Gaziantep Büyükşehir Meclisine GASKİ tartışması damga vurdu

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan GASKİ Olağan Genel Kurulu’nda GASKİ’nin boçları ve kurum kirası tartışmalara sebep oldu.

Gaziantep Büyükşehir Meclisine GASKİ tartışması damga vurdu
Okan Çelik
17 Mayıs 2019 / 22:48

GASKİ Genel Kurulu’na faaliyet raporu tartışmaları damgasını vurdu. CHP’li Meclis üyesi Yılmaz Kireç ile Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ arasında sert tartışmalar yaşandı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan GASKİ Olağan Genel Kurulu’nda GASKİ’nin boçları ve kurum kirası tartışmalara sebep oldu. CHP’li Meclis Üyesi Yılmaz Kireç faaliyet raporu görüşmeleri sırasında söz aldı. GASKİ’nin yasal olarak tanınan borçlanma tavanını aşarak suç işlediğini savundu. Kireç ayrıca GASKİ’nin yıllık bir milyon 300 bin liraya ulaşan kira ödediğini de savunan Kireç, “İhaleler de şeffaf yapılmalı. Maalesef yasalarda belirtildiği gibi yapılmıyor. GASKİ’ye o kadar kira ödeneceğine Eski  Adliye Binası’na taşınamaz mı? Oranın ilk katında yemek veriliyor. Üst katlar atıl duruyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ ise GASKİ’nin borçlarının 1993-1998 yıllarından kaynaklanan borçları söyledi. Karadağ, “Sayın Kireç, her şeyi eleştirdi güzel de, keşke yapılan güzel işlerden de bahsetseydi” dedi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak da, Kireç’e cevap olarak, “Belediyemiz denetleniyor. Suç oluşturacak şekilde zaten borçlanamaz. İhalelere gelince kanunun tanıdığı şekilde ihaleler yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından GASKİ Genel Müdürlüğü Faaliyet Raporu oylandı. Oylamaya sonunda faaliyet raporu kabul edildi. 2018 Mali yılı Kesin Hesap ve Bilançosu da görüşüldü.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı da tartışmalı geçen GASKİ Genel Kurulu öncesinde gerçekleştirildi. Gündemdeki 82 madde ve 3 ek gündem maddesi kabul edildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz