Eczacıyı bırak, depolara bak

İlaç fiyatlarına zam geleceği yönündeki haberler, ilaçların stoklandığı iddialarını da beraberinde getirdi. Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, piyasada olmayan ilaçların eczacılarla bir alakası olmadığını söyledi.

Eczacıyı bırak, depolara bak
Okan Çelik
14 Şubat 2018 / 08:55

Demirci, eczacıların elinde bulunan ilaçları, “Ben bunu satmayayım da stok yapayım’ demeyeceğine dikkat çekti. Piyasada yaşanan ilaç sıkıntılarının da eczacılardan kaynaklanmadığını belirten Demirci, “Eczacılarımız ilaç satmak için çalışıyor. O yüzden de kesinlikle ilaç stoklama gibi bir durum söz konusu değildir. Piyasada olmayan ilaçlar için de eczacıları suçlamak yerine, sorunun kaynağına bakmak lazım. İlaç depoları ve sevkiyat alanları denetlenmeli. Bakanlık sistemi ile bu denetimler gerçekleştirilmeli. Eczacıya ilaç gelmezse, eczane bu ilacı nasıl satabilir? Eline gelen ilacı da neden satmasın. Zaten hizmet amacı da ilaç satmak değil mi?” şeklinde konuştu.

BAKANLIK STOKLARI GÖRÜYOR

Bakanlığın eczanelerde hangi ilaçtan ne kadar bulunduğunu görebildiğine dikkat çeken Demirci, “Bakanlık aynı uygulamayı ilaç depoları ve sevkiyat alanları için de yapabilir. Bu konuya biran önce çözüm bulunmalı. Eczacılarımız çok sıkıntı yaşıyor. Bu sıkıntıyı aşmak için de ilaç depoları ve sevkiyat alanları iyi denetlenmeli. Bir başka konu da ilaç zamları. İlaç zamları devlet eliyle yapılıyor. Türkiye’de devlet eliyle fiyatı belirlenen birkaç sektörden birisi de ilaçtır. Eczacıların zam yapma gibi bir lüksü yoktur. Halkımız da ilaca gelen zamlardan eczaneleri sorumlu tutmamalı. Çünkü ilaca zam yapılıyorsa bunu devlet yapar” ifadelerini kullandı.

BİZLER ECZACIYIZ, TAHSİLATÇI DEĞİL

Eczacıların sağlık eğitimi aldığını belirten Demirci, eczanelerin muayene ücreti tahsil etmesinin de yanlış olduğunu bildirdi. Demirci, “Muayene ücretlerini eczaneler tahsil etmemeli. Hasta ve yakınları ile eczacılar karşı karşıya getiriliyor. Bizler eczacıyız, tahsilatçı değil. Ancak bazı vatandaşlar, sanki eczacılar bu parayı talep ediyor gibi tepki gösteriyor. Yani parayı eczacı kendi cebine atıyor gibi düşünüyor. Ne ilaç zammını, ne de tahsilat ücretini eczacı kendi belirlemiyor. Bu yüzden vatandaşlarımız eczacılara tepki göstermemeli. Devletimiz de bu konuda bir düzenleme yapmalı. Biz eczacılar, sağlık eğitimi aldık. Para eğitimi almadık” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz