Halka şifa dağıtacak

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kadın kooperatifleri aracılığıyla üretilen şifa paketlerinin esnafa destek ve halk şifa sloganıyla dağıtılacağını söyledi.

Halka şifa dağıtacak
Cihat Öztürk
22 Kasım 2020 / 20:55

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kadın kooperatifleri aracılığıyla üretilen şifa paketlerinin esnafa destek ve halk şifa sloganıyla dağıtılacağını söyledi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, özellikle vücut direncini arttıracak sumak, kekik, nane, nar, pekmez, sarımsak, biber gibi şehrin ilçelerinde yetişen yerel ürünlerinin, öncelikli Koronavirüs hastası olan evlere olmak üzere bütün vatandaşlara dağıtılacağını dile getirdi.

Oğuzeli Büyükşehir Serası’nda kadın kooperatifleriyle üretilen ve bağışıklık sistemini güçlendirici yerel ürünleri esnafla iş birliğinde öncelikle yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) hastası olan evlere ve dükkânı kapanan iş yeri sahipleri ile çalışanlarına ücretsiz dağıtılacağı kaydedildi.

ŞAHİN: BU PROJEDE 200 KADIN ÇALIŞIYOR, 7 KADIN İSE YÖNETİCİ
 
Tanıtım lansmanında konuşan Başkan Şahin, “Gaziantep mutfağının lezzetinin güneşten, topraktan ve tarihten gelen lezzetler olduğunu kayderek, “Bugün burada görmüş olduğunuz ürünlerde güneşten, topraktan gelen lezzetler var. İnsanlık tarihi kadar eski bir medeniyetin taşıyıcılarıyız. Beşeri sermaye, Ahilik Kültürü ve medeniyet birleştiği zaman tüm dünyanın da kabul ettiği ‘Gaziantep Mutfağı Lezzetin Başkenti’ ortaya çıkıyor ama artık ‘Şifanın da Başkentiyiz’. Şifanın başkenti olan ürünleri üreten ekibin bugün parçasıyız. Çok zor bir dönemden geçiyoruz küresel bir sorunla karşı karşıyayız ulusal bir mücadele var. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güçlü sağlık altyapısı, güçlü koordinasyon ve güçlü dayanışma ruhuyla bu süreçten en az zararla çıkmaya çalışıyoruz. Bizi biz yapan en temel şey dayanışma, koordinasyon, büyük millet, iyi günde kötü günde hastalıkta ve sağlıkta bir ve beraber olma. Bilim Kurulu ‘Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun’ diyor İmmün sistemini güçlü tutmak için 4 formülden bahsediliyor. Birincisi C vitamini, ikincisi D vitamini, üçüncüsü magnezyum, dördüncüsü ise çinko. Bunu ben söylemiyorum bunu Mehmet Öz, Osman Müftüoğlu söylüyor. Dolayısıyla C vitamini, D vitamini, çinko ve magnezyum burada. Dolayısıyla doğal aşı ve doğal ilaç. İşte tam o yüzden esnafımızla ilgili geçen hafta genelgede alınan bir kararla kapatılan işyerleri için çalışma başlattık. İlk kararımızı aldık ve kapatılan işyerlerin mesken sularında indirime gittik. Zamanın ruhu ve şifanın kaynağı olan bugün çıkarttığınız ikinci kararla ‘Sosyal Destek Sistemimizi’ açıklıyoruz. Yetim, yoksul, muhtaç, hastalara kapı kapı bunların hepsini dağıtacağız. Nizip’in ve Karkamış’ın nanesini, Şahinbey ve Şehitkamil’in sumak ile kekik gibi tüm ilçelerimizdeki ürünleri üreticiden ve kendi seramızdakileri alacağız dağıtacağız. Bu ürünler benim toprağım da çıkıyor. Ben üretiyorum şimdi de dağıtıyorum. Bunun adı ‘Esnafa Destek Halka Şifa Paketi’. Ve bu kooperatifte 200 kadına istihdam sağlanıyor. 7 kadın ise yönetici konumunda. Bütün ürünleri topluyoruz, şifa paketi oluşturuyoruz. Gaziantep’in girilmedik sokağı kalmayacak, elden teslim edeceğiz. Kim hastayım derse bize başvuracak, bu işin bütçesine bakmayacağız. Esnafa verdiğimiz bu destekle hem şehrin ekonomisi rahatlayacak hem de bağışıklık sistemimiz kuvvetlenecek.” Dedi.

SEÇKİN: EZO GELİN TARIM KOOPERATİFİ ÜZERİNDEN ÜRÜNLER PAZARLANIYOR

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin ise , “Burası Büyükşehir Belediyemizin Tarımsal Daire Başkanlığımızın Tarım Okulu ve Gastronominin temelini oluşturduğumuz alan. 25 bin metrekaresi açık, 25 bin metrekaresi açık alan olmak üzere toplam 50 bin metrekare alana kurduğumuz alanda üretiyoruz. Ezo Gelin Tarım Kooperatifi üzerinden ürünlerimizi üreterek, yurt içinde ve yurt dışında ürünlerimizi pazarlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bu kurduğumuz okul Gaziantep Gastronomisinin, tarımının temelini oluşturuyor. Pandemi dolayısıyla eğitimlerin bir bölümüne ara verdik, iki alanda çiftçilerimize eğitimler veriyoruz. Burada eğitim alan çiftçilerimize iş imkânı oluşması için sertifikalandırıyoruz. Üniversitenin MYO’larında tarım ile ilgili eğitim alan öğrencilerimizin uygulamalı eğitimlerini burada sürdürmeleri için anlaştık. Burası Gaziantep Tarımının merkezi olacak, eğitimin merkezi olacak.”

Sağlık paketi isteyen vatandaşlar ALO 153 üzerinden talepte bulunabilecek. 

Lansmana Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra, Başkanvekilleri Osman Toprak, Latif Karadağ, Tarım İl Müdürü Mehmet Karayılan ve Büyükşehir Tarım Daire Başkanı Kenan Seçkin katıldı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz