Türkeş’e ret

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Dönem toplantısına MHP’nin Kurucu Lideri merhum Alparslan Türkeş ismi damgasını vurdu.

Türkeş’e ret
Okan Çelik
14 Eylül 2018 / 17:35

Büyükşehir Belediye Meclisi’ne verilen ‘MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in ismi Gaziantep’te bir bulvara verilsin’ önergesi reddedildi. Gerekçe ise Türkeş’in isminin daha önce Oğuzeli ve Nurdağı’nda kullanılmış olması. Oylama sırasında MHP’li meclis üyeleri salonu terk etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Dönem toplantısına MHP’nin Kurucu Lideri merhum Alparslan Türkeş ismi damgasını vurdu. MHP’lilerin Gaziantep’te bir bulvara Türkeş ismi verilmesi için verildiği önerge meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi. Gerekçe olarak da Türkeş isminin Oğuzeli ve Nurdağı’nda daha önce verilmesi gösterildi. Meclis toplantısına Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç katılmazken, Alparslan Türkeş ismi bir bulvara verilsin’ önergesi ile ilgili gündem maddesi yaklaştığında MHP7li meclis üyeleri salondan ayrıldı. Gündem maddesinin geri çekilmesi için Ak Parti ve CHP’li meclis üyeleri oy verdi.

38 gündem maddesinin görüşüldüğü meclisin başkanlığını Latif Karadağ yaptı. Zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı meclis toplantısı sırasında Gaziantep Mimarlar Odası tartışma konusu oldu. CHP’li meclis üyesi Mehmet Sucu’nun ‘Mimarlar Odası’nın uyarılarını dikkate alın artık. Onlar bu şehirde hizmet veren bir sivil toplum örgütü” sözlerine meclis başkanı Latif Karadağ, “Mimarlar Odası’nın klasik itirazlarından birisi’ olarak yorumlaması sert tartışmalara sebep oldu. CHP’li meclis üyeleri de imarla ilgili kent yararına alınan kararlarla ilgili uyarılar dikkate alınmalı’ diye konuştu.

Bir diğer tartışma da daha önce ticari alana dönüştürülen, bin metre karelik bir alanla ilgili yaşandı. CHP’li meclis üyelerinin ‘Daha önce Şahinbey meclis üyeleri bizi yeşil alanla ilgili kınamışlardı. Şimdi de kendi onayladıkları alanı yine değiştiriyorlar. Ayıptır bu iş” dedi. Meclis, ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e şehrimizde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulları ziyaret ederek incele yapılması yetkisi verdi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz