Start Gaziantep'ten

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu’nun bölgesel anlamda ilk toplantısı Gaziantep’te yapıldı. Hedef, hem Gaziantep, hem Türkiye için kalıcı politikalar üretebilmek.

Start Gaziantep'ten
Telgraf Haber Merkezi
12 Haziran 2019 / 18:32

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu’nun bölgesel anlamda ilk toplantısı Gaziantep’te yapıldı. Hedef, hem Gaziantep, hem Türkiye için kalıcı politikalar üretebilmek.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu, toplantılarının ilkine Gaziantep’ten start verdi. Dün başlayan ve bugün sona erecek olan toplantılar sonrasında sosyal Devlet anlamında kaılıcı politikalar üretilecek. Gaziantep Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, kurulun 2 gün boyunca paydaşlarla yapılacak toplantılarla politika belirleme sürecini başlatacağını belirterek, toplantı sonucunda hem Gaziantep hem de Türkiye için kalıcı ve sürdürülebilir politikalar üretilmesi temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Vedat Bilgin ise konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte oluşturulan yeni kurumlardan Sosyal Politikalar Kurulunun, sistemin önemli bir parçası olduğunu dile getirdi. Bilgin, kurul olarak sosyal devleti, yeni sistem içerisinde daha aktif biçimde işletecek düzenlemelere katkı yapmayı amaçladıklarını söyledi.

İlki Gaziantep'te olmak üzere bölge çalışmalarının bulunduğunu dile getiren Bilgin, “Çalışmalarımız, toplumdaki farklılıkları, yoksullukları, gelir, sosyal eşitsizlikleri gidermeye yönelik politika alanlarını kapsamaktadır. Çalışma hayatından sosyal yardımlara, sosyal güvenlikten sosyal dayanışmaya kadar geniş bir alanı kapsayan sorunlar var. Bu sorunların çözümüne yönelik politikalar nelerdir? Bunları ortaya koyuyoruz. Bölgesel gelişme ve sorunlar, kentleşme, sanayinin yaratmış olduğu sorunlar, göç dalgasının yarattığı sorunlar, toplumsal huzursuzlukları, eşitsizlikleri fırsat eşitliğiyle eşit yurttaşlık haklarının kullanımını sağlayarak bir düzenlemeyi sosyal devletin görevi haline getirmektedir. Sosyal politikalar kurulu olarak sosyal devleti, yeni sistem içerisinde daha aktif biçimde işletecek düzenlemelere katkı yapmayı amaçlıyoruz." dedi.

Bilgin, akademisyenlik hayatı boyunca çalışma ekonomisi ve sosyal politikalar üzerine dersler verdiğini de belirterek sosyal politikanın esas maksadının toplumda bir orta tabaka yaratmak olduğunu, düşük gelir gruplarının gelir seviyelerinin düzeltmesinin ve sosyal fırsatların eşitsiz dağılımına karşı mücadele etmenin, sosyal politika alanının perspektifi içerisinde yer aldığını ifade etti. Gaziantep Valiliği Atatürk Salonunda düzenlenen toplantıya Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyelerinin yanı sıra kurum/kuruluş yöneticileri ve temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor:

Kurul Başkan Vekili Prof.Dr. Vedat Bilgin, üyeler Prof. Dr. Edibe Sözen,Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Prof.Dr. Lütfihak Alpkan, Dr. Murat Yılmaz, Dr. Mehmet Güllüoğlu, Dr. İbrahim Altan, uzman Şeyda Kutsi, ve Cenk İleri

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz