Futbolun emektarı

Gaziantep futboluna büyük emekleri olan Cozan Demir. sokak arasında arkadaşları ile futbol oynarken dikkatleri çekti.

Futbolun emektarı
Telgraf Spor Servisi
14 Eylül 2021 / 07:00

Gaziantep futboluna büyük emekleri olan Cozan Demir. sokak arasında arkadaşları ile futbol oynarken dikkatleri çekti. Biranda kendini profesyonel ligde bulan Cozan Demir, Türkiye liglerinde birçok takımda forma giydi. Gaziantep futbolunun yetiştirdiği yetenekli isimlerden olan Demir’in futbol sevgisi onu bir türlü futboldan koparamadı.  

Cozan Demir 1951 yılında Gaziantep’te doğdu. Sokaklarda arkadaşları ile oynayarak başladı futbola. Hiçbir mahalli ya da amatör takımda oynamadan, biranda Gaziantepspor A takımında buldu kendini. 1969-70 sezonunda bir yıl kırmızı siyahlı formayı giydikten sonra askere gitti. 1974 yılında asker dönüşü yeniden Gaziantepspor’da forma giymeye başladı. Daha sonra Sivasspor’a transfer olan Cozan Demir 1976-78 sezonlarında Sivas formasını giydikten sonra Tokatspor’lu oldu. İki yılda burada oynadıktan sonra kiralık olarak Urfaspor’a geldi. Gaziantep’e gelerek Güneydoğuspor formasını da iki yıl giyen Cozan Demir sırasıyla Burdur ve Bitlis formalarını giydi. Cozan Demir şu anda antrenör olarak futbol yaşantısına devam ediyor.

AİLEMDEN ÇOK DAYAK YEDİM

Sözlerine futbol uğruna ailesinden yediği dayakları anlatarak başlıyor Cozan Demir. O dönemlerde futbol oynayan çocukların ve gençlerin ailesinden gizli olarak futbol oynadığını anımsatan Demir, “Ailelerimiz sürekli bizi döverdi. Biz okuldan kaçar, topumuzu ve malzemelerimizi saklardık. Futbol oynadığımızı öğrendikleri zamanda olanlar olurdu. Her türlü engellemelere rağmen futbol sevgimiz asla bitmedi. Eskiden imkanlar çok sınırlıydı. Bu nedenle aileler karşı çıkardı. Şimdi ise anne babalar çocuklarını futbolcu yapmak için sahalara götürüyor” diye konuştu.

SOYUNMA ODAMIZ HAMAMDI

Gaziantepspor ilk kurulduğu yıllarda tesisi yoktu. Futbolcular Ateşoğlu Hamamı’nda soyunurlardı. Cozan Demir’de o dönemden yıldızlaşarak gelen futbolculardan birisi. Ateşoğlu Hamamı’ndan antreman sahasına kadar paraları olduğu zaman araba tuttuklarını, olmadığı zaman da koşarak gittiklerini söylüyor Demir ve ekliyor: “O dönemlerde futbola ve arkadaşlara o kadar büyük sevgi ve saygı vardı ki, hiç bir olumsuzluk gözümüze gelmezdi. Hala o dönemdeki arkadaşlarımızla biraraya geliyoruz. Hala birbirimize çok sıkı bağlıyoz” dedi.

BİR GECE GENELEVDE KONAKLADIK

Gaziantepspor’da iken hayatı boyunca unutamayacağı ve aklına geldikçe gülmekten kendisini alamadığı bir anısını da anlatmadan geçemiyor Cozan Demir:

“Lig devam ediyordu. Biz Konya İdmanyurdu ile özel maç yapmıştık. Rakip takım bize Konya’da rövanş teklif etti. Biz de kabul ettik. Otobüsümüzle Konya yoluna çıktık. O zamanlarda da kar yağmasına imkan yoktu. Ama ne hikmetse biz giderken kar fırtınası çıktı. Giderken 3 tane yolda kalan avcı gördük. Onları da aldık. Yolda mahsur kaldık. 4 saat sonunda gidelim derken şarampole kaydık. Soğuktan titriyorduk. Orada ışıklı bir bina gördük. Hemen avcılara sorduk burası neresi diye. Avcılar gülerek genelev dediler. Çaremiz kalmamıştı. Takım kaptanımız Gıllama Hayri’ye ‘Git orada polis vardır. Haber edelim bizi kurtarırlar’ dedik. Gıllama kabul etti. Otobüsten indi, ama ağlayarak geri bindi. Çok soğuktu. Gidemedi. Sonra bir arkadaşımızı ikna ettik ve yolladık. Giden arkadaşımız güç bela ulaştı oraya. Bir kadın elinde battaniyelerle geldi. O evin patroniçesiymiş. Bizlere battaniyeleri verdi ve eve götürdü. Eve girdik. Hemen bize bulgur pilavı ve ayran ikram ettiler. O yediğim pilav ve ayranı hayatım boyunca unutamadım. Sonra da o evde gece takım olarak konakladık. Ertesi gün de maça çıktık ve 1-1 berabere kalıp Gaziantep’e döndük. Gerçekten benim hayatım boyunca unutamadığım bir anı olarak hafızama adeta kazındı.”

İÇİMDE UKDE KALDI

Profesyonel futbol hayatı boyunca Gaziantep’i en iyi şekilde temsil eden Cozan Demir, teknik adam olarak da büyük hizmetler verdi. Hala da vermeye devam ediyor. Gaziantep’e futbolcu transferi için Türkiye’nin çeşitli illerine sürekli futbolcu taramaya gittiğini belirten Cozan Demir, “Futbolcu takiplerinde bulundum. İzlemiş olduğumuz yetenekli sporcuları rapor halinde sundum. Ve bu izlediğim futbolcuların bir tanesi dahi Gaziantepspor’a transfer edilmedi. Bu benim içimde bir ukde olarak kaldı. Yapılan hizmetlerin karşılığı bu olmamalıydı” diye konuştu.

ÖNEMLİ İSİMLER YETİŞTİRDİ

Gaziantep futboluna çok önemli isimler de kazandırdı Cozan Demir. Bunlardan en önde geleni Kemal Aslan. Fenerbahçe formasını da giyen Kemal Sankospor’da öğrencisiydi Cozan Demir’in. Nurullah Sağlam’ın hem futbolculuk hem de teknik adamlık yolunu açtı. Sağlam ile birlikte İslahiyespor’u da çalıştırdı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz