Dev proje ihale aşamasında

Gaziantep ve bölge sanayiinin İskenderun Limanı'na daha kısa mesafeden ulaşımını sağlayacak Hassa –Dörtyol Tüneli için ihale hazırlığı

Dev proje ihale aşamasında
Telgraf Haber Merkezi
30 Ekim 2020 / 08:31

Gaziantep Sanayi Odası öncülüğünde dönemim yönetim kurulu başkanı Adil Konukoğlu’nun büyük gayretleri ile yatırım programına alınan 'Hassa-Dörtyol Tünel Projesi' için Karayolları Genel Müdürlüğü kolları sıvadı. Yap-işlet-devret yöntemiyle yapılması hedeflenen proje hazırlıklarıntamamlanmasının ardından ihaleye çıkarılacak.

Gaziantep ve bölge sanayiinin İskenderun Limanı'na daha kısa mesafeden ulaşımını sağlayacak Hassa Dörtyol Tüneli için ihale hazırlığı yapılıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü, tünel ve otoyoldan oluşan proje için kolları sıvadı. Söz konusu projenin, yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle yapılması hedefleniyor. Hazırlıkların tamamlanmasının hemen ardından ihaleye çıkılacak. Kaynaklar, projenin ayrıntılarına da işaret etti. Proje, birbiriyle bağlantılı 4 ayrı tünelden, otoyol ve otoyol bağlantılarından oluşacak. Kaynaklar, projenin yaşama geçirilmesi birlikte İskenderun Limanı'na ulaşım mesafesinin Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’nden (OSB) 80 kilometreye, Gaziantep OSB'den de yaklaşık 110 kilometreye düşeceğini kaydediyor.

YİP MODELİ UYGULANACAK

Ankara, projenin yapımına ilişkin değişik finansman yöntemleri üzerinde çalıştı. Önce, milli bütçeden yapılması gündeme geldi. Ardından YİD modeli üzerinde duruldu. Projenin, YİD modeliyle yapılması kararlaştırıldı. Proje, son dakikada sürpriz bir değişiklik olmazsa bu modelle ihale edilecek ve inşa edilecek. Yüklenici firmaya, “geçiş garantisi” de verilecek. Birbiriyle bağlantılı 4 ayrı tünelin bulunduğu projenin ve otoyol bağlantılarının tamamlanmasıyla birlikte İskenderun Limanı'na ulaşım mesafesi Polateli-Şahinbey OSB'den 80 kilometreye, Gaziantep OSB'den ise yaklaşık 110 kilometreye düşecek. Yeni bir sanayi ve ticaret aksı oluşturacak tünel projesi, tüm bölgenin ihracatını bu kanal üzerinden İskenderun Limanı'na ulaştırarak ciddi bir zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak.

BÖLGEYİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Hassa-Dörtyol Tünel Projesi kapsamında yapılacak karayoluna onay verilmişti. 2017 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı programına alınmıştı. Bu yıl ise Karayolları Genel Müdürlüğü projeyi hazır hale getirebilmek için düğmeye bastı.  Hazırlıklar tamamlandıktan sonra ihale aşamasına geçilecek. En kısa zamanda tamamlanarak hizmete sunulması hedefleniyor. Proje ile Gaziantep-Mersin Limanı arasındaki 270 kilometrelik mesafe, Gaziantep İskenderun Limanı ile 110 kilometreye inecek. Polateli-Şahinbey OSB'den limana uzaklık ise 80 kilometre olacak. Hem zaman hem de maliyetler açısından büyük avantaj sağlanacak.  Proje ile Dörtyol limanı bundan sonra adeta Gaziantep'in bir limanı gibi işleyecek. Gaziantep-Hassa-Dörtyol hattı Gaziantep'in ihracat kapasitesini de artıracak. Yaşanan bu gelişme proje açısından oldukça önemli. Bu proje sadece Gaziantep’in değil Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman ve bütün Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin denize ulaşımı olacak.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz