Dönüşüm şampiyonu

Gaziantepli Gazisan firması da 24 bin tonluk dönüşüm gerçekleştirerek Gaziantep’in gururu oldu.

Dönüşüm şampiyonu
Telgraf Haber Merkezi
7 Mart 2019 / 08:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ‘Sıfır atık Projesi’ kapsamında geri dönüştürülen 183 bin ton lastiğin 24 bin tonunun dönüşümünü Gaziantep firmalarından  Gazisan firması gerçekleştirdi. Firma, geri dönüşümde zirveye oturdu. 

24 BİN TONLUK DÖNÜŞÜM

‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ verilerine göre ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında Türkiye’de bir yılda 183 bin ton lastiğin geri dönüşümü gerçekleştirildi. Gaziantepli Gazisan firması da 24 bin tonluk dönüşüm gerçekleştirerek Gaziantep’in gururu oldu. Firma yetkilisi Ali Gözübüyük, 2018 yılında 24 bin ton geri dönüşüm gerçekleştirdiklerini ssöyledi. 2019 yılındaki hedeflerinin ise 30 bin ton olduğunu belirten Gözübüyük, “Emine Erdoğan tarafından başlatılan sıfır atık projesinde 183 bin ton geri dönüşüm sağlandı. Bunun 24 bin tonunu biz gerçekleştirdik. Türkiye genelinde en büyük dönüşümü yapanların başında geliyoruz” şeklinde konuştu.

HEDEF YÜZDE 70

Gözübüyük, ürettiklerinin yüzde 15 kadarının ihracata gittiğini söyledi. 2019 yılında ürettiklerinin yüzde 70’ini ihraç etmeyi hedeflediklerini belirten Gözübüyük, “GAZİSAN 2014 yılında hizmete girdi. Türkiye’deki en büyük ikinci tesisi konumundayız. Her türlü araç lastiklerini yeniden toplayarak geri dönüşümünü sağlıyoruz. Tesiste Türk ve Avrupa yapımı ile sayılı tesislerden birisi. 3 bin metre açık10 bin metre kare kapalı alanda hizmet veriyoruz. Ürettiğimiz ürünler, araç lastiklerine dönüştürüp kavşuk granür haline getiriyoruz. Parklarda kauçuk zemin olarak kullanılıyor. Sentetik çim sahalarda, dolgu malzemesi olarak kullanılıyor. FİFA’nın desteklemesi ile birlikte suni sentetik çim stadyumlar yapılmaya başlandı. Katar’da yapılacak dünya kupasında da bizim ürettiğimiz ürünler kullanılacak. Hayvan yatağı üretimi, otomotiv yan sanayiinde balata, olarak kullanılıyor” dedi.

AVRUPA’DA BEDEL ALIYORLAR, BİZ BEDEL ÖDÜYORUZ

Sektörün desteklenmesi halinde büyük işlere imza atılacağını belirten Gözübüyük sıkıntılara da dikkat çekti. Gözübüyük, “Dünyanın birçok ülkesinde bu işi yapan firmalar atık lastikleri tesise aldıkları zaman bir bedel alıyorlar. Bizde ise tam tersi. Atığı alıp biz ödeme yapıyoruz. Bu da bizim sektörde ciddi sıkıntı oluyor. Mesela, Yunanistan’da firmalar ham maddeyi alırken bedel alıyor, bir de ihracat yaptığı için para alıyor. Bizler de 2-0 geride başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

KOTA UYGULANMALI

Yurt dışından getirilen mallara bir kota veya kısıtlama getirilmesi gerektiğini, belirten Gözübüyük, “Bize karşı yapılan haksız rekabet de ortadan kalkar. Yurt dışına satmamız lazım. Ama aynı şartlara sahip değiliz.

Ülkede 3 bin yılda kaybolacak bir atığı geri dönüştürüyoruz. Biz geri dönüştürerek parklarda zemine seriyoruz. Bu anlamda sektör desteklenmeli. Biz ülkemizi uluslararası alanda da temsil etmek istiyoruz. Irak’ta fuara katılacağız ve ürünleri sergileyeceğiz. Hedefimiz ürettiğimizin yüzde 70’ini ihraç etmek” diye konuştu.

DESTEKLENMELİ

Sektöre destek verilmesi halinde hem istihdam hem de ihracat açısından büyük gelişmeler yaşanacağına dikkat çeken Gözübüyük, “Biz destek bekliyoruz. Bu anlamda ilerleme olursa ihracat anlamında Türkiye’yi ciddi manada ileriye götürür. Ortadoğu’da bu sektör henüz oluşmamış. İyi bir pazar var. Gaziantep ihraç fazlası veren bir şehir. Şehrin ihracatına da katkı sağlar. Biz yurt dışına açılmayı hedefliyoruz. Gönül ister ki bu iş layıkıyla yapılsın. Ama verilen emeğin karşılığı alınamadığı için ilerleyemiyor. Sektöre farklı bir bakış açısı var. Üretim giderleri bakım maliyetleri çok yüksek. Büyük lastik üreticiler lastik parçalanmasın diye milyonlarca dolar AR-GE çalışması yapıyor. Biz de o lastiği nasıl parçalarız gayretindeyiz. Bu kadar ciddi mukavemetli maddeyi parçalamak maliyetli.

Türkiye’deki lastik firmaları piyasaya sürdüğü lastiklerin yüzde 80’ini toplatmak zorunda. 10 bin ton lastik piyasaya süren bir firma 8 bin tonunu bir yıl sonra toplamak zorunda. Onlar da topluyor ve bize bedel karşılığında satıyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz