Gaziantep futbolunun Mamey'i

  Mekikspor’la adeta bütünleşen Mehmet Katırcıoğlugil, hırslı futbolu ile unutulamayanlar arasına girmeyi başardı.

Gaziantep futbolunun Mamey'i
Okan Çelik
15 Ağustos 2022 / 14:18

Futbolculukta elde ettiği başarıları idareci olarak da sürdüren Katırcıoğlugil, Mekikspor’a birçok futbolcu kazandırdı.

Mehmet Katarcıoğlugil kimdir?

Mehmet Katırcıoğlugil 1945 yılında Gaziantep’te doğdu. 1959 yılında Özmekikspor takımında futbol hayatına başladı. Mekikspor genç takımı formasını giymeye başlayan Katırcıoğlugil iki yıl gençler ligi gol kralı olduktan sonra A takıma yükseldi. 1964 yılına kadar Mekikspor’da oynadıktan sonra askere gitti. Asker dönüşü Gaziantep sahası yıkıldığı için futbola ara verdi. Futbolsuz duramayan Katırcıoğlugil, Sağlıkspor takımını kurdu ve iki yıl da bu takımın formasını giydikten sonra aktif futbol hayatına nokta koydu.

 

 

 

MAMEY LAKABINI NEREDEN ALDI?

O dönemin futbolcuları gibi Mehmet Katırcıoğlugil de lakabı ile anılıyor. Mamey dediler ona. Çok samimi olduğu bir arkadaşı vardı. Dili bir türlü dönmezdi ve Mehmet Katırcıoğlugil’e hep Mamey derdi. O günden sonra hep Mamey olarak anıldı. Aradan geçen yıllara rağmen herkes Mamey olarak tanır.

AH VAH DİYEREK OYNADI

Mamey de arkadaşları gibi ayakkabılar yüzünden çok çekti. Her maçta ‘Ah’, ‘Vah’ çekerek oynardı. Çünkü ayakkabısının çivileri çıkardı ve ayaklarını kan içerisinde bırakırdı. Futbolcular maç öncesi kale direği dibine ayakkabı çivilerini çakmak için iki taş koyarlardı.

Çivi çıkınca gelir birini altına koyar, diğerini de çakmak için kullanırlardı. Her şeye rağmen vazgeçemezlerdi futboldan. Acı da çekseler, sakatlansalarda onlar için sevdaydı futbol.

UNUTAMADIĞI ANISI

Kuru Kafalar takımının Kilis’te maçı vardı. O günde Gaziantep’te sağanak yağış vardı. Burun Hayri bana git Kilis’e bak, orada yağmur yağıyor mu? Sonra da bize bildir dedi. Bende Kilis’e gittim. Orada da felaket bir yağmur vardı. Adeta suyum çıkmıştı.

Bindim minibüse ve Gaziantep’e dönüyordum. O sırada minibüs hendeğe düştü ve kaza geçirdik. Gaziantep’e döndüğümde Burun Hayri’nin yanına gittim. Beni Kilis’e gönderen Burun Hayri, ‘Oğlum sende kafa yok mu? Bu havada Kilis’e mi gidilir’ dedi. Beni zorla gönderen insan bana bu lafı dedi. O anımı hayatım boyunca unutamadım.”

GAZİANTEP LİSESİ’NDE NE KADAR FUTBOLCU VARSA MEKİK’Lİ YAPTI

Mamey, futbolculuk hayatını bitirdikten sonra uzun süre idarecilik yaptı. O dönemde Gaziantep Lisesi takımında oynayan ne kadar futbolcu varsa Mekikspor’a getirirdi. Sakıp Özberk, Katır Ziya, Serdar Kav, Nuri Kav, Batallı Mamet gibi birçok ismi Mekikspor’a getirdi. O dönemin idarecilerinden Hayri Tütüncüler, “Mamey olduğu sürece Mekikspor’un sırtı 15 yıl yere gelmez” demişti.

SABAHIN 5’NDE KALKAR KADROYU TOPLARDI

Mamey’in içindeki futbol sevdası o kadar büyüktü ki, maçlara tam kadro çıkabilmek için sabahın 5’inde yollara düşerdi. Sabah 8’de maç olduğu zamanlar, 5’te kalkar ve tüm arkadaşlarının evlerine gidip uyandırırdı.

Maçlara tam kadro çıkarırdı. Hatta bazı maçlarda rakibi eksik kaldığı için hükmen kazanırlardı.

KAVGALARDA KAFASI YARILIRDI

Şehreküstü ile Mekikspor arasında oynana maçlar büyük bir derbiydi o dönemlerde. Şimdinin Fenerbahçe-Galatasaray maçı gibi olurdu.

Bazı maçlarda sert tartışmalarda yaşanırdı. Mamey saha içinde bazı futbolcularla kavga eder ve döverdi. Ancak evine giderken aynı futbolcular önünü keser ve onu döverdi. Çok kafası yarılmıştı MAMEY’in.

İKİ KERE GOL KRALI OLDU

Mamey, çok büyük golcülerden birisiydi. Mekikspor genç takımına ilk geldiğinde iki yıl üst üste gol kralı olma başarısı gösterdi. Daha sonra da A takıma kadar yükseldi. Gaziantep karmasında oynadı. Kurukafalarda forma giydi.


Etiketler

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz