronuna kadar herkes tarafından beğenilmesi.

Ürün tedariki dışında firmanızın vermiş olduğu başka hizmetler var mı?

Var tabi ki. İş yaptığımız firmalarıngerçekleştirdiği organizasyonlar için A’dan Z’ye ürün temini sağlayabiliyoruz. Yeri geliyor adaklık kurban temin ediyoruz. Yeri geliyor firmamızın cenazesi oluyor. Tüm acil ihtiyaçlarını sağlıyoruz.

Peki sektörünüzün ne gibi zorlukları var?

Bir kadın olarak sebze meyve halinde çalışmak oldukça zor. Halde hayat oldukça erken başlıyor.Buda gün doğmadan yola çıkmanız gerektiği anlamına geliyor.Bir de tabi önyargılar var.Sektördeki firma sahibi tek bayanım.Firmaların bize güvenme sürecioldukça zordu. İlk baştakurumlarımız ürünlerin zamanında yetişemeyeceğini düşünüyor, çekinceleri sebebiyle çalışmak istemiyorlardı.Zaman içerisinde bu zorluğunda üstesinden geldik. Personelimiz, araç sayımız ve hızlı dağıtım ağımızla bu önyargıların hepsini kırmayı başardık.

Bunun dışında özellikle sebze ve meyvede zaman zaman zorluklar yaşayabiliyoruz. Mevsimsel sıkıntılar ve saklama koşulları bazen bizi yoruyor.Bütün bu zorluklara rağmen kalite prensibimizden asla ödün vermiyoruz.Sanırım bizi vazgeçilmez yapan en önemli unsurda bu.

Son olarak kendinize ve Armis Catering’i birkaç cümle ile özetlemek gerekse ne söylerdiniz?

Bir bayan,bir eş ve bir anne olarak itina çok önemli. Çocuğuma yedirmediğim hiçbir ürünü müşterilerime sunamam.Çalıştığımız firmalar firmamızın garantisidir.


Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz