Futbol sevdalısı: Asım Atmaz

Gaziantepspor’un önemli spor adamlarında Asım Atmaz, aramızdan ayrılışının 6’ncı yıl dönümünde unutulmadı.  Yıllarca Gaziantepspor’da yöneticilik yapan Atmaz, uzun süre de futbol oynamıştı.

Futbol sevdalısı: Asım Atmaz
Okan Çelik
19 Haziran 2019 / 20:04

Gaziantepspor’un önemli spor adamlarında Asım Atmaz, aramızdan ayrılışının 6’ncı yıl dönümünde unutulmadı.  Yıllarca Gaziantepspor’da yöneticilik yapan Atmaz, uzun süre de futbol oynamıştı.

Asım Atmaz kimdir?

1958 yılında Gaziantep’te doğan Asım Atmaz futbola henüz 12 yaşındayken sonradan yöneticiliğini yapacağı Gaziantepspor’un minik takımında başladı.1970–1973 yılları arasında minik, yıldız ve genç takımlarda oynadı ve aynı zamanda bu takımların kaptanlığını yaptı.1973 yılında amatör lisansla A takıma kadar yükseldi. Futbol yaşantısını 1981 yılına kadar Gaziantepspor’un amatör ve A takımlarında başarıyla devam ettirdi.

“Futbol NOSTALJİ” adlı yazı dizimizde bugün tam 35 yılını Gaziantepspor’a adayan, kentimizin en önemli futbol adamlarından birisi olan Asım Atmaz’ı konuk ediyoruz. Minik takımında futbola başladığı Gaziantepspor’u başarıdan başarıya koşturan Atmaz, 2006 yılına kadar Gaziantep futboluna damgasını vuran isimlerden birisiydi.

AİLESİ FUTBOL OYNAMASINA İZİN VERMİYORDU

Futbolun günümüzdeki kadar popüler ve yüksek gelirli bir meslek dalı olmadığı o günlerde aileler çocuklarının futbol oynamasına izin vermiyordu. İşte Asım Atmaz da bundan nasibini almıştı. Ailesi oğullarının futbol oynamasını istemiyordu. Ailesinin karşı çıkması yüzünden Gaziantepspor’a profesyonel imza atamamıştı. Hatta Gaziantepspor’da oynarken Tarsus Erkutspor, Altay, Ispartaspor ve Ankaragücü gibi çeşitli kulüplerden teklif almış ancak yine aile engeline takılmıştı.

SAKATLIĞI YEŞİL SAHALARDAN UZAKLAŞTIRDI

Futbol oynamasına sadece ailesi engel olmamıştı.1981 yılında geçirdiği ağır sakatlık sonrası çok sevdiği futboldan ve yeşil sahalardan uzaklaşmak zorunda kalmıştı. Belki de bu sakatlık onun hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biriydi. Sakatlık yüzünden bir daha futbol oynayamayacaktı ama bu onun gönül verdiği kırmızı siyahlı renklere hizmet edemeyeceği anlamına gelmiyordu.

YÖNETİCİLİĞE FAHRİ OLARAK BAŞLADI

Nitekim 1983–1984 sezonunda Saip Konukoğlu başkanlığındaki Gaziantepspor’da resmi yönetici olmasa da fahri olarak görev yaptı. Bir sezon sonuna yani 1984–1985 sezonunda dönemin başkanı Ömer Arpacıoğlu’nun listesinden yönetime girdi. Bu aynı zamanda Gaziantepspor’a yönetici olarak aralıksız 21 yılı aşkın bir süre hizmet edeceği döneminde başlangıcıydı.

BİLGİ BİRİKİMİNİ GAZİANTEPSPOR İÇİN KULLANDI

Göreve geldikten sonra futbolla ilgili tüm birikimini Gaziantepspor’un hizmetine sundu. O dönem kırmızı siyahlılar 2.Ligde mücadele ediyordu ve durum hiç de parlak değildi. Gaziantep gibi büyük bir kentin futbol takımı 1.Ligde olmalıydı. Ama bu bir türlü gerçekleşmiyordu. Taki 1989–1990 sezonuna kadar 1989 Mayısında Gaziantepspor’un en büyük iş adamlarından Abdülkadir Konukoğlu başkanlığa seçilmiş ve yanına da futbol bilgisine çok güvendiği Asım Atmaz’ı almıştı.

HEDEF GAZİANTEPSPOR’U BİRİNCİ LİGE ÇIKARMAKTI

Amaç tarihiyle Türkiye’ye örnek olmuş bu kentin futbol takımını layık olduğu yere yani 1.Lige çıkarmaktı.

 Bunun için hiçbir fedakârlıktan kaçılmadı ve takım o sezon çok başarılı bir grafik çizerek açık ara puan farkıyla hedeflediği 1.Lige çıkmayı başardı. Yine hedef 1.Ligde kalıcı olmaktı. Bunun için de hem iyi oyuncuları transfer etmek hem de alt yapıya önem vermek gerekiyordu.

GAZİANTEPSPOR İÇİN BİR ŞANSTI

 1.Lige çıktıktan sonra ilk iki yıl bocalayan ve küme düşmekten son anda kurtulan kırmızı siyahlıların kaderi 1993 Ocak ayında yapılan olağanüstü genel kurulda dönemin belediye başkanı Celal Doğan’ın başkan olmasıyla değişiyordu. Başkanlar değişiyordu, futbolcular değişiyordu ama değişmeyen bir tek kişi vardı. ASIM ATMAZ. Hiç bir başkan ondan vazgeçemiyordu. Çünkü futbolu bırakın Gaziantep’te, Türkiye’de en iyi bilenlerden birisiydi. ASIM ATMAZ. Bu Gaziantep ve Gaziantepspor için büyük bir şanstı.

Celal Doğan’ın 2006 Ocak ayına kadar yani tam tamına 13 yıl boyunca Gaziantepspor başkanlığı yaptığı dönemde arkasında hep o vardı. Adeta görünmez kahramandı. Celal Doğan’da diğer başkanlar gibi ona çok güveniyordu. Bu yüzden transferlerle ilgili konularda tam yetkiyi Asım Atmaz’a bırakmıştı. Bu ağır bir sorumluluktu. Çünkü yapılacak en küçük bir yanlış yüzünden Gaziantep şehrine hesap vermek zorundaydı ama bu görevin altından başarıyla kalkmasını bildi.

ÇOK İYİ BİR EKİP OLUŞTURDU

Öncelikle antrenörlerden oluşan bir futbolcu izleme ekibi oluşturdu. Bu ekip hem yurtiçi hem yurtdışında yılın 12 ayı yüzlerce futbolcuyu defalarca izleyip Asım Atmaz’a rapor veriyordu. Bazen bir futbolcunun transfer edilmesine karar verildiğinde son kez kendi gözleriyle görmek için o futbolcuyu dünyanın hangi liginde oynarsa oynasın üşenmeden gidip izliyordu. Transfer konusunda çok titizdi. Hata yapıp Gaziantepspor’un ve Gazianteplilerin parasını sokağa atmak istemiyordu.

Atmaz 6 yıl önce yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü ve hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz