Endişe etmeyin

Türk Yüksek Ziraat Mühendisleri BirliğiGaziantep İl Temsilcisi Kenan Seçkin, çiftçilere“Aşırı yağışlardan korkmayın. Ürünleriniz zarar görmedi. Son yolların en yüksek rekoltesi olacak” dedi.

Endişe etmeyin
Okan Çelik
17 Nisan 2019 / 07:45

REKOLTE YÜKSEK OLACAK

Gaziantep’te son yılların en yoğun yağışlarıyaşanırken çiftçilerinÜrünlerimiz çürüyecekendişesi de artarak devam ediyor. Nisan ayıortalarına gelinmesine ragmen yağışlarınaralıksız sürmesi çiftçileri daha da endişelendiriyor. Dolu yağışı sonrası da ürünlerin zarar görmesinden endişeleniliyor.Türk Yüksek Ziraat Mühendisleri BirliğiGaziantep İl Temsilcisi Kenan Seçkinreticileriniçlerini rahat tutmalarını, sahada yaptıklarıincelemelerde önemli bir sorun olmadığını dilegetirdi. Seçkin, “Son yılların en yüksek rekoltesiolacak. Endişe edildiği gibi bir durum sözkonusu değildiye konuştu.

DOLU ZARAR VERMEDİ

Seçkin, dolu yağışı sonrasında zararın olupolmadığı yönündeki yaptıkları tespitlerde de önemli bir zarar olmadığını altını çizdi. Aşırıyağışların tarlalarda etkili olabileceğine dikkatçeken Seçkin, “Endişe edilecek kadar büyük birsorun yok. Bu yıl hububatta çok yüksek rekoltebekliyoruz. Yani düşünüldüğünün aksine ürünüçok bol olan bir yıl olacak. Yani çiftçimizin yüzügülecek" ifadelerini kullandı.

DOĞRU İLAÇLAMA ÖNEMLİ

Yağışlara karşı tedbirlerin alınması halindeönemli bir sorun yaşanmayacağına dikkat çekenSeçkin, “İlaçlamalar doğru zamanda yapılmalı. Ruhsatlı ilaç kullanmalı, ilaçlamanın zamanınıdoğru ayarlamak lazım, doğru alet kullanmakgerekiyor. Atılan ilaçların eşit şekildedağıtılmasını sağlayan makinelerin kullanmasıelzemdir. En önemlisi de ilaçlar, rüzgarsız, açıkve 6 ve 12 saat süre ile yağış beklenmeyenzamanlarda atılmalı diye konuştu.

YAĞIŞ ORTALAMASI ÇOK YÜKSEK

Son yıllarda kuraklıklarla boğuşan kentin bu yılyağışa doğduğunu belirten Seçkin, “Gaziantep’temetrekareye 840 kilogram yağış düştü.

Gaziantep’in yağış ortalaması ise 400-450 kilogram arasındadır. Şu anda aldığımızyağışlarla ortalamanın da üzerine çıktık.Antepfıstığı gibi ağaçların kuraklığa karşıhayatlarını devam ettirebilmek için küçülmeyeve çalılaşmaya başlamıştı. Fakat yağışlar iyiolduğundan Antepfıstığı kendine gelecek, kuruyan derelerde sular akmaya, yerin altındakikuyular taşmaya başlayacak. Sulu tarımdayapıldığında üretim artacak, üretim artarsa milliekonomimiz yani ülkemiz kazanacakşeklindekonuştu. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz