"Bazı poşetler sözde doğa dostu"

Bazı marketlerde ‘Doğa dostu’ olarak satılan bez torbaların naylon poşetlerden daha zararlı olduğu belirtildi.

"Bazı poşetler sözde doğa dostu"
Okan Çelik
12 Şubat 2019 / 13:13

Bazı marketlerde ‘Doğa dostu’ olarak satılan bez torbaların naylon poşetlerden daha zararlı olduğu belirtildi. Tüketici Koruma Derneği Başkanı İsmet Değirmenci, “Doğa dostu olan marketlereödül verilmeli. Çevreyi ve insan sağlığını riske atanlar da denetlenmeli” derken, plastik sektörü temsilcilerinden Mustafa Akdoğan da sentetik torbalar, naylonlardan daha riskli” dedi.

AKDOĞAN: GERİ DÖNÜŞÜMÜ DAHA ZOR

Petrol ürünü olan torbaların insan sağılığına zararlı olmakla kalmayıp, geri dönüşümünün de mümkün olmadığı bildirildi. Tamamen petrol ürünü olan sentetik torbalar, marketlerde doğa dostu denilerek satılıyor.  AKD Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akdoğan, “Naylon poşeti de bez torbayı da güneşe bırakın. Bir yıl sonra naylonun tozu bile kalmaz. Bez torba 20 yılda çürümez. Bir kanalizasyoa veya lavoboya takılan naylon torbalar kopar gider. Ancak bez torbalar takıldığı kanalizasyonu tıkar. Geri dönüşümü de mümkün değildir. Bir poşet bir yıl sonra doğaya karışır. Ama bez torbalar yıllarca kalır” dedi.

DEĞİRMENCİ: İYİ DENETLENMELİ

Gaziantep Tüketici Koruma Derneği Başkanı İsmet DEğirmenci ise çevreye duyarlı davranan marketlerin ödüllendirilmesi, sağlığa zararlı torbalar dağıtanların da iyi denetlenmesi gerektiğini söyledi. Çevreye duyarlı davranan tüm market ve alışveriş merkezlerinin ödlüllerndirilmesi gerektiğini dile getiren Değirmenci, “Naylon poşeT uygulaması ile çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Ancak naylon yerine daha zararlı sentetik torbalar kullanmak da doğru değil” ifadelerini kullandı.

İNSAN SAĞLIĞI İÇİN TEHLİKELİ

Pamuk ürünü olmayan ve petrol ürünü olan bez torbaların naylon poşetten daha tehlikeli olduğunu  belirten Akdoğan, “Bu bez torbalar gıda ürünlerine de uygun değildir. Eğer ki amaç doğayı korumak ve çevre kirliliğinin önüne geçmek ise petrol ürünü bez torbalar kesinlikle çözüm değildir. Bu bez torbaların geri dönüşümü de mümkün değildir. Poşet için yüzyıllarca yok olmuyor diye yanlış bir algı var. Türkiye’ye poşet gireli 30 yıl olmuşken böyle bir iddia ortaya atmak doğru değil” şeklinde konuştu.

BEZ PARÇALARI GÖRÜRSÜNÜZ

Kirliliğin en fazla olduğu kıyılarda, parklarda poeş görülemeyeceğini belirten Akdoğan, “Deniz kenarı ve parklara bakın. Genellikle pet şişeler ve kumaş atıkları kalır. Çünkü poşet doğada kaybolur. Poşeti gören birisi de alıp çöpe atar zaten. Şu anda yanlış algı yüzünden sağlığa daha da zararlı olan petrol ürünü torbalar kullanılıyor. Hem de 1 lira gibi ücretlere satılarak. Bu daha rsikli bir durum” ifadelerini kullandı.

Sentetik torba uygulamasının bazı kumaşçıları zengin etmekten başka işe yaramayacağının altını çizen Akdoğan, “kumaş üreten bazıları zengin olurken naylon ve plastic sektöründen ekmek yiyen on binlerce insan aç kalacak. Taleplerde büyük düşüş var. Maalesef yanlış yapılıyor” diye konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz