Gaziantep Üniversitesinde büyük tartışma

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ın mühendislik fakültelerinin Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınacağını açıklaması, büyük yankı buldu.

Gaziantep Üniversitesinde büyük tartışma
Telgraf Haber Merkezi
31 Ekim 2020 / 13:55

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ın mühendislik fakültelerinin Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınacağını açıklaması, büyük yankı buldu.

Sosyal medya hesabından tepkilerini dile getiren öğrenciler, kampüsten ayrılmaya kesinlikle karşı. Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek’in GAÜN Rektörü Prof.Dr. Arif Özaydın’a ‘Gelin size 100 dönüm yer verelim. Buraya kampis kurun” teklifine rektör Özaydın’ın olumlu yanıt vermesi ve sosyal medya hesabı üzerinden ‘Tüm mühendislik fakültelerimizi OSB’ye taşıyacağız’ paylaşımı tartışmalara neden oldu. Öğrenciler sosyal medya hesabı üzeriden rektör Özaydın’a ‘Öğrencileri kampüsten ayırmayın’ çağrısı yaparken kararın çok yanlış olduğunu ve mağdur olacaklarını dile getirdiler. Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde okuyan bir öğrencilerin gerek sosyal yaşam fırsatları, gerek ulaşım, gerek konum, gerek eğitim anlamında sanayi bölgesinde eğitim vermesini çoğunluk olarak istemediklerini belirten öğrenciler, rektörlerinden bu kararı gözden geçirmelerini istediler. Bazı öğrenciler de, “Üniversite ile sanayiyi bütünleştirelim derken şehirden uzaklaştıracaklar” ifadelerini kullandılar. İşte bazı öğrencilerin sosyal medya üzerinden OSB’ye taşınma kararına tepkileri:

“Gaziantep Üniversitesi mühendislik fakültesi üzerinde inşa edilmiş bir üniversitedir. Mühendislik okumak sadece teknik yada teorik dersleri almak değildir.Bir mühendis aynı zamanda iyi iletişim kurabilmeli sosyal becerileri yüksek biri olamalıdır. Sanayide bunlar ne mümkün(!)”

“Hocam biz buradan şunu anlıyoruz Gaziantep Üniversitesi’nin kökünü alıp başka bir yere götürüyoruz diyosunuz ? Gaziantep Üniversitesi’nin oluşmasının en büyük nedeni mühendislik fakültesi değil miydi biz mi yanlış biliyoruz ?”

“Ben iki gün önce sanayi bölgesinde iş başvurusuna gittim caddedeki tek kadın bendim sağ salim döneyim diye dua edip durdum bi de fakülte mi taşınacak orayaGülmekten yerlere yatan”

“Sizce de bu kararı verirken biz “Bilgi Toplumu Mühendislerinin” de fikrini almanız uygun olmaz mıydı. Sonuçta bu kararda etklenecek siz değilsiniz bizleriz?”

“Bu denli analitik düşünme yetkinliğine sahip gençlerimizi, bilişim merkezlerine, girişimcilik merkezlerine, Teknopark’lara yönlendirmemiz gerekirken sanayiide konvesiyonel, gelenekçi üretim metodları içerisinde nasıl diğer medeniyetlerle nasıl yarışacağız? “

“Ayrıca neden size sağlanan bütçeyi taşa duvara bağlıyorsunuz laboratuvarları geliştirmek, öğrencilere sosyal anlamda birşeyler katmak varken? Daha yararlı şeyler peşinde olun lütfen! Bunlar üniversiteye öğrenciye hiçbirşey katmaz!”

“Şaka yapıyor olmalısınız! Öğrenci evlerinin, yurtlarının ve apartların ve ayrıca tüm restoranların, marketlerin üniversite civarında olduğunu bilmiyorsunuz herhalde? Ayrıca böylesine toplu bir kampüsü neden dağıtmak istiyorsunuz anlamak güç.Gerçekten çok yaratıcı düşünmüşsünüz!”

“Mühendislik temeline dayalı bir üniversiteden mühendislik fakülteleri çıkarılınca geriye ne kalacak.Eğitimimize kampüste devam etmek istiyoruz.”

“Ev kiralarına çuvalla para döken öğrenciler için birde ulaşım mı eklenecek? Ayrıca organizede öğrencilere ne gibi kariyer hedefliyorsunuz?”

“Hocam cidden daha yeni okulun içine yurtlar yapıldı tam sevinmişken 2 saat gidiş 2 saat dönüş 4 saatte ölürüz sonra başarı beklemeye kimsenin hakkı kalmaz, en iyisi yatay geçiş sağlık olsun teşekkür ederiizz..”

“İkinci öğretim öğrencileri ne yapacak akşamları sanayide ben bilemiyorum böyle bir durumda yatay geçiş şart olur” 

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz