Gaziantep yok

CHP’nin 36’ncı Olağan Genel Kurultayı’nda 60 kişilik Parti Meclisi (PM) üyeliğine Gaziantep’ten hiçbir aday seçilemedi. Aday olan Bektaş Şarklı 92, Ali Şahin 41, Nizamettin Özseven 24 Selim Karahan 16 oy aldı.

Gaziantep yok
Okan Çelik
6 Şubat 2018 / 08:15

CHP’nin 36’ncı Olağan Genel Kurultayı’nda Gaziantep yine hüsran yaşadı. Yapılan oylaması sonucunda Gaziantep’i temsil eden dört aday da listede yer bulamadı. Önceki kurultayda olduğu gibi yine CHP PM’de Gaziantep’ten bir isim yer bulamadı.

CHP kurultay delegelerinin Kemal Kılıçdaroğlu’na tam destek açıklamasının ardından Gaziantep’ten 15’e yakın ismin PM için aday olacağı belirtilmişti. Ancak kurultay sırasında sadece 4 isim aday oldu. Yapılan kongre sonrasında 4 isim de düşük oy aldı. Türkiye genelinde Parti Meclisi üyeliği için yaklaşık 500 başvuru olmuştu. Gaziantep’ten yapılan başvuru sayısının da çok yetersiz kaldığı gözlendi.

Seçim sonrası eski üyelerden 23'ü yerini korurken, 29 yeni isim listeye girdi. 5 saatlik sayımın sonunda yeni PM üyeleri belirlendi. Kılıçdaroğlu'nun listesindeki 10 isim PM'ye giremedi.

Kılıçdaroğlu’nun; Lale Karabıyık, Zeki Kılıçarslan, Sibel Özdemir, Burhan Şenatalar, Yüksel Taşkın, Fethi Açıkel, Onur Akın, Ayşe Eser Tanışoğlu, Murat Emir, Yunus Emre, Ali Rıza Erbay ve Ömer Fethi Gürer” den oluşturduğu 12 kişilik listesinden Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu’na Lale Karabıyık, Zeki Kılıçaslan, Sibel Özdemir, Burhan Şenatalar, Yüksel Taşkın, Fethi Açıkel, Ayşe Eser Danışoğlu ve Yunus Emre girdi. Sanatçı Onur Akın, Ankara Milletvekili Murat Emir seçilmek için yeterli desteği sağlayamadı. 52 kişilik bölüm için Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinin yanı sıra genel başkanlık yarışındaki rakibi Muharrem İnce ile Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner’in başını çektiği “Sol Cesaret” grubunun listeleri de yarışa dahil oldu. Kılıçdaroğlu listesini büyük ölçüde korudu. 9 isim ise PM listesini delmeyi başardı.

488 kişinin aday olduğu PM üyeliğine seçilen 52 kişinin ismi ise şöyle: Gamze İlgezdi, Sera Kadıgil, Yavuz Karan, Yıldırım Kaya, Haluk Koç, Bülent Kuşoğlu, Hakkı Süha Okay, Faik Öztrak, Ali Öztunç, Gamze Pamuk Ateşli, Oğuz Kaan Salıcı, Orhan Sarıbal, Selin Sayek Böke, Yaşar Seyman, Gamze Taşcıer, Ayça Taşkent, Bülent Ecevit Tatlıdil, Bülent Tezcan, Erdoğan Toprak, Seyit Torun, Pınar Uzun, Öztürk Yılmaz, Gökan Zeybek, Onursal Adıgüzel, Veli Ağbaba, Haydar Akar, Gülizar Biçer Karaca, Tekin Bingöl, Çetin Osman Budak, Emre Çam, Mehmet Ali Çelebi, Ünal Çeviköz, M.Gül Çiftçi, Semra Dinçer, Emine Gülizar Emecan, Sevda Erdan Kılıç, Aykut Erdoğdu, Muharrem Erkek, Ali Haydar Hakverdi, Akif Hamzaçebi, Turan Hançerli, Müslüm Sarı, Haluk Pekşen, Gökhan Günaydın, Tuncay Özkan, Necati Yılmaz, Gaye Usluer, Ali Şeker, Erdal Aksünger,Eren Erdem, Gülçin Timur ve Zilhan Cihaner.

EN ÇOK OY ALAN 3 İSİM

PM seçiminde en fazla oyu 692 oy ile Haluk Koç aldı. Koç’u Selin Sayek Böke (682), Yıldırım Kaya (625) takip eti. Bu 3 isim de Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesindeydi.

LİSTEYİ DELEN İSİMLER

Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesini delerek PM’ye giren isimler şöyle: Haluk Pekşen (390), Müslüm Sarı (350), Ali Şeker (375), Gaye Uslu (371), Erdal Aksünger (373), Tuncay Özkan (413), Necati Yılmaz (428), Gökhan Günaydın (422) ve İlhan Cihaner (344)

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz