Gaziantep sarı kategoride

İkinci doz aşı oranında yüzde 65’in üzerine çıkan Gaziantep, sarı kategoriye yükseldi.

Gaziantep sarı kategoride
Telgraf Haber Merkezi
18 Ekim 2021 / 05:00

İkinci doz aşı oranında yüzde 65’in üzerine çıkan Gaziantep, sarı kategoriye yükseldi. Günlük vaka sayıları 300 seviyelerinde olan kentte, yoğun bakımların doluluk oranı da yüzde 60’ın altına indi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ikinci doz aşılama oranında Gaziantep’in yüzde 65’in üzerine çıkarak sarı kategoriye geçtiğini açıkladı. İlk doz aşıda mavi kategoride yer alan Gaziantep, ikinci doz aşı oranına göre yüzde 65’i aşarak sarı kategoriye yükseldi. Kentte vaka sayılarındaki düşüş sürerken Sağlık Bakanı Koca ve İl Sağlık Müdürlüğü uyarılarda bulundu. Kış ayları ile birlikte vaka sayılarının yeniden pik yapabileceği belirtilirken, maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmediğine dikkat çekildi. İl Sağlık Müdürlüğü, ‘Covid-19 tedbirleri, geçtiğimiz yıl, gribal enfeksiyonları çok büyük oranda azaltmıştı. Belirtileri Covid-19’a benzeyen bu enfeksiyonlarda, mevsim şartları, maske ve mesafe tedbirlerindeki ihmaller sebebiyle ciddi artış var. Her iki riske karşı lütfen tedbirlere uymaya çalışın’ dedi. Bakan Koca da, Gaziantep’teki öğrencileri uyararak, ‘Yeni vakalar içinde gençlerin oranı artış gösteriyor. Umulanın aksine, üniversite öğrencilerimiz arasında aşılanma oranı düşük. Sağlıklı bir eğitim ortamı için gençlerimiz aşılarını aksatmadan yaptırmalı. Toplum, bütün gençlerinin aşı olarak mücadeleye katılmalarını bekliyor’ açıklaması yaptı.

Gaziantep’te günlük vaka sayılarının 300 civarında olması da hala yüksek risk olarak değerlendiriliyor. Kentte çarşı meydanları dolup taşarken, sosyal mesafe da yok sayılıyor. Maske takanların sayısının da her geçen gün azaldığı gözlerden kaçmazken, vakaların yüzde 50’den fazlasının gençlerden oluştuğu belirtildi. Korona virüste yeniden pik yaşanmaması için uyarılarda bulunan İl Sağlık Müdürlüğü de sürekli aşı çağrısı yapıyor. Gaziantep’in bu hafta içerisinde ikinci doz aşıda da mavi kategoriye geçmesi hedefleniyor. Özellikle öğrencilerin aşı yapmadıkları gözlenirken, vakalardaki artışın en büyük pay sahibinin de genç nüfus olduğuna dikkat çekiliyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz