CHP'den protesto

CHP tarafından Türkiye genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen OHAL protestoları kapsamında Gaziantep’te de bildiri okunarak, oturma eylemi yapıldı.

CHP'den protesto
Okan Çelik
17 Nisan 2018 / 08:30

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Gaziantep milletvekilleri Akif Ekici ve Mehmet Gökdağ’ın da katıldığı oturma eylemine partililer de ilgi gösterdi. Türkiye genelinde eş zamanlı okunmak üzere hazırlanan ortak bildiriyi CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu kamuoyuyla paylaştı. Bildiride, OHAL şartları altında yapılan 16 Nisan referandumunun üzerinden bir yıl geçtiği belirtilerek, "Sivil darbe ortamında, 'Evet' demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, 'Hayır' demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşandığı." ifade edildi. Türkiye'nin 21 aydır OHAL ile yönetildiği belirtilen bildiride, bu sürecin insan hakları, ifade özgürlüğü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olarak kullanıldığı öne sürüldü. OHAL süreciyle halkın iradesinin gasp edildiği ve toplumun tüm kesimlerinin baskı altına alındığı iddia edildi.

OHAL’İN SONA ERMESİ ELZEMDİR

İl Başkanı Sucu, OHAL’in milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe ilanı olduğunu söyledi. Sucu, “OHAL, iktidar partisine karşı duran tüm muhalif kesimlere yönelim bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür. İş dünyası, emek çevresi, siyasi partiler dahil toplumun bütün kesimleri OHAL’in kalkmasından ve Türkiye’nin normalleşmesinden yanadır. Son KHK'nın içeriğinde yer alan ucu açık düzenlemeler, hukuk devleti ilkelerine uygun olmayacak neticelere sebep olabilir. Çünkü başka niyetle kullanılmaya elverişli bu düzenlemeler toplumun huzurunu etkileyecek birçok sıkıntıya neden olabilir. Ohal’in kaldırılması, demokratik değerlerimiz, güvenlik ortamımız, uluslararası etki alanımız ve ekonomik rekabet gücümüz açısından elzemdir” diye konuştu. 

OHAL’E KARŞI BİRLİK ÇAĞRISI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise OHAL düzenine karşı tüm siyasi partileri ve vatandaşları mücadele etmeye davet etti. Ağbaba, "Darbe girişimini fırsat bilip kendi darbesini yapanlara, hukuku askıya alanlara, cübbeleri ayaklar altında çiğneyenlere; okuyan, düşünen insana, kadına, gence düşman olanlara, yükselen dolara, artan faize, işsizliğe, eşitsizliğe, OHAL’e karşı sarayın baskı, zulüm ve OHAL düzenine karşı oturuyoruz. Tüm vatandaşlarımız ve bütün siyasi partileri, OHAL'e karşı olan herkesi bulundukları yerde, kent meydanlarında oturmaya davet ediyoruz" açıklamasında bulundu.

PARTİ BAYRAKLARI YER ALMADI 

CHP'nin öncülüğünde gerçekleşen eylemde tüm siyasi partilerden, tüm kesimlerden OHAL'e karşı sesini yükseltmek isteyen herkesin katılımını oldu ve asla siyasi parti bayrağı yer almadı. OHAL değil, Demokrasi istiyoruz” şeklinde konuştu. "OHAL rejimine" son verilmesi istenen bildirinin okunmasının ardından, protesto eylemine katılanlar bir saatlik oturma eylemi yaptı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz