Festivalin Şiresi Şahinbey Lions’tan

Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olurken geleneksel şire yapımı Şahinbey Lions Kulübü tarafından gözler önüne serildi.

Festivalin Şiresi Şahinbey Lions’tan
Telgraf Haber Merkezi
16 Eylül 2019 / 08:47

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şire yapımında Şahinbey Lions Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Esin Çayırağası Alyamaç ve üyeler büyük bir gayretle çalışarak geleneksel şire yapımını uygulamalı olarak anlattı. Standı ziyaret eden Ünlü Şef Tahir Tekin Öztan’da Şermin Ocak ve kulüp üyelerini kutlayarak başarılı uygulamalardan dolayı teşekkür etti. 

Uluslararası Gastronomi Festivali kapsamında kolları sıvayan Şahinbey Lions Kulübü üyeleri festival ziyaretçilerine şire yapımını uygulamalı olarak gösterdi. Gastronominin mimarlarından birisi olan Şermin Ocak ve kulüp üyeleri festival alanına kurulan Şahinbey Lions Kulübü standında şire yaparak dünyanın eşsiz lezzetlerinden birisi olan şireyi vatandaşlara ikram etti. Gaziantep’in ilk yemek kitabı yazarlarından olan Şahinbey Lions Kulübü Üyesi Şermin Ocak yılların verdiği deneyimle gençlere şire yapımı ve şirenin insan sağlığına yararlarını da anlattı.  Gaziantep kültürünün tanıtılması yönünde uzun yıllardır birçok projede yer aldıklarını ifade eden Şahinbey Lions Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Esin Çayırağası Alyamaç GastroAntep etkinlikleri çerçevesinde yeni nesillere geleneksel tatlılar içerisinde önemli bir yere sahip olan şirenin yapımını uygulamalı olarak anlatma şansı yakaladıklarını ifade etti. Başkan Alyamaç “Gaziantep’in en köklü kulüplerinden birisi olan Şahinbey Lions Kulübü aynı zamanda zengin üye profiliyle de gelenekten geleceğe kültürümüzün bütün yönleriyle tanıtılmasında önemli rol oynamaktadır” dedi.

İLK GAZİANTEP YEMEKLERİ KİTABINI ŞERMİN OCAK YAZDI

Gaziantep Yemeklerini konu alan ilk kitabın yazarı olan Şermin Ocak’ta yeni nesle yaşayan kültürümüzün doğru aktarılması gerektiğini, sağlıklı beslenme açısından Gaziantep yemeklerinin büyük önem taşıdığını ifade ederek “Büyük çaba ve uğraşlar sonucu Gaziantep Yemeklerini konu alan ilk kitabımızı uzun yıllar önce yayınlama fırsatımız olmuştu. Elbette zengin bir yemek kültürüne sahibiz. Yemeklerimizin gelenekten geleceğe aktarılması için tanıtım şart. Bugün kulübümüz üyeleriyle birlikte şire yapımı, şireden yapılan diğer tatlı çeşitlerimizi imkânların el verdiği ölçüde uygulamalı olarak festival alanında yaparak tanıtıyoruz” dedi.

DUAYENDEN DUAYENE İLTİFAT

Festival alanında Şahinbey Lions Kulübü standını ziyaret eden ünlü şef Tahir Tekin Öztan Şermin Ocak’la uzun uzun sohbet ederek Gaziantep lezzetlerinin bundan sonraki süreçte tanıtımı için ortak bir çalışma yapabilme yönünde karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Şahinbey Lions Kulübü Başkan ve üyelerini kutlayan Tahir Tekin Öztan “Bu lezzetlerin duayenleri kadınlarımızdır. En doğru lezzet reçeteleri annelerimiz tarafından yazılmaktadır. Kulübün bu etkinliği beni duygulandırdığı gibi uygulamalı olarak gerçekleştirilen şire yapımı elbette yeni nesillere önemli mesajlar vermiştir” dedi. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz