Gaziantep’e test müjdesi

Korona virüs şüphelilerinin testleri artık Gaziantep’te yapılmaya başlandı. Testler, Halk Sağlığı Merkezi’nde tahlil edilecek.

Gaziantep’e test müjdesi
Okan Çelik
23 Mart 2020 / 23:55

Korona virüs şüphelilerinin testleri artık Gaziantep’te yapılmaya başlandı. Testler, Halk Sağlığı Merkezi’nde tahlil edilecek. Sonuçları pozitif çıkan hastaların tedavi süreçleri Dr. Ersin Arslan ve Abdülkadir Yüksel Devlet Hastaneleri’nde yapılacak. Önümüzdeki günlerde hızlı test kitinin de devreye girmesi ile 5 kat daha fazla şüpheliye test yapılabilecek.

Gaziantep’te korona virüs şüphesi ile Covid-19 testlerinin sonuçları artık Ankara veya Adana’ya gönderilmeyecek. Adalet Bakanı Abdülhamit’in de girişimleriyle testlerGaziantep Halk Sağlığı Merkezi’nde tahlil edilmeye başlandı. Hastanelerde yapılan testler Halk Sağlığı Merkezi’ne gönderilecek ve sonuçları 2 saat içerisinde çıkacak. Eğer ki, pozitif çıkarsa Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi ve Abdülkadir Yüksel Devlet Hastaneleri’nde izole odalarda tedavi süreçleri başlatılacak. Testlerin Gaziantep’te yapılmaya başlanması ile sonuçlar çok daha kısa sürede belirlenecek. Türkiye’ye getirilen ve önümüzdeki süreçte Gaziantep’te kullanılmaya başlanacak olan ‘Hızlı Test Kiti’ ile sonuçlar 15 dakikada çıkacak ve 5 kat daha fazla test yapma imkanı doğacak.  

HIZLI TEST KİTİ DEVREYE GİRECEK

Halk Sağlığı Merkezi’nde Covid-19 test sonucunun 2 saatte çıktığı, ‘Hızlı Test Kiti’nin kullanılmaya başlanması ile birlikte sürenin 15 dakikaya düşeceği bildirildi. Hızlı Test Kiti ile birlikte çok daha fazla sayıda şüphe duyulan vatandaşa test yapma imkanı doğacak. Hızı Test Kiti’nin kullanılmaya başlanması için Sağlık Bakanlığı’nın beklendiği ve en kısa sürede devreye sokulacağı kaydedildi. Bu testle birlikte tespitler de çok hızlı şekilde gerçekleşecek ve sonucu pozitif çıkma ihtimali olanlara daha kolay ulaşılacak.

TESTLER HALK SAĞLIĞI MERKEZİ’NDE

Testlerin sadece Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi’nde yapıldığı yönündeki yanlış algı nedeniyle bazı vatandaşların bu hastanelere akın ederek test yaptırmak istedikleri belirtildi. Her hangi bir hastanede yapılan testler tahlil için Halk Sağlığı Merkezi’ne gönderilecek. Tahlil sonuçlarına göre vatandaşlar iki hastaneye gönderilerek izole edilmiş odalarda karantina altına alınarak müdahaleleri başlanacak.

HER TÜRLÜ HAZIRLIK TAMAM

Gaziantep’te korona virüs test sonuçları pozitif çıkma ihtimali olan hastalar için de her türlü hazırlık yapıldı. Dr. Ersin Arslan ve Abdülkadir Yüksel Devlet Hastaneleri’nde tek kişilik izole odalarda imkanlar seferber edildi. Hastalığa karşı vatandaşın en iyi şekilde tedavi sürecini geçirmesi için her şey düşünüldü.

DOKTORLARIN YÖNLENDİRMESİ ÇOK ÖNEMLİ

Gaziantep’te çok sayıda vatandaşın boğaz ağrısı sebebiyle veya başka şikayetle korona endişesine kapılarak hastanelere yöneldiği belirtilirken, doktorların yönlendirmesinin çok önemli olduğu bildirildi. Şüphe edilen herkese testin uygulanacağı dile getirilirken doktorların yönlendirmesinin de çok önemli olduğu kaydedildi. Başka bir hastaneye başvuran bir hastanın korona belirtileri olması halinde derhal karantinaya alınarak testinin yapılacağı söylendi. Yurt dışı bağlantısı olmayan veya hasta birileri teması olmayan bazı vatandaşların da doktorların korona virüs riski yok demesine rağmen endişeye kapılarak belirlenen hastanelere akın ettiği de bildirildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz