Gaziantep’te muhalefetin adayı kim?

Ak Parti ve MHP’nin CHP’nin Celal Doğan’ı aday göstermesi halinde ittifak yapabileceği iddia edilirken, CHP’nin ise MHP’nin Büyükşehir adayını açıklamasını beklediği iddia edildi.

Gaziantep’te muhalefetin adayı kim?
Okan Çelik
5 Aralık 2018 / 09:50

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde siyasi partilerde tam bir kördüğüm yaşanıyor.

Ak Parti ve MHP’nin CHP’nin Celal Doğan’ı aday göstermesi halinde ittifak yapabileceği iddia edilirken, CHP’nin ise MHP’nin Büyükşehir adayını açıklamasını beklediği iddia edildi.

31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesinde siyasi partilerde kulis çalışmaları tam gaz devam ediyor. Gaziantep’te şu ana kadar sadece Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak Fatma Şahin’i açıkladı. CHP ve MHP’de ise iddialar ortaya atılırken, henüz kesin aday açıklanmadı. CHP’de Celal Doğan sesleri yükselirken, Ak Parti ve MHP’nin ittifak görüşmelerini beklediği iddia edildi. Gaziantep’te Doğan’ın aday gösterilmesi halinde seçimi riskli gören Ak Parti ve MHP’nin Büyükşehir’de ittifak yapacağı gelen haberler arasında. CHP’nin ise Celal Doğan’la ilgili olarak MHP’nin adayını açıklamasını beklediği öne sürüldü. CHP’nin yarın yapılacak olan toplantı sonrasında Gaziantep adaylarını açıklayabileceği belirtildi.

Siyasette adaylık açıklamalarında adeta satranç hamlesi gibi düşünen siyasi partilerde kulis çalışmaları da tam gaz devam ediyor. Ak Parti ve MHP’nin, CHP’nin güçlü bir ismi aday göstermesi ve HDP-İyi Parti’nin desteğini alması halinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ittifak yapabileceği dile getiriliyor. CHP’nin ise güçlü bir isim açıkladığı takdirde Ak Parti MHP ittifakı yapabileceği düşüncesiyle aceleci davranmadığı gözleniyor. Siyasi arenada, ilk olarak kimin adayını açıklayacağı merak konusu oldu. MHP ve Ak Parti’nin Büyükşehir’de ittifak yapması halinde birkaç küçük ilçede MHP’ye destek olma ihtimali de bulunuyor. MHP’nin ise merkez ilçelerden birisini istediği gelen haberler arasında.

CHP’nin aday olacağı iddia edilen ismi Celal Doğan’ın görüşmesinin olmadığı ve adaylık çalışmasında olmadığı da iki farklı şekilde yorumlandı. İlk görüş Celal Doğan’ın CHP Genel Merkezi ile anlaşamadığı adaylığı düşünmediği, bir diğer görüş ise tecrübeli siyasetçinin olası Ak Parti-MHP ittifakına karşı taktik olarak düşündüğü dile getirildi. Bu hafta içerisinde siyasi partilerde adayların daha da netlik kazacağı da gelen haberler arasında.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz