Çözüm için adayım

Gaziantep Barosu Başkan Adayı Ömer Faruk Akan, baro seçimlerine katılım oranının düşüklüğüne dikkat çekerek: “Barolara karşı aidiyet duygusu azalıyor” dedi.

Çözüm için adayım
Cihat Öztürk
17 Ekim 2021 / 17:30

Gaziantep Barosu Başkan Adayı Ömer Faruk Akan, baro seçimlerine katılım oranının düşüklüğüne dikkat çekerek: “Barolara karşı aidiyet duygusu azalıyor. Bunun çeşiti sebepleri olmakla birlikte en temel sebebin barolar ve meslektaşlar arasındaki aidiyet duygusunun zayıflaması olarak görebiliriz.” Dedi.

Çözüm yolunun baro meslektaş arasındaki köprüyü kurmaktan geçtiğini belirten Avukat Akan, “Genç meslektaşlarımızın sorunlarını biliyoruz bunun için adayım.”

Gaziantep Barosu Olağan Seçimli Genel Kurulunda aday olan Avukat Ömer Faruk Akan Telgraf Gazetesini ziyaret ederek açıklamalarda bulundu.

“BAROLARA KARŞI AİDİYET DUYGUSU ZAYIFLADI”

16-17 Ekim 2021 tarihinde çoğunluk sağlanmadığından 23-24 Ekim 2021 tarihinde olağan genel kurulumuzu mutlaka yapacağız diyen Avukat Akan: “ Ekim ayında birçok baro seçimlerini yaptı. Bu seçimlerde dikkat çekici olan şey seçimlere katılımın çok düşük olmasıdır. Meslektaşlarımızın Barolara karşı aidiyet duyguları azalmış durumda. Antalya ve Mersin Barosu seçimlerinde seçime katılım maalesef % 50’lerde kalmıştır. Bunun çeşiti sebepleri olmakla birlikte en temel sebebi barolar ve meslektaşlar arasındaki aidiyet duygusunun zayıflaması olarak görebiliriz.”Dedi.

GENÇ MESLEKTAŞLARA YOL AÇILMALI

Akan, “Biz nasıl siyasileri uzun süreli görev süresi için eleştiriyorsak aynı şey barolar içinde geçerli diye düşünüyorum. Baro başkanlığının bir temsil makamı oldugunu unutmamamız gerekiyor. Baro başkanlığının bir bayrak yarışı oldugunu ve temsile layık meslektaşlarımızın da bu temsil makamında görev almalarına olanak sağlanması gerektiği kanaatindeyiz. Baro başkan adaylığı icin bir ölçümüzün olması gerekir. Bu ölçü temsil makamının gereğidir diye düşünüyorum. Temsil makamına aday olan meslektaşlarımızın bu temsil makamına zaman ayırabilen, kritik noktalarda insiyatif alabilen, genç meslektaşlara yol açmayı bilen ve baromuza aidiyet duygusu olması gerekir.”

Akan, “Son dönemde özelikle genç meslektaşların temel sorunlarının çözümü icin avukat hakları merkezinin çok önemli oldugunu görmekteyiz. Biz ilk adaylık açıklamamızdan hemen sonra bir cok projeyi de meslektaşlarımızın takdirine sunduk. Bu projelerin tamamı meslek odaklı ve sorunlara pratik çözümler içermekte.”

“GAZİANTEP BARO BAŞKANLIĞI, ÇÖZÜM ÜRETME MAKAMIDIR”

“Gaziantep Barosu Başkanlığının temsil makamıdır, çözüm üretme makamıdır diyen Avukat Akan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ciddiyetle, emekle ve meslektaşların sorunlarına çözüm uretmekle uğraşılması gereken bir makamdır. Haliyle belirli bir enerji ve zamani gerektirir. Sahada olan, meslektaşlarının sorunlarını kendi sorunu olarak gören, genç meslektaşlarımıza maddi ve manevi katkı sunma çabası içinde olan bir yaklaşımım var. İlk adaylığımızda meslektaşlarımıza sunduğumuz birçok projemiz mevcuttu bunlardan genç ofisi yeni binamizda faaliyete geçirmek üzereyiz.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz