GAÜN'DE İLKLERE DEVAM

Türkiye'nin ilk online, yapay zeka ve canlı gözetmen kullanılan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'nı (YÖS) Gaziantep Üniversitesi gerçekleştirdi.

GAÜN'DE İLKLERE DEVAM
Telgraf Haber Merkezi
12 Temmuz 2020 / 18:35

 

YÖS sınavını koordine eden Gaziantep Uzaktan Eğitim Merkezini (GAUZEM) ve görevlilerin bulunduğu merkezleri kontrol ederek sınavın seyrini takip eden Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Ali Gür, Üniversite olarak ilklere imza atmaya devam ettiklerini belirtirken, 23 Mart’tan itibaren kesintisiz canlı derslerini sorunsuz olarak devam ettirdiklerini ve şimdi de yaz okulunu online yaptıklarını vurguladı. Tüm dünyaya açılan YÖS 'ün güvenli ve kontrollü bir şekilde online olarak ilk defa Gaziantep Üniversitesi tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Gür, “Gaziantep Üniversitesi Türkiye’de özel yazılımlı yapay zekâ  ve 370 canlı gözetmen ve salon başkanının denetimi ile gerçekleştirilen online sınav sistemini Türkiye'ye  kazandırmış oldu. Gaziantep Üniversitesi’nin bu başarısı aynı zamanda Gaziantepin ve Türkiye’nin başarısıdır” dedi.

 

370 GÖZETMEN İLE 8 MERKEZDE YAPILDI

Bir taraftan canlı gözetmenlerin olduğu, diğer taraftan ise yapay zekâyla sınav güvenliğini kontrol eden iki sistemi birleştiren online sınav sisteminin ilk olarak Gaziantep Üniversitesi tarafından uygulandığını kaydeden Prof. Dr. Ali Gür açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kolay bir sınav değil. Dünyanın tüm coğrafyalarından 6 binin üzerinde aday ücretini yatırarak sınav için online başvuru yaptı. Bu adayların sistemsel mağduriyetler yaşamasına fırsat vermeden sınavlarını tamamlaması için güvenli bir sınav sistemi oluşturduk. Yaklaşık 6 bin öğrenci aynı anda sınava girdi. Sınava katılan öğrenciler yapay zekâ ile kontrol edilirken yazılım sistemi her adayın sınav süresince davranışlarını anlık olarak kontrol edip kural ihlallerini gözetmene bildirmekte ve raporlamaktadır. Gözetmen de uyarıları inceleyip gerektiğinde adayı mikrofon bağlantısı ile sözlü veya sistemsel yazılım üzerinden yazılı olarak uyarmaktadır. Gerektiğinde Gözetmen, Salon Başkanı ile birlikte tutanak tutarak sınavı sonlandırmakta ve adayın sınavını geçersiz saymaktadır. Bu yüzden 370 canlı gözetmen ve salon başkanlarının eşliğinde 7 ayrı merkezimizde sınav gerçekleştirildi. Canlı gözetmenlerimizi sınavdan önce eğitime alarak sınavda nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgi aktardık. Tüm gözetmenler kendi sorumluluklarında olan öğrencilerin sınavlarını dikkatli bir şekilde denetlediler.”

 

GAÜN YÖS'e katılarak yeterli puanı elde eden öğrencilerin sadece Gaziantep Üniversitesi'nde değil, GAÜNYÖS’ü kabul eden 100 den fazla üniversitede de eğitimlerini gerçekleştirebileceklerinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Ali Gür, sınavda üstün başarı göstererek yüksek puan alan öğrencilerin GAÜN'de eğitim hakkı kazanacağını ve tercih ettikleri takdirde 107 ülkeden öğrenciye 3 dilde eğitim veren, çevreci, engelli dostu, yemyeşil bir kampüste uluslararası saygın akredite bir eğitim alacaklarını ifade etti.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz