Davutoğlu: Gaziantep’te sanayiciler korona!

Davutoğlu: Gaziantep’te sanayiciler korona!
Telgraf Haber Merkezi
10 Nisan 2021 / 01:43

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, korona virüs salgınını iktidarın iyi yönetemediğini söyledi. Davutoğlu, “Gaziantep’te görüşmek istediğimiz işadamları korona olmuş ve izolasyondalar. Her yer kırmızıya boyandı.  Sebebi çok açık. Bu iktidar krizi yönetemedi” dedi.

Ahmet Davutoğlu basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda, korona virüs ve  Gaziantep’teki ekonomik tabloya dikkat çekti . Davutoğlu, Gaziantep’te 14 büyük firmanın konkordato ilan ettiğini, 40firmanın da konkordato talebinde bulunduğunu söyledi. Firmaların borçlarını ödeyemediğini ve geleceklerini göremediği için konkordato ilanı verdiğini söyledi.Sanayinin artık yeni hamle yapması gerektiğine dikkat çeken Davutoğlu,Gaziantep Sanayisini İskenderun Limanı’na ulaştıracak Amanos Tüneli’de yapılan tünele dikkat çekti. Davutoğlu, “Çok önem verdiğim projelerden birisi AmanosDağlarında tünel yaparak İskenderun Limanı’na ulaşılması idi. Ancak hala çok ilerlenmediğini görmek beni üzüyor. Gaziantep’te Polateli’nde yeni bri OSB kurulacaktı ama kurulamadı. Sanayinin en kısa sürede limana ulaşması lazım. Sanayi lojistikle yürür. En kısa zamanda Gaziantep sanayisini limana ulaştırmak lazım” dedi. 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, hükümetin salgınla mücadele konusunda başarısız olduğunu öne süren Davutoğlu, en az iki haftalık tam kapanma çağrısı yaptı.Önceki gün toplanması gereken Bilim Kurulu toplantısının ertelenmesine dikkat çeken Ahmet Davutoğlu, “Türkiye bütün olumsuzluklarda birinci sırada yer alıyor. Vakalar 55 bine dayanınca bir cevap verme telaşına girdiler. Nisan ayında milli aşıyı geliştirip herkesi aşılayacağız. Dediler ki; 2021'in ilk yarısında bütün ülkeyi aşılayacağız. Şu anda iki aşıyı da olmuş 7,5 milyon vatandaşımız var. Yani yüzde 9. Bilim Kurulu toplantısının ertelenmesinin maksadı açıktır. Muhtemel ki ramazanın ilk haftasında mutlak kapanma kararı alınabilir. Kapanma kararı zaruridir artık” dedi.

Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı’nın salgınla mücadeleyi siyaset üstü tuttuklarını söylemelerine rağmen bunun gerçeği yansıtmadığını ifade eden Davutoğlu, “Eğer öyle olmuş olsaydı lebaleb kongrelere göz yumulmazdı” diye konuştu. Bilim Kurulu üyelerine de bir bilim adamı olarak seslenmek istediğini söyleyen Gelecek Partisi lideri, “Eğer uyarılarınız dinlenmiyorsa orada bulunmayı reddedin. Çünkü siz de vebal altına giriyorsunuz” dedi.

İktidara da seslenen Davutoğlu, “55 bin günlük vakaya dayanmışa tam bir kapanma kararı artık zaruridir. Ancak böyle bir karar alırlarsa esnafımızın bütün kira, elektrik, doğalgaz ve su harcamaları devlet tarafından ödenmelidir. Siyasi partiler fikirler ve insan üslubuyla harekete geçer. Yola çıktığımızda ülkemiz her yere karabasan gibi çökmüş bir baskı altındaydı. Çok zor şartlarda örgütlendik. Çok zor şartlarda baskı ortamını aşarak ülkeye korku ikliminin ortadan kalktığı yeni bir iklim sunmaya çalıştık” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz