Gaziantep çok hızlı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Yeni Otopark Yönetmeliğinin her daireye bir otopark imkanı getirdiğini söyledi.

Gaziantep çok hızlı
Okan Çelik
13 Mart 2018 / 08:30

Gaziantep’in bu uygulamaya çok önceden geçtiğine dikkat çeken Çeliktürk, “Hem her dairenin bir otoparkı olacak, hem de trafik rahatlayacak” dedi.

HER DAİRENİN BİR OTOPARKI OLACAK

Uygulamanın Türkiye genelinde hayata geçirildiğini belirten Çeliktürk, Gaziantep’in uzun süredir düzenlemeyi uyguladığını bildirdi. Çeliktürk, “Biz yönetmelik yürürlüğe girmeden çok önce zaten Gaziantep’te böyle bir düzenleme yapmıştık. Şu anda Türkiye genelinde de hayata geçirildi. Hem her dairenin otopark imkanı kazanması, hem de trafik sorununu çözmesi açısından çok önemli bir yönetmelik. Ben bu düzenleme ile kentin de nefes alacağını düşünüyorum. Gaziantep’te zaten her konuta bir otopark zorunluluğu vardı. Ancak bu uygulama yeni bölgelerde yapılıyordu” diye konuştu.

ESKİ MAHALLELERİ KAPSAMIYOR

Yeni yönetmelikle ve Gaziantep’te yıllardır uygulanan düzenleme ile yeni mahallelerin sorununun çözüldüğüne dikkat çeken Çeliktürk, “Gaziantep’in eski mahallelerinde otopark ve trafik sorunu fazlasıyla devam ediyor. Kentin eski mahallelerine gidip baktığınızda sorunu rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu yönetmelik de yeni yapılacak olan binalar için geçerli olacağı için eski mahallelerde sorun devam edecek. Eski mahalleleri de kapsayacak yeni bir düzenleme şart. Eski mahallelerde her dairenin bir otoparkı olma imkanı olmasa da yeni otopark alanları tespit edilip hayata geçirilebilir. Batı ülkelerinde olduğu gibi bu mahallelere de çok katlı otoparklar yapılarak kent trafiği rahatlatılabilir” şeklinde konuştu.

ÇOK KATLI OTOPARK ŞART

Çeliktürk, kentin şehir merkezindeki trafik yükünün de mutlaka rahatlatılması gerektiğini belirterek, “Çok tartışılan Kamil Ocak Stadyumu yeninin altı mutlaka otopark olarak değerlendirilmeli. Oraya ne yapılırsa yapılsın, mutlaka altı çok katlı otopark olmalı. Aksi takdirde o bölgedeki trafik yoğunluğu daha da artacağı için yoğunluk ve karmaşa iki üç kat daha da artacak. Dediğim gibi Gaziantep’in trafik sorunu için mutlaka çok katlı otoparklara ihtiyaç var. Yeni mahallelerde zorun çözülmüş olsa da eski yerleşim birimlerinde bu uygulama hayata geçirilmeli” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz