Bayramda Gaziantep’te sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 ilin tamamında, Ramazan Bayramı süresince sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyledi

Bayramda Gaziantep’te sokağa çıkma yasağı uygulanacak
Telgraf Haber Merkezi
18 Mayıs 2020 / 21:57

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, Kabine Toplantısı Sonrası Millete sesleniş konuşması yapıyor..

İşte konuşmadan satır başları:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 ilin tamamında, Ramazan Bayramı süresince sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyledi.

Camiler 29 Mayıs'tan itibaren öğle ve ikindi namazlarında açık olacak!

Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde dikkat çekilecek hususlara ilişkin rehberler yayınlandı. Arefe gününden bayramın son gününe kadar 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bayramdan sonra bu tür sınırlamalara ihtiyacımız olmayan bir tablo ile karşılaşacağımıza inanıyorum. 24 Mayıs Pazar günü saat 14.00 ile 20.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımız sokağa çıkabilecekler. 15 ilimiz için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır.

Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri haziran ayı itibariyle yeniden başlatıyoruz. Açık cezaevlerinde olup da salgın sebebiyle gönderilmiş 60 bin mahkumun mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay uzatılmıştır. 29 Mayıs cuma günü cuma namazı ile birlikte şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Bir süre sadece öğle ve ikinci vakitleri cemaatle namaz kılınacak, diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması sürecektir. MEB'e bağlı okulların eğitim öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim-öğretim yılı eylül ayında başlayacak. Kurs ve benzeri faaliyetler kendi takviminde devam edecektir. Kreşler ve gündüz bakımevleri 15 Haziran'da faaliyete geçecek.

"Koronavirüs salgınıyla mücadele ederken ülkemizin kalkınması için gereken çalışmaları da ihmal etmiyoruz. Geçtiğimiz hafta 1915 Çanakkale Köprüsü'nün son blokunu yerleştirme törenini gerçekleştirdik. Yargı başta olmak üzere pek çok alanla ilgili reform hazırlıkları kesintisiz devam ediyor. Ardından bayramdan sonra DSİ'nin barajlarının açılışlarını yapacağız. Salgın sonrası dünyada yeniden şekillenecek siyasi ve ekonomik iklimi nasıl lehimize değerlendireceğimizin planlarını yapmaya başladık. Ağustos ayında büyük oranda tamamlanacak takvimle birlikte daha büyük bir atılım içine gireceğiz.

"Adeta tüm dünyanın can derdine düştüğü böyle bir dönemde dahi ülkemize yönelik kurulan tuzakların kesintisiz sürdüğünü görüyoruz. Türkiye son 7 yıldır diğer alanlarla birlikte ekonomide de kahramanca mücadele etmektedir. Geçtiğimiz hafta döviz kuru üzerinden ekonomimize bir kez daha saldıranlar... 2018 Ağustos'unda maruz kaldığımız sinsi saldırının ardından aldığımız tedbirlerle bu atağı boşa çıkarmayı başardık. Ülkemize karşı ekonominin kurallarıyla izah edilemeyecek bu tür kumpaslara girişenlere bunun bedelini ödetiyoruz. Salgın döneminde verdiğimiz kredilere dahi gözünü dikip 2-3 katı faizle yurt dışına çekmeye çalışanları hezimete uğrattık. Bu alçak oyuna alet olanları da dikkatle takip ediyoruz. Ülkemden yurt dışına döviz kaçıranlarla ilgili asla merhametimiz olmayacak.

"Bölgemizdeki gerginlik alanlarındaki mücadele giderek kızışıyor. Türkiye farklı bir konuma yükselmiştir. Suriye'den Libya'ya kadar ülkemizin karşısında olan herkesi desteklemeyi temel politika haline dönüştürenleri pozisyonlarını gözden geçirmeye davet ediyorum. Türkiye'ye karşı hala eli kanlı teröristlerin, çıkarcı lobilerin yanında yer alanların gerçekleri görmesini diliyorum. Balkanlardan Akdeniz'e, Kuzey Afrika'dan Güney Asya'ya kadar bu gerçekleri görmek mümkündür."

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz