Temeli atılıyor

Gaziantep Havalimanı’nın çehresini değiştirecek olan yeni terminal projesinin temeli 10 Haziran'da atılacak.

Temeli atılıyor
Hasan Akpınar
7 Haziran 2018 / 08:30

Son dönemde ciddi bir büyüme ivmesi yakalayan Gaziantep Havalimanı’nın çehresini değiştirecek olan yeni iç hatlar terminalinin temeli 10 Haziran’da atılacak. Yeni terminal projesiyle yolcu köprüsü sisteme sahip bir terminale kavuşacak olan Gaziantep Havalimanı’nda mevcut terminal dış hatlar terminaline dönüştürülecek.

67 bin metrekarelik alana sahip olacak olan yeni terminal binası 6 adet sabit yolcu köprüsüne sahip, yeni terminal ile birlikte 53 bin metrekareden büyük bir de apron yapımı gerçekleştirilecek. Yeni terminal ve apron yapımı ile birlikte Gaziantep Havalimanı 16  adet orta gövdeli uçak kapasitesine sahip olarak apron kapasitesinde yüzde 60 büyüme yaşayacak.

HAVALİMANI TRAFİĞİ ETKİLENMEYECEK

İlk etapta 5 körüklü olan proje daha sonra 8 körüklüye çıkınca projede değişiklikler olmuştu. Yapılacak olan yeni terminal ile yolcu kapasitesi 5 milyona çıkacak. 600 iş günü sürede tamamlanması planlanan çalışmalar ile Gaziantep Havalimanı körük sistemine sahip yeni iç hatlar terminaline ve yenilenmiş dış hatlar terminaline sahip olacak.

YOLCU KAPASİTESİ ARTACAK

Gaziantep Havalimanı Terminal Binası ile Apronyapımı proje kapsamında, 67.000 m2’lik terminal binası, 54 bin 400 m2’lik apron, 2064 araçlık katlı otopark yapılması planlanıyor. Yeni terminal binası bitince iç hatlar, mevcut terminal binası ise dış hatlar olarak kullanılacak.Mevcut havalimanı’nda 3 binx48 m ebadında 1 adet pist, 10 adet uçak parKyeri olan 1 adet apron, 3 bin x30 m ebadında 1 adet taksirut ile 4 milyon yolcu yıl kapasiteli 22.790 m2 iç ve dış hatlar terminal binası ve 520 araçlık otopark bulunuyor. Yeni terminal binası ve apronyatırımı ile yolcu kapasitesinin 10 Milyona dayanması hedefleniyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz