CHP Milletvekili sordu: Gaziantep Müzesinde neler oluyor?

İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Gaziantep Müzesinde çalışan arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharı üzerine konu ile ilgili TBMM'ye bir soru önergesi vererek, "müzelerde neler oluyor?" diye sordu.

CHP Milletvekili sordu: Gaziantep Müzesinde neler oluyor?
Telgraf Haber Merkezi
20 Ocak 2020 / 21:55

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Gaziantep Müzesinde çalışan arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharı üzerine konu ile ilgili TBMM'ye bir soru önergesi vererek, "müzelerde neler oluyor?" diye sordu.

Karabat, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak yanıtlanması istenen soru önergesinde Kültür Bakanlığına bağlı birimlerde ve özellikle müzelerde yaşanan pek çok suistimale de dikkat çekti.

Liyakatsiz görevlendirmeler..."

Merve Kaçmış'ın intiharının mobbingden kaynaklandığı iddialarını hatırlatan CHP'li Karabat verdiği soru önergesinde yaşanan ölümlerden bizzat iktidarın sorumlu olduğunu söyledi: "Merve'nin intihar etmeden önce kaleme aldığı not ve iş yerinden edindiğimiz bilgiler ciddi bir mobbinge işaret ediyor. Devlet kurumlarında liyakatsiz görevlendirmelere imza atanlar, personelin şikâyetlerini dikkate almayanlar bu ölümden sorumludur."

Türkiye'deki müzelerde ciddi envanter sorunları olduğuna dikkat çeken Karabat, Müzede çok sayıda tarihi eserin kaybolduğu, bunlarla ilgili üst kurullara bildirilen şikâyetlerin dikkate alınmadığı iddialarının da araştırılmasını istedi.

Karabat ayrıca, "Merve'nin intiharı aslında bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Sadece Gaziantep Müzesinde değil Türkiye'nin birçok müzesinde tarihi eserlerin durumu ve kayıtları konusunda ciddi ihmaller var. Bu konuda bizzat Bakanlığa intikal etmiş çok sayıda şikâyetten de haberdarız. Bunların takipçisi olacağız" dedi.

İstanbul Milletvekili Karabat'ın Kültür Bakanlığı'na yönelttiği sorular şöyle:

  • Son beş yılda Gaziantep Müzesi hakkındaki şikâyetlere ilişkin herhangi bir teftiş başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa kaç müfettiş görevlendirilmiştir? Bu teftişler sonucunda olumsuz herhangi bir iş ya da işleme rastlanmış mıdır? Rastlanmışsa bunlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
  • Son beş yılda Gaziantep Müzesi'nden ve Bakanlığa bağlı diğer kurumlardan Bakanlığa iletilen şikâyet dilekçesi sayısı kaçtır? Bunların kaçı ile ilgili işlem yapılmıştır? Bu şikâyetler sonucunda açılan herhangi bir soruşturma ya da dava var mıdır?
  • Gaziantep Müzesi'nde kaybolduğu söylenen ya da akıbeti bilinmeyen tarihi eser sayısı kaçtır? Bunlarla ilgili kurumca açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır?
  • Gaziantep Müze Müdürü hakkında çok sayıda şikâyet olmasına rağmen, Genel Müdürlüğün bu konuda harekete geçmediği, aksine söz konusu kişiyi kolladığı yönündeki iddialar doğru mudur?
  • Genel Müdürlükten üst düzey bir yetkilinin Gaziantep Müzesi'ndeki arkeolog ve uzmanları sürgünlerle tehdit ettiği doğru mudur?
  • Türkiye'de bulunan tüm müze, kurul ve laboratuvarlarda liyakatsiz olduğu halde sadece belli bir sendikaya üye olduğu için yönetici pozisyonuna getirildiği iddia edilen personel var mıdır? Yönetici konumdaki (Müdür, Müdür yardımcısı, Müdür Vekili) personelin sendikalara göre dağılımı nedir?

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz