Emine Erdoğan açacak

Büyükşehir Belediyesi "Engelsiz Kent Gaziantep" kimliğine yakışan hizmetlere imza atmaya devam ediyor.

Emine Erdoğan açacak
Telgraf Haber Merkezi
19 Mart 2019 / 22:00

Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan Engelsiz Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, yarın açılıyor. Dev tesisin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eedoğan’ın eşi Emine Erdoğan yapacak.

5 MİLYON DOLAR HİBE ALINDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, engellilere yönelik projelerine bir yenisini daha ekledi. Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan ve engelllerin hayatına yön verecek olan Engelsiz Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, yarın açılıyor. 5 milyon dolarlık hibe desteği alınarak Gaziantep’e kazandırılan dev tesisin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan yapacak. 13 bin 800 metre karelik kapalı alanı ve 18 bin 640 metre karelik açık alanı ile sadece Gaziantep değil, bölgenin de tüm engellilerine hizmet edebilecek kapasitede olan dev tesis, görkemli bir törenle açılacak.

100 BİN KİŞİ HEDEFLENİYOR

109 bin 355 engelli bireyin bulunduğu Gaziantep’e kazandırılan merkez çok önemli bir eksikliği de gidermiş olacak.  10 bin 855 engelli bireyin rehabilitasyon hizmetinin 73 adet Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri tarafından verildiği kentte Engelsiz Yaşam Merkezi, rehabilitasyon merkezlerinden hizmet almayan 98 bin 500 engelli bireyin, gazi ve ailelerinin rehabilitasyon, psikososyal destek ve ilgili hizmetlerinin planlı, programlı, etkin bir şekilde yürütülmesi esası merkezin temel hedefini oluşturuyor.

 

HEM TEDAVİ HEM EĞİTİM

Merkezde konuşma, otistik engelliler bölümü, hafif, orta ve ağır zihinsel engelliler için özel eğitim bölümleri, kapalı yüzme havuzu, hidroterapi havuzu, duyu bütünleme terapisi, snoezelen terapisi, özgül öğrenme güçlüğü bölümleri, fizik tedavi birimi, meslek atölyeleri, sergi salonu, konferans salonu, nefes evi ve çok amaçlı kapalı spor salonu bulunuyor. Çok kapsamlı ve kompleks bir tesis olan engelsiz yaşam merkezinde, engelli vatandaşlar için düzenlenecek meslek edindirme kurslarıyla iş piyasasında istihdam edilmeleri sağlanarak özgüvenleri güçlendirilecek, toplumla olan etkileşimleri artırılarak sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesi ve yaygınlaşması amaçlanıyor.

UZMAN EKİPLER YER ALIYOR

Her eğitim programı alanında uzman; Dil Konuşma Terapisti, İşitme Engelliler Alan Öğretmeni, Görme Engelliler Alan Öğretmeni, Özel Eğitim Alan Öğretmeni, Okul Öncesi Öğretmeni, Odyolog, Psikolog, Sosyolog, Psikolojik Danışman ve Rehberlik gibi kadrolardan oluşuyor.   Uygulama Atölyesi, Gastronomi Mutfağı Atölyesi, Fizik Tedavi Odası, spor ve eğitim birimleri, destek eğitim birimleri, görme engellilere yönelik birimler, konaklama evi  gibi bölüğmler de önemli hizmetlerin verilmesini sağlayacak.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz