Bölgenin merkezi olma yolunda

Bu yıl 25. yaşını kutlayan Fuga Mobilya Gaziantep’te de hızla büyüyor.

Bölgenin merkezi olma yolunda
Telgraf Haber Merkezi
27 Temmuz 2017 / 08:49

Bu yıl 25. yaşını kutlayan Fuga Mobilya Gaziantep’te de hızla büyüyor. Fuga Mobilya Gaziantep Şubesinin Kurucu Ortaklarından Murat Özkaya, yaklaşık bir yıl önce hizmet vermeye başlamalarına rağmen Fuga ürünlerinin yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi. Farklı markaların gelmesiyle birlikte modern mobilyanın Gaziantep’te tanınır hale geldiğinin altını çizen Özkaya, bundan sonrası için Gaziantep’in bölgenin modern mobilya merkezi olma yolunda ilerlediğini kaydetti.

KDV indirimi ve yaz aylarıyla birlikte sektörde yaşanan hareketliliğin memnuniyet verici olduğunu belirten Murat Özkaya, insanların aşırı gösterişten uzak modern mobilyayı daha çok tercih ettiğini söyledi.

Mağaza yatırımlarına devam ettiklerini aktaran Özkaya, 1000 metrekare olan showroom alanını genişleterek 1500 metrekareye çıkardıklarını ifade etti.

İş yaşamına sanayi üretimiyle başlayıp hizmet sektöründe devam eden Murat Özkaya, mobilya sektöründe yaşanan gelişmeleri, yeni trendleri ve Fuga Mobilya’nın yatırımlarını anlattı.

İş yaşamınız ve Fuga Mobilya ortaklık sürecinizi kısaca anlatır mısınız?

Sanayinin, üretimin içerisinde ticareti öğrendim. Fuga Mobilya yatırımına ortak olmadan önce ailem yaklaşık çeyrek asırdır tekstil sektörü içerisindeydi. 2015 yılında ise Can Canatar’ın öncülüğünde Levent Kuyucu ile birlikte mobilya sektörüne adım attık. Aslında çok da içinde olmadığım bir sektördü. Can Bey sağ olsun işin detaylarını anlatmakla birlikte mağazamızın dekorasyonundan mimari projesine kadar bizlere gereken desteği fazlasıyla verdi.

Fuga Mobilya’nın kaç tane mağazası var?

Türkiye’de 6 ilde toplam 9 şube ile hizmet verirken, yurtdışında da 5 şubesi bulunuyor. Kurulduğu günden bu yana sadece modern mobilya üreterek, aşırı gösterişten uzak, müşterilerinin ihtiyacı olanı, üst sınıf tasarımları yansıtan politikalar izlemiştir. Fabrikalar son teknoloji ile donatılmış olup üretim butik anlayışla gerçekleşmektedir.

Butik üretimin avantajları nelerdir?

Öncelikle görmüş olduğunuz tüm ürünlerin kumaşları, renkleri ve boyutları müşteri talebi doğrultusunda yapılmaktadır. Tüm ürünler sipariş üzerine üretildiği için stoklu ürün tutulmuyor. O nedenle buraya gelen müşterilerimiz evlerinin fiziki şartlarına, renk ve kumaş tercihlerine göre istedikleri kombinasyonları gerçekleştirebiliyor.  

Modern mobilyaya Gaziantep’te ilgi nasıl?

Gaziantep’te modern mobilyaya yoğun ilgi var ve bu ilgi bizi çok memnun ediyor. Mağazamıza gelen konuklarımız da mağazamızı ve ürünlerimizi çok beğeniyorlar. Avangart, klasik mobilyanın ötesinde; biraz gösterişten uzak, biraz da rahatlığı ön planda tutmak istediklerini dile getiriyorlar. Tabii ailelerin geçmişten gelen alışkanlıklarından dolayı gençler üzerinde bir etkisi söz konusu olsa da bu anlayış hızla değişiyor.

Bir de artık salonu yaşam alanı olarak kullananlar var. O da bu değişimde önemli rol oynuyor. Çünkü insanlar artık salonlarında günlük kullanacakları, rahat, zevklerine hitap edecek mobilyaları tercih ediyor.    

Bölge illerinden alışverişe gelenler oluyor mu?

Tabii ki, bölgeye hitap ediyoruz. Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır gibi illerden gelenler oluyor. Her ne kadar Adana’da Fuga mağaza olsa da mağazamızın büyüklüğünden dolayı daha çok çeşit görmek isteyen Adana ve Mersin müşterilerimizi de mağazamızda ağırlıyoruz.

Ne kadarlık bir alanda hizmet veriyorsunuz?

İlk kurulduğumuzda 1000 metrekare alana sahiptik, 8 ay sonra köşe mağazayı da dahil ederek 1500 metrekare alana ulaştık. Şu an Fuga mağazaları içinde İzmir’den sonra ikinci büyük mağazaya sahibiz. Büyüklükte ikinciyiz ama dekorasyonda birinci mağaza olduğumuzu söyleyebilirim. Bunun da mimarı dediğim gibi Can Canatar’dır.

Açıldığı günden buyana, bir yıllık süreçte nasıl bir mesafe kat ettiniz?

İlk teslimatlarımızın yapıldığı andan itibaren çok güzel dönüşler aldık. Bir yılda harika denebilecek bir mesafe kat ettik. Müşteri memnuniyeti konusunda çok hassas davranmaya çalışıyoruz. Satıştan çok satış sonrası hizmete gereken önemi veriyoruz. Bu da müşterinin firmamıza olan güvenini ve sadakatini arttırmakta önemli rol oynuyor.

Fuga’nın son dönem modellerindeki çizgiler ve mobilya sektöründeki yeni trendler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Fuga, mermer ve bakır ağırlıklı İnka ve Merlin serileriyle 2017’nin en iddialı tasarımlarını müşterilerin beğenisine sundu.

Mermer ağırlıklı olan Merlin serisinde çok özel bir mermer olan Bianco Carrara kullanıldı. Standart mermer kullanılan ağır ürünlerden farkı kullanılan mermerin inceliği ve hafifliği, yaklaşık 2 milimetre olan mermer kalınlığı ve normal mermere göre 3’te 1 ağırlığında olması Merlin Serisini bir kaç adım öne çıkarttı.

İnka serisinde ise 2017 yılının trendlerinden olan parlak bakır ayak detaylarının natürel ahşapla buluşması tasarımındaki öncülüğünü kanıtladı.

2017 için özel olarak tasarlanan Noend koltuk hem küçük evler, hem de çok geniş alanlar için düşünüldü. Modüler sisteme sahip olan, dinlenmeli, puf, köşe ve benzeri parçaların tümünden oluşabilen ve isminden de anlaşılacağı üzere ölçüde sınır tanımayan bir yapıya sahip.

Gaziantepliler bugün için tercihlerini hangi tarz mobilyalardan yana kullanıyor?

Rahat yaşam alanlarının yanı sıra mermer ürünler son günlerde çok tercih edilmeye başlandı. 50-60 yıl önce rafa kaldırılan mermer modası tekrardan gündeme geldi. Mağazamız da bahsettiğim gibi bünyesinde bulundurduğu 3 farklı mermer çeşidiyle müşterilerin taleplerine cevap vermektedir.

Ayrıca yatak odaları ve gardrop sistemlerinde fiyat-kalite performansına bakıldığında bir adım daha öne çıkmaktayız. Gardrop sistemlerinde kullanıcı ihtiyacına göre modül ve iç dizayn tercihi yapılabildiğinden, özellikle giyinme odası yaptırmak isteyen kullanıcılar için Fuga tercih sebebi olmaktadır.

Kentimize ulusal markaların gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

3-4 sene öncesine kadar ulusal markalar yokken insanlar çok fazla çeşit bulamazdı ve bu tarz mobilya almak için Ankara ya da İstanbul’a giderdi. Fakat ulusal markalar buraya geldikten sonra insanlar başka şehirlere gitmeye ihtiyaç duymamaya ve ihtiyaçlarını burada karşılamaya başladı. Bu tür markaların gelmesi sektörümüze değer, kentimize de çeşitlilik ve zenginlik katıyor.  

Sektörde bir hareketlilikten bahsetmek mümkün mü?

KDV indiriminin ardından yaşanan hareketlilik bizleri sevindirdi. Düğün sezonu olması ve KDV oranının da aynı zamanda düşmüş olması hem yeni evlenecek çiftler açısından büyük avantaj sağlıyor, hem de ihtiyaçlarını erteleyen tüketicilerimize ihtiyaçlarını öne çekme veya hemen alma kararını verme noktasında çok faydalı oluyor.

Mobilya alacaklar Fuga’yı sizce neden tercih etmeli?

Kullandığı malzeme kalitesi, 25 yılın vermiş olduğu tecrübe, yüzde yüz Türk sermayesi olması, 5500’e yakın ürün çeşitliliği, inovasyona vermiş olduğu önem, satış sonrası hizmetleri, kişiye özel kombinasyonları, renk ve kumaş seçenekleri ile herkese hitap edebiliyor olması.

Ulusal markaların artıyor olması sektörü nasıl etkiliyor?

Gaziantep modern mobilyada farklı markalara ulaşabilir oldu. Bundan sonrası için Gaziantep olarak bölgede modern mobilyanın merkezi olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Sadece biz değil aynı segmentte faaliyet gösteren diğer meslektaşlarımızla birlikte inşallah bölgede daha etkin olacağımızdan herhangi bir şüphem bulunmamaktadır.


Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz