Stokçular yandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, baklavalık fıstık fiyatlarının 220 liraya kadar yükselmesine sebep olan stokçulara gözdağı verdi.

Stokçular yandı
Okan Çelik
18 Mayıs 2018 / 08:16

Fakıbaba, “Fıstıkla alakası olmadığı halde stokçuluğa soyunanlara asla izin vermeyeceğiz” dedi.

ALAKASIZ KİŞİLER STOKÇULUK YAPAMAZ

Gaziantep’e gelen Gıda Hayvancılık ve Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba, Ak Parti İl Binası’nda partililerle buluştu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baklavalık Antepfıstığı fiyatının 220 liraya kadar yükselmesi Fakıbaba’nın da gündeminde idi. Özellikle baklavalık fıstık fiyatlarının çok yükseldiğine dikkat çeken Fakıbaba, “Biz üreticilerin para kazanmasından yanayız. Ama fıstık fiyatları bu olmamalı. Fiyatların bu kadar yükselmesinin sebebi stokçulardır. Antepfıstığı işi ile uğraşan ve stok yapanlara lafımız yok. Ama bu işle uğraşmadığı halde, fıstık alayım da fiyatlar artınca satarım diyen ve bu işin spekülatörlüğüne soyunanlara asla müsaade etmeyeceğiz. Lisanslı depoculuğu geliştireceğiz. Sadece parası olup bu işle alakası olmayan, sadece stokçuluk yapan ve stokçuluktan para kazanmaya çalışan insanlara karşıyım. Bu konuda gerekli önlemleri alacağız. İnsanların stokçuluk yapmasına izin vermeyiz. 81 milyonun alım gücünü azaltanların karşısında biz varız. Bu bağlamda piyasayı gözetliyoruz. Eğer fiyatların düşmediğini görürsek gerekli tedbirleri alırız. Lisanslı depolarımız var zaten ancak bunların sayısını arttıracağız” dedi.

FINDIKLI BAKLAVA YAPIN

Baklavada çeşitliliğin artmasını isteyen Bakan Fakıbaba, “Baklavacıların fıstık lezzetli demesini anlıyorum. Ancak bu işin çeşitliliği artmalı fındık da kullanılmalı, ceviz de kullanılmalıdır. Elimizde 100 ton fındık var. Bu ne kadar güzel bir şey. Baklavacı arkadaşlar diyor ki onlar bu lezzete alışmışlar. Onlara da saygı duyuyorum. Yalnız fıstıklı baklava fiyatı 60 ise cevizin fiyatı 50 olur. Fındıkta 40 olur. Yani eğer ben çocuğuma baklava götüreceksem, mutlaka cevizli götürmek zorunda mıyım ? Üretici arkadaşlarım özellikle çeşitlilik yaptırın.  Bir de bir yere gidiyorsunuz önünüze tatlı geliyor. Yav sanki üç porsiyonluk tatlı gelmiş. Güzel kardeşim benim yiyeceğim ya 1 tane ya iki tane. 5 - 6tane dilimi nasıl yiyeceğim. Vallahi bunları ciddi israf. Bu israfı önlemek lazım" dedi.

BAKAN’DAN ŞAHİN’E ÖVGÜ

Fakıbaba, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i makamında ziyaret etti. Fakıbaba, “Türkiye’de böyle başkanların olmasıyla yerelde müthiş bir atağa geçildiğini gösteriyor” dedi. Bakan Fakıbaba, bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te: Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i de ziyaret etti. Şahin’in tarımsal alanda yaptığı hizmetleri sinevizyon eşliğinde dinleyen Fakıbaba, yerelde bir gelişme olduğu zaman ülkenin totalinde gelişmenin olacağını belirtti. Yapılan bu hizmetlerden dolayı Başkan Şahin’i kutlayan Fakıbaba, “Belediyecilik eskisi gibi yol ve kaldırım gibi hizmetler ile yapılmıyor. Gaziantep’te belediye başkanları bunların tamamen dışına çıkarak istihdamı acaba nasıl sağlarız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına nasıl yardımcı olabiliriz? Benim bakan olarak işimi kolaylaştırıyorlar. Hem çiftçiyi eğitimle buluşturuyorlar hem de çiftçilerin ve insanların nabzını tutuyorlar” dedi.

GAZİANTEP’LE GURUR DUYUYORUM

Gaziantep’in yıllardır ‘ortak akılla’ idare edildiğini vurgulayan Fakıbaba, “Bakanıyla, milletvekiliyle, il başkanı, belediye başkanlarıyla, basınıyla, halkıyla artık birlikte hareket eden, örgütlenmiş idol bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Komşu bir şehir olduğumuz için de özellikle gurur duyuyorum. Gaziantep halkına gıda ve tarım alanında elimden gelen tüm yardımı vermeye çalışacağım. Çünkü Gaziantep halkı çalışkanlığı ve becerisiyle ile bunu hak ediyor” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: VAR YILI YOK YILI’ İÇİN PROJELER ÜRETİYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, belediye olarak tarımsal alanda yaptıkları hizmetleri ve vizyon projeleri anlattı

Özellikle Antep fıstığında birçok çalışmalar yaptıklarını belirten Şahin, Gübretaş’ta ‘altın gübre’ ürettiklerini söyledi. Antep fıstığında bir yıl ‘var yılı’ bir yıl ‘yok yılı’nın yaşandığını belirten Şahin, bu durumu ortadan kaldırmak için birçok projeler yaptıklarını kaydetti.

Belediyeciliğin geçmişte hep altyapı belediyeciliği olarak yapıldığını aktaran Şahin, ancak kendi dönemlerinde insanı merkeze alan sosyal belediyeciliğin yapıldığını söyledi. Şimdi ise her şeyin dahil olduğu bir belediyecilik yapıldığını belirten Şahin, “Havasından, suyundan, toprağından ve insanından sorumlu bir belediyecilik anlayışı ile gidiyoruz. UNESCO Gastronomi kenti olmadaki en önemli çalışmalarımız tarımsal alanda altyapıya verdiğimiz çalışmalar ve desteklerle oldu. Soft domatesinden Antep biberine, Araban’daki sarımsaktan Nizip’teki fıstığa, zeytine tüm tarımsal ürünleri destekliyoruz. Yerel ürünlerimizin hepsini destekliyoruz.

Biz elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz ama en önemli destek ise liderlik. Şehrimizin önemli projelerinin desteklenmesi adına bakanımızın onayını aldık. Meslek gruplarının taşınmasında ve Şahinbey Belediyesi ile yapacağımız uydu kentlerin yapımı için bakanlığımızın onayını aldık. Bu konuda bakanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz