Çiftçi buğdaya küstü

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) Başkanı Erhan Özmen, hükümete seslenerek, “Taban fiyatları hasat başladığında değil, ekim yapılmadan önce açıklayın” çağrısı yaptı.

Çiftçi buğdaya küstü
Okan Çelik
14 Eylül 2018 / 20:41

Çifçinin buğdaya küstüğünü vurgulayan Özmen , “Güzel bir taban fiyat sunalım ki, yeniden onların ekim yapmasına olanak sağlayalım. İthalata para ödemek yerine çiftçilerimize yüksek rakam verelim” ifadelerini kullandı.

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Erhan Özmen, son zamanlarda un fiyatları üzerinden yapılan spekülasyonlara cevap vermek için basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıda buğday rekoltesi ve ihracat rakamları ile ilgili rakamlarla bilgilendirme yapan Özmen, çiftçinin buğdaya küstüğünü söyledi. Hükümete ve siyasilere çağrıda bulunan Özmen, “Gelin bir ilke imza atalım. Normalde taban fiyatları hasat zamanı açıklanır. Biz ekimden önce açıklayalım. Çiftçilerimize de güüzel bir taban fiyat sunalım ki, yeniden onların ekim yapmasına olanak sağlayalım. İthalata para ödemek yerine çiftçilerimize yüksek rakam verelim” ifadelerini kullandı.

İTHALAT YERİNE ÇİFTÇİMİZE VERELİM

Türkiye’nin yıllık buğday üretiminin 20 milyon ton olduğunu hatırlatan Özmen, kaliteli buğday stoklarının mutlaka artırılması gerektiğini söyledi. Bunun için de buğday üretiminin artırılması gerektiğini dile getiren Özmen, “Bizler 5 milyon tonluk ihracat yapıyoruz. Bu ihracatı yaparken de 7 milyon tonluk buğday ithal ediyoruz. İthalat yapacağımıza kendi çiftçimize ödeyelim ve fiyatları başkalarına değil kendimiz belirleyelim. Düşünün, Türkiye’nin yıllık buğday üretiminin 25 milyon ton olduğunu. O zaman buğday stoklarımız da 3.5 milyon yerine 6-7 milyon ton olur. Bunu başarmak için de çiftçimizi buğday üretimi konusunda yeniden kazanmalıyız” şeklinde konuştu.

100 MİLYON DEKARI BUĞDAYA AYIRMALIYIZ

Türkiye’de 4 milyon Suriyeli misafir olduğuna vurgu yapan Özmen, “ Türkiye'yi ziyaret eden 30 milyon turist var. Elde ettiğimiz üretim ancak bu nüfusu karşılamakta. Türkiye'nin mutlaka buğday stoklarının yüksek olması lazım. Sorunlu bir bölgede yaşıyoruz. Her zaman ürün hâsılata başladığı zaman taban fiyatları yani müdahale fiyatları açıklanır. Türkiye'nin dünyayla arasındaki fark açıldı. Üretimin azalmasının çeşitli nedenleri var. Bulunduğu coğrafya, mısırın buğdaya karşı yüksek verimliği ve kur farklarından dolayı ithal ettiğimiz ülkelerdeki yüzde 50'ye varan fiyat farkları. Sorunları geleceğe taşımamak için 160 milyon dekarlık tarım alanının 100 milyon dekarını buğdaya ayırmalıyız. Ortak akılla beraber problemleri ortadan kaldırmalıyız" dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz