Gaziantep Barosu’ndan YSK’ya tepki

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı ve yönetim kurulu, baro binasında biraraya gelerek, YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi kararına tepki gösterdi.

Gaziantep Barosu’ndan YSK’ya tepki
Telgraf Haber Merkezi
9 Mayıs 2019 / 11:57

Başkan Şarklı, “Demokrasi birikimimizi, kültürümüzü ve yıllar içinde oluşan tüm içtihatları yok sayarak alınan bu karar, demokrasi ve hukuk tarihimizde maalesef kara bir leke olarak yerini alacaktır” dedi.   

YSK'nın kararını eleştiren Şarklı açıklamasında şunları söyledi; “Bu kararla; ülkemizin uzun ve sıkıntılı demokrasi tarihinde edinilen tecrübeler, yasal düzenlemeler ve seçim kurullarının uygulamaları ile oluşan yerleşik içtihatlar, teamüller ve ilke kararları yok sayılmıştır. Hâlbuki bunların tamamı seçimlerin sağlıklı işlemesi, millet/seçmen iradesinin şaibesiz bir şekilde sandığa yansıması içindir. Ancak YSK kararı ile tüm bu birikim bir yana atılınca, artık seçmenin seçim sonuçlarına ilişkin kuşku ve endişeleri artacağı gibi sandık kurulu başkan ve üyeleri de potansiyel suçlu gibi görülecektir.”

“Demokrasi, öncelikle halkın iradesi ile şekillenen seçim sonuçlarına saygı duymakla mümkündür” diye konuşan Şarklı, “Hal böyleyken; demokrasi birikimimizi, kültürümüzü ve yıllar içinde oluşan tüm içtihatları yok sayarak alınan bu karar, demokrasi ve hukuk tarihimizde maalesef kara bir leke olarak yerini alacaktır” dedi.

30 BİN SANDIKTA 30 BİN AVUKAT

Şarklı, Türkiye Barolar Birliği’nin ülke genelinde tüm barolara çağrı yaptığını, İstanbul seçiminde 30 bin sandıkta 30 bin avukatın görev alacağını, bu avukatların içerisinde Gaziantep Barosu’na kayıtlı avukatlarında olacağını söyledi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz