Futbolun emektarı : Ali Tütüncüler

Gaziantep’in en eski futbolcularından birisi olan Ali Tütüncüler, Şer Ali lakabıyla tanındı.

Futbolun emektarı : Ali Tütüncüler
Okan Çelik
4 Ağustos 2020 / 12:11

Gaziantep’in en eski futbolcularından birisi olan Ali Tütüncüler,  Şer Ali lakabıyla tanındı. Deşlitarla Sahası’nın futbol oynanacak hale gelmesinde büyük emekleri olan Tütüncüler, Mekikspor’un kuruluş yıllarında da futbolcu olarak büyük emekler sarf etti. 

Ali Tütüncüler kimdir?

Ali Tütüncüler 1932 yılında Gaziantep’te doğdu. İsmetpaşa İlkokulu’nda okurken futbol oynamaya başlayan Tütüncüler, Şehreküstü takımında transfer oldu. Bir süre sonra bu takımdan ayrılarak Özşehreküstü’de top koşturmaya başlayan Ali Tütüncüler daha sonra Mekikspor’da futbol oynadı. 1961 yılında sahalara veda etti.

ŞER ALİ LAKABIYLA TANINDI

Ali Tütüncüler de zamanının futbolcuları gibi lakaplılar kervanına katılanlardan birisiydi. Herkes onu Şer Ali lakabıyla tanıdı. Bu lakabı almasında belirli bir sebep yoktu Ali Tütüncüler’in. Arkadaşları ona Şer Ali demişti ve o günden sonra da hep bu lakapla anıldı.

DEŞLİTARLA’DA BÜYÜK EMEKLERİ OLDU

1941-1944 yılları arasında Deşlitarla sahasında futbol oynadı Ali Tütüncüler. O yıllarda lig maçları bu sahada oynanırdı. Ancak burası tam bir tarla görünümündeydi. Ali Tütüncüler ve arkadaşları maçlardan yarım saat önce gelir ve sahadaki taşları temizler öyle maçlara başlarlardı. Tüm takımların da sahadaki taşları temizlemesinde pay sahibi oldu. Böylece Deşlitarla sahası biraz da olsa maç yapılabilecek bir saha haline geldi.

İLK MAÇINI GENÇLİKSPOR’A KARŞI OYNADI

Şer Ali ilk maçını Gençlikspor takımına karşı oynadı. O dönemlerde Bomba Hanifi vardı. Bomba Hanifi’nin ısrarıyla Gençlikspor’a karşı forma giydi Ali Tütüncüler. Maçı 4-1 kaybettiler ve tek golü de Tütüncüler attı. Böylece ilk maçında golle tanıştı.

ŞEHREKÜSTÜ’DEN KOPUŞ HİKAYESİ

1952 yılında Şehreküstü takımını Şehreküstü’ye getirdiler. O dönemlerde Hasip Tekin’in babasının mescidi vardı. “Semtimizin takımı semtimizde olmalı” diye Şehreküstü’yü alıp bu mescide getirdiler. Ancak bir yıl sonra şimdiki Bedesten civarında bulunan bir yere kulübü yeniden taşıdılar. Ali Tütüncüler ve bir grup arkadaşı bunu hazmedemedi. Ayrıldılar ve Özşehreküstü takımını kurdular.

MEKİKSPOR KURULDU

Şehreküstü’den kopan futbolcular Özşehreküstü takımında oynamaya başladılar. Daha sonra o yıllarda iplik fabrikasının müdürü Nuri Çelet’in girişimleri ile Mekikspor kuruldu. 1953 yılında Mekikspor kurulunca Şehreküstü’den kopan futbolcular bu takıma geldi.

MEKİKSPOR’UN İLK FORMASI SARI SİYAHTI

Mekikspor’un ilk forması sarı siyahtı. Ancak 1955 yılında Atletik adlı atletizm takımı ile birleşti Mekikspor. O zaman Atletik takımının antrenörü Vakıf Arı idi. Onların formasıda mavi beyazdı. Birleşen iki takım Atletik Mekik adını aldı ve forma renkleri de mavi beyaz olarak değişti.

BURHANETTİN TEKER STADI’NDAKİ İLK MAÇTA GOL ATTI

Ali Tütüncüler Burhanettin Teker Stadyumu’ndaki ilk maçında gol atma başarısı gösterdi. Rakip Çınarlıspor’du ve 2-1 kazandılar. İlk gol Ali Tütüncüler’den geldi.  İkinci golü ise o Turan attı. Böylece Burhanettin Teker’deki ilk maçta ilk golü de Ali Tütüncüler atmış oldu.

BANYODA FORMALARI YIKATIRDI

Ali Tütüncüler’in amcasının banyosu vardı. Takımın tüm futbolcuları ve formaları bu banyoda yıkanırdı. Ali Tütüncüler de büyük emekler sarfetti. Takımın masrafını azaltmak için 5 kez yıkanan formaları iki kez yıkandı gösterirdi. Büyük zorluklara göğüs gererdi.

GAZİANTEPSPOR’DA İDARİ GÖREVDE BULUNDU

Ali Tütüncüler. Gaziantepspor’a da emekler sarfetti. 1971-1974 yılları arasında idari müdürlük yaptı. Cahit Aybey, Hayri Küpeli, Mehmet Dai, Nuri Tekerlek, Hasan Nehir gibi yöneticilerin yanında idari müdürlük görevini yürüttü.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz