Gaziantep’e İslamoğlu tokadı

Televizyonlarda hep yemekleri ile gündeme gelen Gaziantep’i farklı bir yönüyle, doğa ve tarihi ile ekrana taşımak isteyen Yeşil Doğa programının yapımcısı Güven İslamoğlu hayal kırıklığına uğradı.

Gaziantep’e İslamoğlu tokadı
Hasan Akpınar
17 Haziran 2019 / 08:35

Gaziantep’in tarihi yapılarını ekrana taşıyan İslamoğlu, bu yapılardaki restorasyon skandallarını ve tahribatları çarpıcı detaylarla anlattı.

Gaziantep’in UNESCO yaratıcı şehirler listesine gastronomi ile girdiğini hatırlatan İslamoğlu aslında Gaziantep’in arkeolojik yapılarının da görülmesi gerektiğini belirtti. Araban’daki Septimus Severus köprüsünün tarihini detayları ile anlatan İslamoğlu restorasyon  skandalını da ekranlara taşıdı.

 5 milyon 866 bin ihale bedeli ile restore edilen köprünün son halinin içler acısı olduğu görülürken restorasyondan sonra köprünün tarihi niteliğini kaybettiği vurgulandı. Habeş Kanyonu'nda uğruyor dünyada eşi benzeri olmayan bir Hitit anıtını ekrana taşıyan İslamoğlu, anıtın üst kısmının  dinamitle patlatıldığını aktardı.

Programda Yesemek Heykel Atölyesi’ne de önemli bir yer ayrılırken Yesemek’in tarihinden ve işlevinden ayrıntıları ile bahsedildi. UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Yesemek’in kalıcı listeye girebilmesi için uğraş verildiği ifade edilirken hemen yanı başında yer alan bir baraj inşaatının açık hava müzesini tehdit etmesi nedeniyle bu girişimin tehlikeye girdiği aktarıldı.Programda çok ayıda tarihi esere yapılan tahribatlar uzun uzun ekranlara taşındı. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz