Gaziantep bölgenin dinamosu

Telgraf’ı ziyaret eden Peyzaj Mimarlar Odası İl temsilcisi Ersin Özbadem, Gaziantep’in peyzaj mimarlığında bölgenin dinamosu olduğunu söyledi.

Gaziantep bölgenin dinamosu
Okan Çelik
13 Mayıs 2022 / 00:09

Telgraf’ı ziyaret eden Peyzaj Mimarlar Odası İl temsilcisi Ersin Özbadem, Gaziantep’in peyzaj mimarlığında bölgenin dinamosu olduğunu söyledi.  Özbadem, çevredeki bütün illerin peyzajlarını yaptıklarını, üretim çeşitliliği v kaliteyi Gaziantep’ten aldıklarını dile getirdi.

Ersin Özbadem, ‘Gaziantep bölgede dinamo gibi. Yani uygulama bölümünde. Bütün çevredeki iller Gaziantep’e bakarak peyzajlarını, Gaziantep’teki üretim çeşitliliğini, proje kalitesini Gaziantep’ten alıyorlar. Gaziantep bu noktada bu bölgenin peyzaj mimarlığı anlamında hem mesleki anlamda hem de bunun ticareti anlamında merkez üssü diyebiliriz. Hedefimiz bölgenin lideri olarak gittiğimiz için, 100 kişiyi aştık artık. Kilis, Adıyaman, Mardin Şanlıurfa birçok ilden daha aktifiz ve üye sayımız var. Biz de şubeleşme konusunda hedeflerimiz var. Artık bir de ilçelerdeki ruhsat işini de başarırsak şubeleşmede yolumuz kolaylaşacak’ diye konuştu.

İŞ İMKANLARI GİDEREK ARTIYOR

2006 yılında Gaziantep temsilciği kurulduğuna dikkat çeken Özbadem, ‘ Odamız 1994 yılından beri devam ediyor. Adana şubeye bağlı olarak görev yapıyoruz. Yaklaşık 100 oda kaydı olan peyzaj mimar var. 12 de büro tescil belgesi olan proje çizmeye yetkili arkadaşımız var. Tabi geçmiş yıllara göre Gaziantep’te peyzajın adı da iş imkanları da giderek artıyor. Tabi burada Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil Belediyelerimizin, hatta Oğuzeli de başlayacak. Peyzaj projelerimizin ruhsat eki olarak istemesinin büyük rolü var. Bu projelerimizin ruhsat eki olarak istenmesi ile meslektaşlarımız da iş buluyorlar. Elimizden geldiğince bütün ilçe belediyelerimizin, tabi bir süreç içerisinde bu peyzaj projelerimizi yaymak istiyoruz ki, mesleğimizdeki istihdam alanlarımız artsın’ dedi.

PEYZAJIN ÇITASI YÜKSELDİ

Bunun yanında artık insanların belediyelerin de katkısı ile peyzajda kullanılan bitkilerin üst sınırının olmadığını gördüğünü belirten Özbadem, ‘Gerek yurt dışı, gerek yurt içi seyahatlerde, gerek belediyelerin yaptığı düzenlemelerde artık bu peyzajın çıtası çok yükseldi. Artık kimse gidip küçük ufak bitkilerden ziyade, kuturlu dediğimiz yani gövde çevresi geniş, büyük, ithal bitkilere döndüler. Son dönemlerde ithal bitki demeye korkuyoruz ama. İnsanlar artık birbirinin bahçesine baktığında kaliteyi görüyor. Artık kaliteli ürünler gelmeye başlıyor. Peyzaj firmalarında artık ufak tefek bitki göremiyorsunuz. Gerek ağaç olsun, gerek çalı olsun üst sınıra geldiğini artık şehirde herkes gözlüyor. Büyün mesleklerde olduğu gibi mezun sayımız çok fazla. Mezun sayımızın karşılığında bir istihdam olanağımız olmuyor. Kamuda daha yeni yeni kadrolaşıyoruz yer ediniyoruz. İşte özelde iyi gidiliyor aslında’ şeklinde konuştu.

PEYZAJDA SUYUN ÖNEMİ BÜYÜK

Özdadem konuşmasına şu şekilde devam etti:

‘Tabi artık projelerde bahçe en sona kalırdı. Adam eve harcar 2 milyon, bahçeye gelir paramız bitti. Ya sen bahçede oturacaksın. Maalesef su peyzajda önemli bir unsur. Gaziantep’te bağ evi ve site kültüründe şehir dışına yapılan çok fazla 40-50 evlik sitelerde su çok büyük problem oluyor. Peyzaj yaparken bitkileri börtüleri böcekleri, hepsini düşünerek hareket edeceğiz. Oralarda su sıkıntı. Şehir içinde insanlar şebeke ile suluyorlar ama artık suyun geldiği nokta veya suyun pahalılaşması bizi bitkilerde farklı çeşitliliklere yönlendirilecek. Örneğin çim. Çim dünyanın en pahalı halısı. Para vereceksin, büyüteceksin, yeşerteceksin. Tekrar para vereceksin, biçeceksin. Ve bu döngü bitmeyecek. Hastalığını düzelteceksin. Şu anda artık su azalırken çimi artırmanın bir mantığı yok. Biz de belediyeler olarak aslında çimi daha az kullanmakla ilgili projeler üretmemiz lazım. Belediyeler de bakım için büyük masraflar getiriyor. Adamın evinde 100 metre çim var. Bizde 2 milyon metre kare çim var. Bu arttıkça bu alanların sulaması artıyor. Bakımı artıyor. Bakım deyince çim biçme. Bugün 2 milyon metre kare alanı yeri geliyor 4 kere biçmek zorundasınız. Bunun makineleri, amortisman giderlerini kattığınızda ortaya devasa bir bütçe çıkıyor.’

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz