Düşüş yansımıyor

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bora Kanevetçi, dövizdeki artışla inşaat sektöründe girdi maliyetlerinin arttığını, ancak döviz düşünce maliyetlerin düşmediğini söyledi.

Düşüş yansımıyor
Hüseyin Küpeli
16 Ağustos 2022 / 08:15

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bora Kanevetçi, dövizdeki artışla inşaat sektöründe girdi maliyetlerinin arttığını, ancak döviz düşünce maliyetlerin düşmediğini söyledi.

Kanevetçi, imara açılan bazı bölgelerde elektrik ve doğalgaz alt yapısının olmaması, artan döviz fiyatları, arsa fiyatlarının anormal yüksekliği ve kredi faiz oranlarının yüksekliğinin konut fiyatlarını uçurduğunu söyledi.  Gaziantep’te konut fiyatlarındaki önlenemez yükseliş vatandaşları mağdur ediyor. Ev hayali kuran vatandaşlar bu hayallerini ertelerken, konut fiyatlanın düşmesini bekliyor. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bora Kanevetçi, konut fiyatlarının neden bu kadar yükseldiğini açıkladı. Kanevetçi, inşaat girdi maliyetlerinin artmaya devam ettiği sürece fiyatların da yükseleceğine dikkat çekerek, ‘İnşaat maliyetlerinde ciddi artışlar var. Döviz artı diye fiyatlar artıyor. Ama düşünce fiyatlar düşmüyor. İmara açılan bazı bölgelerde elektrik ve su abonelikler yok. Alt yapı olmayan yerlerde müteahhitler inşaat yapmak istemiyor. Krediye ulaşmakta zorluk çekiliyor. Kredi faiz oranları da çok yüksek. Sektör olarak inşaat maliyetleriyle arsa maliyetleriyle ilgili beklentilerimiz. Ayrıca bir de Kamu müteahhitlerinin durumuyla ilgili beklentilerimiz var’ dedi.

Bora Kanevetçi, belirsizlik nedeniyle müteahhitlerin işe başlayamadığını ya da başlamak istemediğini dile getiren Kanevetçi, ‘Girdi maliyetleri çok arttı. Vadeler ciddi anlamda kısalmış durumda. Krediye ulaşmakta zorluk çekiliyor. Sıkıntı devam ediyor.  Enerji fiyatlarında da öngörülemeyen yüksek artışlar yaşandı. Ülkemizde de bu malzeme fiyatlarına yansıdı. Bazı inşaat kalemlerinde çok ciddi artışlar var. Döviz arttı diye fiyat artıyor döviz düşünce fiyat inmiyor, benzin artınca malzeme fiyatına yansıyor inince yansımıyor. Bunlarla ilgili tedbir alınmasını istiyoruz‘ ifadelerini kullandı.

Kanevetçi konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ‘Konuta erişim zorlaştıkça pazar da beraberinde daralıyor. Müteahhitler iş bitiminde maliyetleri kestiremediğinden başlayacakları projeye ya başlamıyor ya da erteliyor veya sınırlı sayıda projeyle devam ediyorlar. Ayrıca mal alımlarındaki vadeler ciddi anlamda kısalmış durumda. Krediye ulaşmakta zorluk çekiliyor. Bu da bir arz sorunu yaratıyor.’

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz