Futbolun Poti Kemal’i

Mekikspor’un kurucularından olan Kemal Sevük, kendisini adeta bu takıma adadı. Futbolu da yine Mekikspor’da bıraktı. Poti Kemal lakabı ile tanındı.

Futbolun Poti Kemal’i
Telgraf Spor Servisi
19 Ekim 2021 / 05:31

Mekikspor’un kurucularından olan Kemal Sevük, kendisini adeta bu takıma adadı. Futbolu da yine Mekikspor’da bıraktı. Poti Kemal lakabı ile tanındı 

Kemal Sevük 1936 yılında Gaziantep’te doğdu. Futbola Deşlitarla sahasında Özşehreküstü takımında başladı. Mahalli takımda forma giyerken Mekikspor’u kurdular ve 1953 yılında Mekik forması giymeye başladı. 1958 yılına kadar Mekik’te oynayan Sevük, daha sonra Urfa Gençlikspor’a transfer oldu. 2 yıl oynadıktan sonra yeniden Mekikspor’a dönen Kemal Sevük, 1960 yılında futbola bıraktı.

POTİ KEMAL LAKABINI NEREDEN ALDI?

Kemal Sevük çok kısa boylu bir futbolcuydu. O yıllarda Malatya Adafi takımında oynayan bir oyuncuya benzerdi Kemal Sevük.

Malatya Adafi de o oyuncunun lakabı Poti idi.

Kemal Sevük de bu futbolcuya benzediği için Poti Kemal demeye başladılar ve o günden sonra Poti Kemal olarak anıldı.

DEŞLİTARLA’DA YILDIZLAŞTI

Poti Kemal de Deşlitarla sahasında yoklukların içerisinde yıldızlaşan oyunculardan bir tanesi.

Maçlardan bir saat önce gelip sahadaki taşları temizlerdi arkadaşları ile. Futbolculuğun cefasını çekenlerden bir tanesiydi. Tek kuruş para beklemezdi futbolculuktan.

Futbol bir sevdaydı Poti Kemal için. Bu nedenle adeta gençlik yıllarını adadığı futbolda hak ettiği yere geldi ve futbolumuzun yıldızlarından birisi olarak adını tarih sayfalarına yazdırmayı başardı.

MEKİKSPOR’UN KURUCULARINDAN BİRİSİYDİ

Poti Kemal Özşehreküstü takımında oynarken, Şehreküstü amatör takımı bir türlü kadroya almamıştı.

O da birkaç arkadaşı ile birlikte Şehreküstü’ye karşı olarak Mekikspor’u kurdu. Mekikspor’un kurulması ile birlikte Şehreküstü ile aralarında büyük bir rekabet ortamı oluştu. Adeta Fenerbahçe-Galatasaray derbisi gibi olurdu aralarındaki maçlar.

BENİ ÖYLE BİR TUTTU Kİ!

Poti Kemal Urfa Gençlikspor’a transfer olmuştu. Orada da futboluyla yıldızlaşmıştı.

Oynadıkları bir karşılaşma sırasında rakip takımın sol bekine ‘Poti Kemal’i iyi tut. Maç boyunca bırakma’ talimatı gelmişti. Bu oyuncu da Kemal’e öyle bir yapıştı ki, top yokken dahi gelip Poti Kemal’i tutuyordu.

Sonunda Poti Kemal o oyuncuya, “Ya bıraksana ortada top yok. Hala beni neden tutuyorsun?” diye serzenişte bulundu. Ancak bu oyuncu maç bitene kadar Poti’yi bırakmadı. “Urfa’da o zamanki top anlayışı buydu” diye yorumluyor Poti Kemal o yılları.

UNUTAMADIĞI MAÇ

Adana Demirspor ile Mekikspor karşılaşıyordu. Poti Kemal o maçta sağ açık oynuyordu. O zamanda Adana Demirspor’da meşhur Kartal Yaşar vardı.

Bir pozisyonda topu Poti Kemal almış ve süratli bir şekilde gidiyordu. O sırada top kayboldu. Poti Kemal sağa sola bakarak topu arıyordu.

Sonra döndüğünde Kartal Kemal’in uzun ayakları ile topu götürdüğünü gördü. Bütün tribündeki taraftarlar Kemal’e gülüyordu. Poti Kemal o maçı hayatı boyunca unutamamıştı.

FUTBOL AJANLIĞI YAPTI

Poti Kemal futbolculuk hayatına nokta koyduktan sonra da futbolun içinden kopamamıştı. O dönemde Sırrı Batur vardı. Futbol ajanı olarak görev yapıyordu.

O bırakınca zamanın Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler tarafından Poti Kemal futbol ajanı olarak atanmıştı.

Şimdiki adı ile Futbol İl Temsilciliği görevini sürdürdü. Tam 4 yıl yaptı bu grörevi. Daha sonra hakem komitesinde görev aldı ve bir ara da başkanlığını yürüttü. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz