Farklı lezzetler bu adreste

Nurdağı’nda kendi tesislerinde yetişen oğlak ve koyunlardan elde edilen etlerle yapılan farklı lezzetleri Gazianteplilerin beğenisine sunan Ketçi Restoran marka olma yolunda ilerliyor.

Farklı lezzetler bu adreste
Telgraf Haber Merkezi
15 Ağustos 2017 / 08:30

Eski Adana yolundaki şubesinin ardından yaklaşık bir buçuk yıl önce ikinci şubesi ile Gaziantep’te hizmet vermeye başlayan Ketçi Restoran, kuyu ve fırında pişen leziz menülerin yanı sıra şarküteri bölümünde sunduğu doğal ürünlerle de büyük beğeni topluyor.

Ketçi Restoran’ın ortaklarından Abdurrahman Yüzgeç, kuzu etine alışkın Gazianteplilere oğlak etini sevdirmeyi başardıklarını ve keçi eti ile ilgili yargıların zamanla kırıldığını söyledi.

Birbirinden özel menüleri ve kendi çiftliklerinde elde ettikleri ürünleri Gazianteplilerle buluşturduklarını dile getiren Abdurrahman Yüzgeç, Ketçi Restoran’ın sunduğu hizmetleri BOSS okurları için anlattı.

Ketçi Restoran fikri ilk nasıl ortaya çıktı?

Ketçi Restoran’ın temeli Gaziantep Nurdağı’ndaki keçi çiftliğimize dayanmaktadır. Çiftliğimiz aynı zamanda Mado markasının ana tedarikçisi konumundadır. Çiftlikteki üretimlerin artmasıyla beraber, burada üretilen doğal ürünlerin insanımızla paylaşılması düşüncesi ile yola çıkılmış ve Ketçi Restoran yaklaşık bir buçuk yıl önce kurulmuştur. İlk şubemiz eski Adana yolu üzerinde hizmet vermektedir. Tabii orada beklentileri görme imkanı da bulduk. Yüzde 100 doğal ve tamamı kendi üretimimiz olan ürünleri misafirlerimize sunduk. Devam eden süreçte mesafenin uzak olmasından dolayı Gaziantep halkının istekleri doğrultusunda Gaziantep merkezde bir şube daha kurmaya karar verildi ve şu an için iki şube ile hizmetimizi sürdürmekteyiz.

Menüleriniz arasında neler var?

Öncesinde sadece keçi ürünleri yapılırken bir yıldan fazla süredir ağırlıklı olarak kuzu ürünleri yapıyoruz. İlk başladığımızda oğlak etinden bir menü hazırladık. Bu menüyle devam ederken yine talepler doğrultusunda kuzu etini menülerimize dahil ettik. Şu anda oğlak eti, kuzu eti ve tavuk etinden oluşan 50’ye yakın kebap ve fırın çeşidimizle konuklarımıza hizmet veriyoruz.

Daha çok kuzu etinin tüketildiği Gaziantep’te keçi etine ilgi nasıl?

Keçi etinin koktuğu ve sert olduğu yönünde geçmişten gelen bir yargı vardır. Doğrudur ama hepsi böyle değildir. Oğlak eti kokmaz ve eti de sert olmaz. Biz kendi çiftliğimizde yeni doğmuş erkek keçileri 35-40 günlük olduğunda, yani oğlak kıvamına geldiğinde kesime alıyoruz. Tabii Gaziantepli hemşerilerimizin kuzu etine göre keçi etine bakışları biraz daha mesafeli olsa da bunu da yavaş yavaş kırıyoruz. Şu ana kadar da buraya gelen müşterilerimizin tamamındaki bu önyargıları kaldırdık diyebiliriz. Şu ana kadar da güzel dönüşler aldık, hizmetimizi artırarak sürdürüyoruz.

Oğlak etinin pişirimini nasıl yapıyorsunuz?

Pişirim konusu bu işin özüdür aslında, çok önemlidir. Bizim etlerimizin geneli kuyuda pişmektedir ve bu süreç yaklaşık 6-7 saat sürmektedir. Oğlak eti bu zaman zarfında kuyudan en yumuşak haliyle çıkıyor ve lezzetiyle adeta büyülüyor. Koyun eti de tabi şehrimizin vazgeçilmezi onu da aynı güzellikte ve en leziz haliyle servis ediyoruz.

Bir de doğal ürünlerden oluşan bir reyonunuz bulunuyor. Bu reyonda neler var?

Hem Nurdağı hem de buradaki şubemizde şarküteri bölümümüz mevcuttur. Bu bölümde yine tamamı kendi üretimimiz olan ürünler yer alıyor. Yüzde 100 keçi sütünden hazırlanan yoğurt, süt, peynir gibi ürünlerin yanı sıra doğal yumurta ve özel bir sosla oğlak etinden hazırladığımız katkısız sucuk bulunmaktadır. Özellikle ve özellikle keçi sütünden hazırladığımız dondurmamız harikadır ve bunun notunu geçen sene Gaziantepli hemşerilerimizden aldık. Çok beğenildi ve bir defa yiyenler müdavimi oldu. Hatta dondurmamızın üzerine çok fazla dondurma tanımadığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Çok iddialıyız ve kesinlikle katkı maddesi kullanmadan yapıyoruz. Hatta restoranımızda kullandığımız ekmeği bile kendi tarlalarımızdan elde ettiğimiz doğal undan yapıyoruz.

Nasıl bir hedef kitleye sahipsiniz, daha çok kimler geliyor?

İş dünyasının ciddi bir ilgisi var, burayı tanıdıkça da ilgileri artıyor. Değişik lezzet arayanlar geliyor. Doktorlardan yoğun ilgi görüyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Malum mesleklerinden dolayı sağlıklı ürün konusunda çok hassaslar. Bu da bizim ürünlerimizin güvenilirliğinin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Kısacası buraya her kesimden insan geliyor. Hem burada yemeklerini yiyor hem de şarküteri bölümümüzde

n alışveriş yapıyorlar. Biz de kendilerine en güzel hizmeti büyük bir keyifle sunmaya çalışıyoruz.

Biz biraz daha farklı olsun istedik. Izgarada hazırlanmış kebabın yanında fırında hazırlanmış oğlak etiyle de damaklara hitap ediyoruz. Kebap şehrini oğlak etine alıştırıyoruz. İnşallah zaman içerisinde de Ketçi, Gaziantep’in en özel markalarından birisi haline gelecek. Tüm ürünlerini kendisi doğal üretip müşterisiyle buluşturan bu konseptte tek işletmeyiz.

Çiftlik Gaziantep merkeze ne kadarlık bir mesafede? İnsanlar aileleriyle gidip gezebiliyorlar mı?

Çiftliğimiz Gaziantep’e 45 kilometre mesafede bulunmaktadır. 120 bin metrekare üzerine kurulu bir arazimiz var. Ailelerimiz çocuklarıyla birlikte gelip çiftliği gezebilirler, keyifli zaman geçirebilirler. Dilerlerse doğal ürünlerden oluşan güzel bir kahvaltı da yapabilirler.

Ülkemizde çok bilinmese de dünyanın en ünlü restoranlarında keçi eti çok özel bir et olarak sunuluyor. Diğer etlere göre çok daha az yağ oranına sahip olması ve sağlık açısından da özellikle tercih ediliyor.

EV TİTİZLİĞİNDE HİZMET VERİYORUZ

Kendimiz bir mekana gittiğimizde nasıl bir beklenti içerisine giriyorsak, şu an Ketçi olarak biz de bu beklentiler doğrultusunda en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Hizmet noktasında müşterilerimizle empati kuruyoruz. Müşterilerimiz aslında misafirlerimiz. Nasıl ki evimizde misafir ağırladığımızda onların sevdiği yemekleri hazırlıyorsak, burada da bunu yapıyoruz.

Evimizde misafirlerimizin çayları bittiği anda nasıl hemen tazeliyorsak burada da çay ve kahve ikramlarımız aynı titizlikle devam ediyor. Ketçi’ye gelen misafirlerimiz burada leziz kebaplarını yerken o gün karşılaşma varsa, Süper Lig maçlarını da seyredebiliyorlar. Yemekten sonra yenen dondurma ve çay ikramıyla buradan keyifle ayrılıyorlar.


Etiketler

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz